منتظری: قوه قضائیه دهه های گذشته در دفاع از حقوق مردم کوتاهی کرده است

سمنان- ایرنا- دادستان کل کشور گفت: قوه قضائیه در دفاع از حقوق مردم به دلیل فقدان قانون عمومی در دهه های گذشته کوتاهی کرده است.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری روز پنجشنبه در آیین معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان در سالن جلسات دادگستری کل سمنان افزود: دادستان ۲ وظیفه مهم رسیدگی به پرونده های شاکیان خصوصی و عموم مردم دارد و تا زمانی که شاکی از حقش نگذرد دادستان حق کوتاهی در دفاع از حق مظلوم را ندارد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: در بحث دفاع از مردم به عنوان مدعی العموم دادستانی ها و دستگاه قضا برای دفاع از حق مردم تلاش می کنند.

منتظری اضافه کرد: در آینده نزدیک در حوزه دادسراها و دادستانی ها رویکرد پیشگیری ابلاغ می شود تا کسی جرات تجاوز به حقوق مردم را نداشته باشد.

دادستان کل کشور ادامه داد: باید اعتراف کنیم از زمان تشکیل دستگاه قضای اسلامی بعد پیروزی انقلاب تاکنون در احقاق حقوق عامه مردم کوتاهی کرده ایم.

وی گفت: دلیل این کوتاهی فقدان قانون مشخص در دفاع از حق مردم است و مجلس شورای اسلامی باید قانون دفاع از حقوق مردم را تدوین کند.

منتظری افزود: دستگاه قضا دستورالمعلی را برای دفاع از حقوق مردم تدوین و ابلاغ کرده که در آینده نزدیک این طرح با همکاری دولت در قالب لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

دادستان کل کشور اضافه کرد: اگر در بحث دفاع از حقوق مردم به خوبی در کشور تلاش می شد این همه زمین خواری، کوه خواری، تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها، دریا خواری و دهها فساد اقتصادی دیگر در کشور روی نمی داد.

وی تصریح کرد: مسئولیت تجاوز به قانون عامه دولت، قوه قضائیه، مجلس، نیروی انتظامی و تمامی مسئولان هستند و با وضع قانون باید جلوی این ناحقی ها را گرفت.

همکاری دولت با دستگاه قضا برای ریشه کنی فساد

دادستان کل کشور گفت: این چنین نیست که فقط دادستانی وظیفه احقاق حقوق عامه مردم را داشته باشد و همکاری دولت با دستگاه قضا برای ریشه کنی فساد اجتناب ناپذیر است.

منتظری افزود: دولت با دستگاه قضا تعامل بیشتری داشته باشد تا سود این وحدت به سمت مردم باشد.

دستگاه قضا تمام قد در کنار فعالان اقتصادی است

وی ادامه داد: دستگاه قضا تمام قد برای رفع مشکلات اقتصادی کشور در بخش صنعت، تولید و کشاورزی در کنار فعالان اقتصادی است.

دادستان کل کشور اضافه کرد: به طور متعدد اعلام کرده ایم دستگاه قضا در رفع مشکلات حوزه های صنعت و کشاورزی به میدان آمده و اگر جایی کوتاهی کردیم دستگاه های اجرایی به ما بگویند تا کوتاهی های خود را برطرف کنیم.

منتظری خاطر نشان کرد: در جلسه های کاری باید برای رفع مشکلات اقتصادی کشور هم فکری کرد و در سراسر کشور از دادستانی و دادگستری ها خواسته شده تا برای رفع مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی تلاش کنند.

مسئولان خدمتگزار مردم باشند

وی گفت: اولین وظیفه مسئولان آن است که در خدمت مردم باشند و زمینه خدمتگزاری برای آحاد جامعه را فراهم کنند.

دادستان کل کشور افزود: مسئولیت ها برای خدمت به مردم چندان مهم نیست و باید کارکنان نظام قدر نعمت خدمت به مردم را بدانند.

منتظری تصریح کرد: سوء استفاده از جایگاه و قدرت در نظام جمهوری اسلامی معنا ندارد و نباید از جایگاه ها برای مسایل شخصی و فردی استفاده کرد.

دستگاه قضا اجازه بدحجابی در کشور را نمی دهد

وی ادامه داد: بدحجابی و بی حجابی خط قرمز نظام جمهوری اسلامی است و دستگاه قضا اجازه بدحجابی در کشور را نمی دهد.

منتظری اضافه کرد: ترویج فرهنگ بی حجابی از توطئه های دشمن است که می خواهد کشور را به سمت بزهکاری های اجتماعی هدایت کند.

دادستان کل کشور گفت: دشمنان، جوانان و دختران کشور را با نشر بدحجابی می خواهند به جان یک یکدیگر بیاندازند اما دستگاه قضا تمام قد در مقابل این رویکردهای مخرب ایستادگی می کند.

در این آیین شریف ابراهیمی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان معارفه و از زحمات حیدر آسیابی قدردانی شد.

۷۳۳۹/۷۴۰۸