رویداد جهانی گردشگری روستایی- عشایری ۲۰۲۰ نقطه عطفی برای کرمانشاه است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با اشاره به میزبانی کرمانشاه در رویداد جهانی گردشگری روستایی - عشایری ۲۰۲۰، آن را نقطه عطفی برای غرب کشور دانست که می‌تواند این استان را به جهانیان معرفی کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی در راستای توسعه زیرساخت‌های گردشگری روستایی و عشایری استان که یکی از پتانسیل‌های خوب توسعه منطقه است، تلاش کنند و توسعه گردشگری را جزء اولویت‌های خود قرار دهند.

وی رویداد جهانی گردشگری روستایی عشایری ۲۰۲۰ را فرصت مناسبی برای حل بسیاری از مشکلات زیرساختی و مردم منطقه دانست که مدیران برای معرفی هر چه بهتر استان به جهانیان و هموطنان مشکلات سر راه را بردارند و منتظر اعتبارات نباشند.

بازوند در ادامه به آسیب شناسی زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ پرداخت‬ و‬ گفت: کتاب زلزله از ازگله تا سرپل ذهاب که توسط اساتید دانشگاه به بررسی آسیب شناسی سازه‌ای زلزله کرمانشاه پرداخته شده در اصلاح برخی از ماده‌های آئین نامه ۲۸۰۰ ساختمان و سازه می‌تواند کمک زیادی‬ کند.‏

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ایران روی کمربند زلزله قرار دارد و هر لحظه احتمال وقوع زلزله در نقطه‌ای از آن وجود دارد، گفت: ما باید یاد بگیریم با زلزله زندگی کنیم و آن را جزء محیط طبیعی خود بدانیم بنابراین باید سازه ها و ساختمان‌هایمان را طوری بسازیم و طراحی کنیم که از زلزله آسیب نبینیم و این کتاب می‌تواند خیلی کمک کننده باشد.

بازوند در ادامه از دستگاه‌هایی اجرایی خواست، نظارت بر تأسیسات و ساخت و سازها را با حساسیت بیشتری انجام دهند.

دادگستری مقصران تخریب مسکن مهر و بیمارستان‌ها در زلزله ۹۶ را اعلام کند

استاندار کرمانشاه همچنین خواستار اعلام مقصران و مسئولان ساخت و ساز بیمارستان اسلامآبادغرب و مسکن مهرهایی که در زلزله سال ۹۶ فرو ریخت شد و گفت: قاضی پرونده‌ها باید مقصران را به مردم معرفی تا خسارت‌ها پرداخت شود؛ باید معلوم شود چرا ساختمان بیمارستانی اردیبهشت افتتاح می‌شود در آبان ماه به راحتی تخریب می‌شود؛ آیا علت فنی بوده، رعایت نکردن آیین نامه بود چه بوده است.؟

بازوند در بخش دیگری از سخنان خود به ابلاغ آیین نامه جدید شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: مدیران پیشنهادها و نظرات خود را در مورد چگونگی اطلاع از اجرا کردن این آئین نامه از وزیران مربوطه خود که تصویب کننده این آیین نامه بوده اند، بپرسند.

وی گفت: شورای برنامه ریزی و توسعه به منظور توسعه و محرومیت زدایی استان‌ها در برنامه سوم توسعه به وجود آمد و به عملکرد هزینه و درآمد هر استان می‌پردازد اما در هر دولت به شکلی اجرا شده، بنابراین مدیران فارغ از نظرات شخصی شان پیشنهادهای خود را در کارگروه‌های تخصصی مطرح کرده و برای اجرای بهتر در راستای توسعه به استانداری ارسال کنند.

شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها ۲۶ عضو اصلی و ۱۴ عضو بدون حق رأی (فرمانداران) دارد که در ۱۳ کارگروه تخصصی فعالیت می کنند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت؛ ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر، ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد.

۳۲۰۹/۸۰۶۶