رییس جمهوری چین: روابط چین و قزاقستان پایه محکمی دارد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین با اشاره به روابط تاریخی کشورش با قزاقستان تاکید کرد روابط دو کشور به صورت مستمر توسعه یافته است و تاریخ دیرینه و پایه محکمی دارد.

«شی جین پینگ» روز جمعه در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دیدار "قاسم تقیف" رییس جمهوری قزاقستان در بیشکک پایتخت قرقیزستان تاکید کرد در ۲۷ سال گذشته پس از برقراری روابط بین چین و قزاقستان، روابط دو کشور به توسعۀ جهشی رسیده است که این ناشی از تلاش سخت چند نسل رهبران دو کشور است و ما باید آن را مغتنم بشمریم.
او با تبریک انتخاب تقیف به عنوان رییس جمهوری قزاقستان گفت: دو کشور در ساخت مشترک کمربند و جاده، دارای پایه محکم، مسیر مشخص و گام استوا هستند دو طرف باید با اصرار بر مسیر عمده همکاری و تعمیق اتصال نوار اقتصادی جاده ابریشم تلاش کنند مردم دو کشور و منطقه از همکاری دو جانبه بهره مند شوند.
تقیف نیز ضمن تشکر از تبریک "شی جین پینگ"، هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفت و افزود که توسعه روابط با چین، اولویت سیاست خارجه کشورش است و این برای توسعه قزاقستان و ثبات و شکوفایی منطقه بسیار مهم و با منافع مردم دو کشور منطبق است.
وی گفت: قزاقستان به تعمیق روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه با چین می پردازد و مایل است همراه با این کشور ضمن ادامۀ دیدار در سطوح عالیرتبه، همکاری در زمینه های تجاری، حمل و نقل، ترابری و تأمین و اقتصاد دیجیتال و هماهنگی چند جانبه را تقویت کند.
نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای از روز گذشته با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و سران ۱۱ کشور آسیایی در بیشکک پایتخت قرقیزستان آغاز بکار کرد.
در نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای علاوه بر ایران، روسای جمهور روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان هم حضور دارند.
سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت ۶ عضو چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد این سازمان نهاد بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد.
چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha