بیش از ۶۱ هزار پرونده در کمیته نمای شهرداری تهران بررسی شد

تهران- ایرنا- مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران از بررسی بیش از ۶١ هزار پرونده طی ۴ سال گذشته در کمیته‌های نمای مناطق ٢٢ گانه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی صالحی روز پنجشنبه در همایش هم اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران به دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم با مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: معظم له در این دیدار بر موضوع معماری و نمای تهران به عنوان نمای یک شهر اسلامی تاکید کرد و شهرداری تهران به جد با برنامه ریزی دقیق در این عرصه ورود کرد.

وی عنوان کرد: هرچند در قبل نیز مطالعات و مصوباتی از جمله مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۸۷ آغاز شده بود اما کمیته معماری در این زمینه فعالیت‌های جدیدی را آغاز کرد.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران تصریح کرد: به دنبال این موضوع همزمان ضوابط عام طراحی نما، که شامل بایدها و نبایدها بود نیز ابلاغ شد و پس از آن کمیته نمای مناطق به صورت مستمر تشکیل و در طول بیش از چهار سال گذشته در این عرصه فعال بوده‌اند.
وی با بیان اینکه هر چند عملکرد مناطق نیز دارای نقاط قوت و ضعفی است، گفت: طبق آمار از اواسط سال ۹۴ تا اردیبهشت ماه سال ۹۸، حدود ۲ هزار و ۷۹۲ جلسه در مناطق ۲۲ گانه تشکیل و بیش از ۶۱ هزار پرونده بررسی و منجر به تأیید ۳۳ هزار و ٣٣٧ پرونده شده است.

صالحی ادامه داد: به طور متوسط هر پرونده بیش از یک و نیم مرتبه بررسی تا در کمیته تدوین و به تصویب رسیده است.
وی با بیان اینکه در دوره جدید شورای اسلامی شهر تهران موضوع به درستی آسیب‌شناسی شد، افزود: کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با توجه به عدم وجود مستند رسمی برای تشکیل کمیته‌های نمای مناطق با همکاری کارشناسان اداره کل معماری و ساختمان نسبت به تصویب لایحه طراحی و پایش و اجرای نماهای شهر تهران اقدام کردند.

مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: مصوبه مذکور اسفندماه سال ۹۸ به شهرداری تهران ابلاغ و از آن تاریخ ملاک عمل شهرداری است.
وی در ادامه به تشریح برخی از برنامه‌های در دست اقدام این اداره کل پرداخت و گفت: تولید اسناد هدایت شامل برنامه جامع ساماندهی سیما و منظر شهر تهران به عنوان یکی از احکام طرح جامع، تهیه و تدوین ضوابط هماهنگی و انسجام بصری نماهای شهری برای تمامی مناطق منطبق بر سند برنامه سوم توسعه شهر تهران، هوشمندسازی و شفاف سازی در فرایند رسیدگی با طراحی نما و همچنین اجرای نما در منزل در مناطق و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این عرصه از جمله این برنامه‌هاست.

سخنگوی شورا: کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران گلوگاه نیست

همچنین در این همایش عضو هیأت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی گفت: برخی از شهروندان گمان می‌کنند که با تشکیل کمیته‌های تخصصی، نماهای شهر تهران به یک گلوگاه تبدیل شده و شاید برخی شهروندان فکر می‌کنند که زمان زیادی نیاز است تا مجوزهای این کمیته صادر شود.

علی اعطا افزود: در سال‌های گذشته و در تاریخ شهرداری تهران، ضوابط و معیارهای مشخصی برای نمای ساختمان‌ها وجود نداشته و چند سالی است که این کمیته با حضور اساتید دانشگاهی و متخصصان حضور شهرسازی فعال است و برای افزایش رضایتمندی باید از حضور شهروندان در این کمیته اقدام شود.

وی با اشاره به لزوم آسیب شناسی در فرآیند عملکرد کمیته‌های نمای مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران، گفت: کمیته‌های نما در فرآیند صدور پروانه به منظور ارتقای سیما و منظر شهری تشکیل می‌شوند و باید به گونه‌ای عمل کنند که شهروندان با حضور در این کمیته‌ها حس کنند برای ارتقای کیفیت کار خود مراجعه کرده‌اند.

به گفته اعطا کمیته‌های نما به منظور ارتقای کیفیت نماهای شهری و رعایت حقوق شهروندی نباید به محلی برای نارضایتی شهروندان تبدیل شوند.

به گزارش ایرنا، همایش هم اندیشی اعضای کمیته‌های تخصصی نماهای شهر تهران با حضور محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، علی اعطا رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورا، گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری تهران و جمعی از متخصصان و طراحان معماری شهری امروز (پنجشنبه) در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۴ برگزار شد.

تهرام/‌۷۲۴۳/‌

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =