۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبرنگار: 1273
کد خبر: 83351938
T T
۰ نفر
برخورد قانونی با متصرفان تالاب نوروزلوی میاندوآب

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب گفت: ۲ نفر از تخریب کنندگان و متصرفان منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلوی این شهرستان مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

علیرضا بقالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در چند روز گذشته گشت های ویژه ای جهت پایش و کنترل منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلوی این شهرستان جهت بررسی هرگونه تخریب و تصرف انجام شد.
وی با اشاره به دریافت گزارش هایی از تخریب و تصرف اراضی ملی در این منطقه گفت: بر همین اساس با تشکیل اکیپی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در طول چند روز اخیر گشت های گسترده ای در سطح منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلو آغاز و چند مورد تخریب و تصرف شناسایی شد.

بقالی اضافه کرد: بلافاصله ۲ پرونده در این زمینه تشکیل و جهت صدور حکم به مقامات قضایی ارجاع شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب با بیان اینکه عرصه این ۲ فقره تخریب بالغ بر ۶ هکتار بوده و در بخشی از آن به پوشش گیاهی نیز آسیب وارد شده است، افزود: در جریان این تخلف با حضور ماموران نیروی انتظامی طی حکم قضایی، ادوات کار متخلفان نیز شامل یک دستگاه تراکتور و گاوآهن ضبط شد.
وی با بیان اینکه حفاظت از تنوع زیستی در مناطق تحت مدیریت بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست الزاماً باید موضوع تخریب و تصرف و تجاوز به اراضی، جنگل‌ها و مراتع در مناطق چهارگانه از بدو امر تا صدور حکم قضایی توسط سازمان محیط زیست پیگیری شود.
وی همپوشانی منطقه با روستاهای متراکم، نیازهای معیشتی و نگاه سنتی مردم بومی به منطقه را از مهمترین چالش‌های مدیریت آن دانست و گفت: اجرای برنامه‌های مشارکتی با مردم و تشکل‌ها، تامین نیرو، امکانات و وجود پاسگاه محیط بانی در این منطقه از راه حل های مهم در مدیریت بهینه مناطق حفاظت شده است.
به گزارش ایرنا منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلو با مساحت تقریبی یکهزار و ۱۰۰ هکتار در قسمت شرقی شهرستان میاندوآب قرار گرفته که از سمت جاده میاندوآب شاهین دژ و جاده روستایی میاندوآب - گوگجلو قابل دسترسی است.

دریاچه کوچک پشت سد انحرافی نوروزلو، تالاب‌های اطراف آن سبب پیدایش پوشش گیاهی نیزار، چگنزار، گز و درختان بید شده است و وجود تپه ماهورهای کوچک در این حوزه مناظر بسیار بدیعی را در این منطقه خلق کرده است.

این منطقه زیستگاه گونه‌های پرندگان آبزی و کنار آبزی، شکاری و پستاندارنی از جمله خوک، روباه، خرگوش و گرگ است.

میاندوآب در جنوب آذربایجان غربی و ۱۶۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

۹۸۷۱/‏۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha