۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۸
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 83351888
۰ نفر
۲ زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز معرفی شد

شیراز- ایرنا- قطعه زمینی در بلوار نیایش و زمینی دیگر در میدان شهید فهمیده، گزینه‌های نهایی برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز اعلام و استاندار فارس خواستار پیگیری همزمان برای ساماندهی این زمین ها و اختصاص بهترین گزینه برای کتابخانه مرکزی شیراز شد.

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در سال جاری پنجشنبه ۲۳ خرداد به ریاست عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس برگزار شد.

در این نشست گره چندین ساله کتابخانه مرکزی شیراز تا حدی گشوده شد و استاندار فارس با بررسی زمین‌های پیشنهادی برای ساخت کتابخانه مرکزی، گزینه‌های نهایی را اعلام کرد و گفت: پیگیری‌های لازم برای عقد قراردادها و واگذاری این ۲ زمین، یکی برای کتابخانه مرکزی شیراز و دیگری برای ساخت کتابخانه عمومی دیگر در این کلانشهر تا یک‌ماه آینده صورت پذیرد.

استاندار فارس در این نشست با اشاره به سابقه شهر شیراز و عنوان پایتختی فرهنگی ابراز داشت: آنچه به عنوان مرکز فرهنگ و هنر برای شیراز شناخته می‌شود مربوط به گذشتگان است و ما تاکنون اقدام شاخصی در این زمینه صورت نداده‌ایم که آیندگان به ما افتخار کنند.

وی بیان کرد: چند سال است پیشرفت کتابخانه مرکزی شیراز در حد جلسات مانده است و بخشی از این موضوع مربوط به کم‌کاری مسئولان بوده است و بخشی دیگر بر عهده نهاد کتابخانه‌هاست.

رحیمی با تأکید بر اینکه هیچ ایرادی ندارد به جای یک کتابخانه، ۲ کتابخانه داشته باشیم، گفت: با بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای کتابخانه مرکزی به نظر می‌رسد ۲ زمین در مناطق بلوار نیایش و میدان شهید فهمیده بهترین گزینه هاست، پیگیری‌های لازم برای هر دو زمین صورت پذیرد تا به نتیجه برسیم.

استاندار فارس درباره زمین پیشنهادی در بلوار نیایش عنوان کرد: می‌توان در این زمین با ۸۰ درصد ضریب اشغال و در بنایی چند طبقه کتابخانه‌ای با زیربنایی خوب ساخت و همچنین با کمک شهرداری فضای سبز اطراف این زمین را بهینه‌سازی کرد و در قالب باغ‌کتاب در کنار کتابخانه قرار داد.

رحیمی ادامه داد: کتابخانه مرکزی به عنوان نماد باید مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت آن هم با وجود خیرین، سازمان مدیریت، اداره کل فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه ها نگرانی نیست.

رحیمی دستور فراهم‌سازی مقدمات انعقاد قراردادها و واگذاری زمین‌ها را برای جلسه آتی کتابخانه‌های عمومی را در کمتر از یک ماه صادر کرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع پرداخت نیم‌درصد سهم شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها بیان کرد: شهرداری‌ها به موقع و منظم سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی را بپردازند. این موضوع را می‌توان با تعامل در استان انجام داد تا اعتبارات کتابخانه‌ها مشمول اعمال قانون نشود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این نشست به بررسی مصوبه‌های جلسه پیشین پرداخت و تعیین زمین کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب، برگزاری جلسات انجمن در شهرستان‌ها با حضور فرمانداران و پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی را از جمله مصوبات نشست پیشین برشمرد.

روح‌الله منوچهری با تأکید بر نامه‌نگاری‌های صورت‌گرفته درخصوص زمین کتابخانه مرکزی شیراز گفت: پس از پیگیری‌های لازم ادارات کل راه و شهرسازی و اوقاف و همچنین شهرداری شیراز، زمین‌های موجود را معرفی کردند، در این میان اداره کل آموزش و پرورش اعلام کرد که زمینی در اختیار ندارد و دانشگاه شیراز نیز در این خصوص پاسخی ارائه نکرده است.

وی در ادامه از بازدید مدیرکل دفتر فنی استانداری از کتابخانه عمومی شهید دستغیب و بررسی این کتابخانه سخن گفت و افزود: تصمیم نهایی برای بازسازی این کتابخانه در جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گرفته خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس اضافه کرد: باوجود پیگیری‌های بسیار برای اعتبارات نیم درصد کتابخانه ها، برخی از شهرداری‌ها در استان همکاری خوبی با کتابخانه های عمومی ندارند.

تلاش برای یافتن زمین به منظور ساخت کتابخانه مرکزی شیراز از سال ۱۳۹۰ آغاز شد؛ این درحالی است که مقدمات آن از سال ۱۳۸۸ شروع شده بود که این مساله در سال‌های گذشته باعث شده بود بودجه ساخت کتابخانه مرکزی به تهران بازگشت بخورد.

۹۸۸۵ /‏۱۸۷۶‬

اخبار مرتبط