۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۹
کد خبرنگار: 1472
کد خبر: 83351886
۰ نفر
نه کنگره به بسته تسلیحاتی ترامپ برای عربستان و امارات

تهران – ایرنا – نمایندگان جمهوریخواه کنگره با طرح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای فروش محموله تسلیحاتی هشت میلیارد دلاری به عربستان و امارات متحده عربی مخالفت کردند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز از واشنگتن، جمهوریخواهان کنگره همچنین درخصوص تصمیم دولت آمریکا برای اعلام حالت فوق العاده در ارتباط با این موضوع به منظور مانع تراشی در راه بررسی‌های کنگره، ابراز تأسف کردند.

نمایندگان کنگره آمریکا در اعتراض به کشتار غیرنظامیان در یمن و تخلفات حقوق بشری ریاض از جمله قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود، از ماه‌ها قبل بررسی طرح فروش تجهیزات نظامی به عربستان و امارات را مسکوت گذاشته اند.

به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، کابینه ترامپ، ریاض را تحت فشار گذاشته است تا در زمینه مسئولیت خواهی افراد دخیل در قتل خاشقچی، پیشرفت محسوسی نشان دهد.

«مایکل مک کال» عضو جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ضمن اعلام حمایت از تحرکات عربستان برای آنچه دفاع از خود در برابر ایران خوانده شده، گفت: روی آوردن دولت به حالت فوق العاده، تأسف بار است.

دولت ترامپ با استناد به وضعیت فوق العاده مرتبط با ایران، به کمیته‌های کنگره اعلام کرده است که ۲۲ قرارداد نظامی به ارزش هشت میلیارد و یکصد میلیون دلار را با عربستان، امارات و اردن عملیاتی می‌کند.

در همین حال، کمیته روابط خارجی سنا هفته گذشته اعلام کرد که اعضای این کمیته ۲۲ قطعنامه جداگانه ارائه می‌دهند تا مانع از انعقاد قراردادهای تسلیحاتی بین دولت آمریکا با عربستان و امارات شوند و همچنین بر لزوم نقش کنگره در زمینه فروش سلاح به دولت‌های خارجی، مهر تائید گذارند.

از سویی آمریکا در توجیه فروش سلاح به عربستان و امارات اعلام کرده است که اگر ما به این دو کشور سلاح نفروشیم، چین و روسیه این کار را خواهند کرد.

عربستان از روز ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن، فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگردان «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف خود دست یابد.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، جنگ یمن بدترین بحران انسانی را در جهان رقم زده است، به طوری که در جریان درگیری‌های این کشور سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بی خانمان شده اند و بیش از ۲۴ میلیون نفر به کمک نیاز دارند./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =