۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83351858
۰ نفر
تامین اجتماعی سمنان ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه خدمات دارویی پرداخت کرد

سمنان- ایرنا- مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان گفت: ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه خدمات دارویی در مراکز ملکی درمانی تامین اجتماعی در سال ۹۷ پرداخت شد.

سیدمجتبی اکرم روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این هزینه بابت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه دارویی ارائه شده در مراکز درمانی سازمان ملکی تامین اجتماعی استان سمنان پرداخت شده است.

وی افزود: در سال ۹۷ بیش از ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار قلم دارو در قالب نسخه های سرپایی در درمانگاه ها و بستری در بیمارستان شفاء سمنان به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در استان ارائه شده است.

اکرم اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون نسخه دارویی تجویز شده در مراکز درمانی طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی استان سمنان به داروخانه های استان ارائه شده است.

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف دارو در جامعه و به طور خاص در بین بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی استان سمنان، تصریح کرد: با اجرای سیستم نظام ارجاع داخلی در مراکز ملکی سازمان، ضمن هدایت صحیح بیمار برای استفاده مناسب از خدمات تخصصی، با تشکیل پرونده الکترونیک، از بسیاری تداخل های دارویی تجویز شده در مراکز درمانی سازمان کاسته می شود.

اکرم خاطرنشان کرد: بر اساس فارماکوپه داروئی ابلاغی از سازمان تامین اجتماعی، داروهای قابل ارائه در مراکز تامین اجتماعی به صورت عمومی و تخصصی سطح بندی شده و هر مرکز با توجه به نوع خدمات تخصصی قابل ارائه، داروهای مرتبط با آن تخصص را نیز در اختیار دارد و این اقدام نشان از توجه به کیفیت داروهای مورد استفاده در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان ابراز داشت: خرید داروهای مورد نیاز بصورت یکسان در سراسر کشور و با اولویت شرکت های هلدینگ سازمان تامین اجتماعی، از شرکت های معتبر دارویی داخلی و طبق نظارت مراجع مرتبط انجام می شود.

فارماکوپه‌ها کتاب‌هایی هستند که فهرست کاملی از داروهای موجود در بازار مشتمل بر اطلاعات دارویی، موارد مصرف، عوارض جانبی، نحوه نگهداری داروها و مواد اولیه، روش آنالیز مواد اولیه و جانبی مشتمل بر روش‌های فیزیکی و شیمیایی و استانداردهایی که در داروسازی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند در آن قید شده‌است.

حدود ۷۰ درصد از جمعیت بیش از ۷۰۲ هزار نفری سمنان، معادل ۴۹۱ هزار نفر، تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.

۷۳۴۲/‏۷۴۰۸