بدون مشارکت مردم بازسازی بافتهای فرسوده شهری به نتیجه نخواهد رسید

مشهد- ایرنا- رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهدگفت: تا مشارکت واقعی مردم محقق نشود طرح‌های بازسازی بافت فرسوده و بازآفرینی شهری به نتیجه نخواهد رسید.

محمد هادی مهدی نیا روز پنجشنبه در نشست تخصصی "گفتمان توسعه شهر با موضوع توسعه اجتماع محلی و بازآفرینی شهری" در مشهد افزود: باید مدیران شهری و دست اندرکاران این حوزه بپذیرند که مشارکت مردم در اجرای طرح‌های بازسازی و نوسازی ضرورتی انکارناپذیر است و باید با اعتمادسازی، مردم و ساکنان مناطق را تشویق به مشارکت در نوسازی این بافت‌ها کنند.

او ادامه داد: از طرفی به اذعان دست اندر کاران حوزه توسعه شهری، بازآفرینی نیازمند همکاری میان بخشی است و وظیفه یک دستگاه و نهاد نیست و در فرایند تهیه طرح‌ها باید مشارکت مردم در اولویت باشد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: هم اکنون گفتمان دوگانه‌ای در این خصوص وجود دارد و به نوعی در بازسازی بافتهای فرسوده تک روی می‌شود و مشارکت واقعی مردم در بازسازی این بافت‌ها و بازآفرینی شهری وجود ندارد.

مهدی نیا افزود: بازآفرینی از موضوعات مورد توجه و تاکید شورای پنجم شهر مشهد است و امیدواریم گفت و گوهای کارشناسی و تخصصی در این حوزه منجر به توفیق طرح‌های بازآفرینی شهری و کاهش ضریب خطا شود.

در اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری در خراسان رضوی بازسازی ۳۴ محله فرسوده در شهرهای مشهد، تربت حیدریه، کاشمر، نیشابور، سبزوار و گناباد در حال اجراست.

محدوده مصوب بافت‌های فرسوده و ناکارآمد خراسان رضوی ۱۱۷ محله با چهار هزار و ۸۹۱ هکتار مساحت در ۳۱ شهر است و سهم این استان از کل بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری کشور ۷.۸ درصد است.

همچنین محدوده مصوب بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مشهد نیز به عنوان سومین شهر کشور از نظر مساحت بافت فرسوده و ناکارآمد دو هزار و ۲۹۲ هکتار است.

۷۵۰۵/۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =