۲۳۰ هزار راس دام سبک در شاهین دژ علیه تب برفکی مایه کوبی شدند

مهاباد- ایرنا- رییس اداره دامپزشکی شاهین دژ گفت: ۲۳۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان مایه کوبی شدند.

علی گردعلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با مایه کوبی این تعداد دام، ۱۰۰ درصد جمعیت دامی سبک این شهرستان در ۱۴۲ واحد اپیدمیولوژیک (مکان‌هایی که امکان همه گیری وجود دارد) علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی شدند.

وی از دامداران درخواست کرد که برای حفظ سلامت دام‌های خود و موفقیت حداکثری این طرح، تعامل لازم را با تیم‌های دامپزشکی برای انجام مایه کوبی و سایر خدمات داشته باشند و از خرید و فروش و جابجای دام‌ها در مدت زمان اجرای طرح خودداری کنند.

گرد علی اظهار کرد: تب برفکی بیماری ویروسی با ضریب واگیر بالا است که بروز زخم دهان و پستان دام، لنگش و تلفات ناگهانی در بره‌ها از تظاهرات بالینی آن گزارش شده و می‌طلبد که دامداران در صورت مشاهده این علائم مراتب را در اولین فرصت به درمانگاه‌های دامپزشکی یا اداره دامپزشکی محل اقامت خود گزارش کنند.

وی افزود: بیماری تب برفکی مسری ترین بیماری نشخوارکنندگان به شمار می‌رود که سالانه خسارات اقتصادی فراوانی به دامداران منطقه وارد می‌کند.

رئیس اداره دامپزشکی شاهین دژ گفت: واکسیناسیون در کنار سایر برنامه‌های بهداشتی، پیشگیری یکی از راه‌های مهم کنترل و جلوگیری از بروز این بیماری محسوب می‌شود.

گردعلی با بیان اینکه این طرح با مشارکت بخش دولتی و تیم‌های خصوصی اجرا شده است، اضافه کرد: پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی یکی از مهمترین رسالت‌ها و سیاست‌های سازمان دامپزشکی در سطح کشور می‌باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا جمعیت دامی شهرستان شاهین دژ در حدود هفت هزار رأس دام سنگین و ۱۵۰ هزار رأس دام سبک است که بیشتر این دام‌ها به روش سنتی نگهداری می‌شوند.
شاهین دژ با ۹۲ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و ۲۲۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

۷۵۱۰/۶۱۸۵/۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =