۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۹:۲۱
کد خبرنگار: 1163
کد خبر: 83351630
T T
۰ نفر
زنانه شدن اعتیاد شاکله خانواده را دچار آسیب می کند

سنندج - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان با اشاره به آسیب های ناشی از اعتیاد بانوان گفت: اعتیاد بانوان علاوه بر اثرات مخربی که بر روی جسم و روح و روان فرد دارد، بدلیل نقش تاثیرگذار زن در خانواده، خطرناک تر از مردان بوده و شاکله خانواده را دچار آسیب می کند.

فرانک قدسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وجود یک فرد معتاد اعم از پدر، همسر و یا برادر در خانواده، نداشتن حامی و پشتیبان در زندگی، طرد شدن از جامعه بدلیل دادن برخی برچسب ها می تواند زمینه گرایش یک زن یا دختر را به سمت مصرف مواد مخدر فراهم کند.

وی افزود: افزایش ناراحتی های مختلف همانند افسردگی و اضطراب، انزوا، کاهش امید به زندگی، دور شدن از جامعه و ناکارآمدی فرد از جمله آسیب هایی است که یک زن آلوده به مواد مخدر به آن دچار می شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان اضافه کرد: برخی صاحبنظران عقیده دارند در حال حاضر چیزی که بعد از مواد خوراکی آسان بدست می آید مواد مخدر است که در انواع مختلف وجود دارد به گونه ای که حتی یک قرص کوچک، آدامس و یا پودری که با آب قاطی می شود، می تواند مخدر باشد.

وی یادآور شد: امروزه همین پیچیدگی ها، دردسترس بودن و تغییر نوع مواد مخدر موجب شده کنترل فرزندان (دختر یا پسر) توسط والدین بسیار سخت در بیشتر مواقع از کنترل خارج شود.

قدسی افزود: بی شک درمان این بلای خانمانسوز از عهده خانواده و یا یک دستگاه و سازمان بر نمی آید و در حال حاضر مشکل اساسی در این زمینه ناهماهنگی و موازی کاری بین دستگاه ها است ضمن اینکه لازمه کاهش مشکلات در هر زمینه ای به انسجام بین دستگاه ها بر می گردد.


حساس سازی سازمان های مردم نهاد به موضوع اعتیاد

وی با اشاره به اینکه برنامه های بسیار خوبی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد انجام شده است، گفت: امور اجتماعی استانداری در حوزه کاهش آسیب ها در ۲ بخش سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی فعالیت های خوبی انجام داده سات.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان اضافه کرد: نخستین کاری که در حوزه سازمان های مردم نهاد انجام شده حساس سازی سازمان ها و سمن هایی است که منفعل هستند تا نسبت به مسایل و آسیب هایی که در جامعه وجود دارد، حساسیت داشته باشند.

وی افزود: در این راستا بسیاری از سازمان های مردم نهاد اقدامات خوبی انجام داده اند و سال گذشته ۶۴ مورد قرارداد با این تشکل ها در راستای کاهش آسیب ها منعقد شد که براساس برنامه ریزی های انجام شده امسال تعداد آن افزایش پیدا می کند.

قدسی یادآور شد: حمایت هایی که از این سازمان ها شده شاید بسیار جزیی بوده اما سمن ها از این اعتبار محدود به خوبی استفاده کردند و پارسال بیش از یک هزار کلاس برای کاهش آسیب بخصوص در مورد اعتیاد برگزار کرده اند.

وی اظهار داشت: آموزش های سازمان های مردم نهاد در ۲ بُعد توانمند سازی، شناخت و آگاهسازی و توانمندی حرفه ای بود و جدا از مهارت های زندگی همزمان مهارت های حرفه ای با ایجاد کارگاه های کوچک، خرد و زود بازده نیز داشته اند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان یادآور شد: در بخش دولتی نیز پارسال متفاوت تر از سال های گذشته تفاهم نامه هایی چند جانبه با دستگاه هایی که با موضوع مرتبط بوده منعقد و طرح های زیادی در این زمینه اجرا شد.

وی تاکید کرد: در مجموع برای درمان و کاهش معضل اعتیاد در جامعه باید آسیب های دیگری درمان شود تا بتوان در این زمینه نیز کاری اساسی انجام داد، ضمن اینکه بهترین کار پیشگیری است و باید تلاش شود به جای صرف هزینه و وقت در زمینه درمان و یا کاهش، ساز و کارهایی برای پیشگیری فراهم کرد.

از نظر مجامع جهانی اعتیاد یک نوع مسمومیت حاد و یا مزمن است و این مسمومیت می‌تواند بدلیل استعمال مواد طبیعی یا به صورت سنتی و صنعتی باشد.
۷۳۴۸/۳۰۳۴

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha