معاون وزیر خارجه آمریکا بدون هیچ دستاوردی لبنان را ترک کرد

بیروت- ایرنا- دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با مسئولان لبنانی بدون هیچ نشانه مثبتی مربوط به میانجیگری او برای آغاز مذاکرات در ارتباط با ترسیم مرزهای لبنان پایان یافت.

به نوشته روزنامه النهار لبنان، منابع متعدد لبنانی اعلام کردند، دیدارهای روز گذشته "دیوید ساترفیلد" با مسئولان لبنانی از هرگونه نشانه مثبت مبنی بر پیشبرد میانجیگری برای آغاز مذاکرات چهار جانبه لبنان- اسرائیل- سازمان ملل- آمریکا در خصوص ترسیم مرزهای آبی و دریایی جنوب لبنان پایان یافت.

روزنامه لبنانی البناء هم با بیان اینکه هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای میان سفر قبلی ساترفیلد و سفر کنونی او به دست نیامده است ، نوشت: به گفته کارشناسان مشکل اصلی مهلت باز یا بسته نیست؛ بلکه مشکل در جزئیات تاکتیکی است به این معنی که نخست باید دید که بر سر چه چیزی توافق حاصل خواهد شد و دوم اینکه در صورت عدم توافق رفتار طرفین چگونه خواهد بود.

روزنامه البناء در تحلیل سفر ساترفیلد نوشت: وی به هدف دریافت پاسخ روشن لبنان به پیشنهاد رژیم صهیونیستی در رابطه با پرونده مناقشه مرزی میان لبنان و این رژیم وارد بیروت شد.

در دیدار روز گذشته با نبیه بری رئیس مجلس لبنان در عین التینه، "الیزابت ریچارد" سفیر آمریکا در لبنان ساترفیلد را همراهی کرد.

پس از آن منابع عین التینه از رسیدن مذاکرات به نقاط حساس و دقیق خبر دادند و برخی منابع مطلع از این پرونده نیز اعلام کردند همه چیز همچنان پیچیده بوده و نهایی نشده است.

این منابع همچنین اعلام کردند لبنان به موضع خود در قبال ترسیم مرزی پایبند است و حقایق علمی وجود دارد که اثبات می‌کند مرزهای دریایی مانند مرزهای بین المللی است و به دنبال آن طرح ترسیم مرزهای جدید از بین رفته است.

منابع مزبور با اشاره به تقلب رژیم صهیونیستی در مرز دریایی اعلام کردند این رژیم تا کنون به قانون دریایی عمل نکرده و به دنبال راه حلی برای خروج از این قانون است و به همین دلیل است که لبنان بیم دارد این اقدامات موجب از بین رفتن حقوق آن شود

به عبارت دیگر در این دیدارها مشخص شد، ساترفیلد حامل خواسته ها و افکار اسرائیل است که لبنان آن را نمی پذیرد همانطور که "اسرائیل" با برخی خواسته های ثابت لبنان که ساترفیلد اعلام کرد، مخالف است.

در این میان به نظر می رسد سفر ساترفیلد آخرین سفر او از این نوع باشد زیرا وی پست خود را به دیوید شینکر تحویل داده و پست جدید خود یعنی سفیر آمریکا در ترکیه را تحویل خواهد گرفت.

پرونده ترسیم مرزهای لبنان و اسرائیل که هدایت آن را «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه به عهده داشت، چندین ماه به صورت پنهان توسط وی و به دور از هرگونه برجسته‌سازی رسانه‌ای پیگیری شد و نهایتاً اخباری در مورد نهایی شدن این موضوع در سطح رسانه‌ها منتشر شد. اصل ماجرا به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد و در آن زمان ایالات متحده به عنوان میانجی طرحی به مقامات لبنان پیشنهاد کرد که در آن ۵۰ تا ۶۰ درصد از ذخایر دریایی در مدیترانه و مناطق مشترک به رژیم صهیونیستی واگذار شود و مابقی آن به لبنان اعطاء شود که بیروت این موضوع را نپذیرفت و درخواست سهم بیشتری از این ذخایر را مطرح کرده بود.

کارشناسان سیاسی می گویند مهم ترین دلیل ورود آمریکا به بحث ترسیم مرزهای لبنان، وادار کردن لبنان به حضور پای میز مذاکره مستقیم با اسرائیل است تا به این وسیله به صورت غیرمستقیم به رژیم صهیونیستی مشروعیت ببخشد و نهایتاً بتواند از این موضوع بهره‌برداری جانبی کند.

ترغیب مقامات دولت کنونی لبنان به خصوص «سعد الحریری» و جریان ۱۴ مارس برای اتخاذ تصمیم علیه حزب‌الله و سلاح آن از دیگر اهداف آمریکا در این موضوع محسوب می شود تا به نوعی دولت را تحت فشار قرار دهند تا در توان نظامی حزب‌الله خلل جدی ایجاد کند که اتفاقاً سید حسن نصرالله هم نسبت به این موضوع هشدار داده بود.

روزنامه البناء در تحلیل سفر ساترفیلد نوشت: وی به هدف دریافت پاسخ روشن لبنان به پیشنهاد رژیم صهیونیستی در رابطه با پرونده مناقشه مرزی میان لبنان و این رژیم وارد بیروت شد.

در دیدار روز گذشته با نبیه بری رئیس مجلس لبنان در عین التینه، "الیزابت ریچارد" سفیر آمریکا در لبنان ساترفیلد را همراهی کرد.

پس از آن منابع عین التینه از رسیدن مذاکرات به نقاط حساس و دقیق خبر دادند و برخی منابع مطلع از این پرونده نیز اعلام کردند همه چیز همچنان پیچیده بوده و نهایی نشده است.

این منابع همچنین اعلام کردند لبنان به موضع خود در قبال ترسیم مرزی پایبند است و حقایق علمی وجود دارد که اثبات می‌کند مرزهای دریایی مانند مرزهای بین المللی است و به دنبال آن طرح ترسیم مرزهای جدید از بین رفته است.

منابع مزبور با اشاره به تقلب رژیم صهیونیستی در مرز دریایی اعلام کردند این رژیم تا کنون به قانون دریایی عمل نکرده و به دنبال راه حلی برای خروج از این قانون است و به همین دلیل است که لبنان بیم دارد این اقدامات موجب از بین رفتن حقوق آن شود./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =