وزیر علوم: ارتقای استانداردهای آموزش عالی کشور اولویت اصلی است

تبریز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و آموزش عالی گفت: کیفی سازی و ارتقای استانداردهای آموزش عالی کشور اولویت اصلی است.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی شب چهارشنبه در نشست با روسای دانشگاه‌های تبریز و آذربایجان شرقی، اظهار کرد: رفع نقاط ضعف دانشگاه‌های کوچک و اتصال به مراکز آموزش عالی بزرگتر، جذب اعضای هیات علمی، تامین تجهیزات لازم، افزایش کیفیت خدمات و فراهم کردن امکانات پژوهشی برای اعضای هیات علمی از دیگر اولویت هایی است که مورد توجه بیشتر واقع شده است.

وی با تاکید بر لزوم ماموریت گرا شدن موسسات و مراکز آموزش عالی کشور و سامان دهی دانشگاه ها بر اساس کیفی گرایی، افزود: دانشگاه‌های مختلف کشور باید متناسب با توانمندی ها و ظرفیت های خود در یک حوزه تخصصی فعالیت کنند و ماموریت گرا باشند.

غلامی با بیان اینکه باید از موازی کاری در دانشگاه‌های کشور جلوگیری و بیشتر به رشته های میان رشته ای اهمیت داده شود، افزود: توجه به رشته های جدید با نگاه نو با هدف پیشرو بودن در جهت دستیابی به فن آوری های جدید و توسعه لازم است.

وی همچنین با اشاره به ضرورت توجه به رشته های فنی، گفت: برای آموزش های مهارتی اولویت قائل هستیم و استانداردسازی این رشته ها مورد تاکید است، به طوری که باید سطح استانداردهای دانشگاه‌های کشور با رسیدن به سطح ملی به سطح بین المللی ارتقا پیدا کند.

وزیر علوم با بیان اینکه به رغم محدودیت ها پیشرفت های خوبی صورت گرفته است، گفت: برخی از شرکت های ایرانی در خارج از کشور فعالیت می کنند و بر این اساس با ارتقای مهارت های نیروهای ماهر برای ارایه کار و خدمات در خارج از کشور نیز امکان بکارگیری آنها وجود خواهد داشت.

غلامی همچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات اقتصادی در کشور، بیان کرد: با این وجود تخصیص بودجه ها و اعتبارات و تامین تجهیزات دانشگاه ها در سال گذشته انجام شد و امسال نیز تلاش می کنیم این تخصیص ها به موقع انجام شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه گرایش دانش آموزان به رشته تجربی نقص آموزشی است که در ادامه تحصیل دانشگاه مشکلاتی را برای ورود به دانشگاه برای آنان ایجاد می کند، افزود: جاذبه های شغلی و مسائل مادی باید دانش آموزان را به سمتی نبرد که در عالم واقع وجود ندارد تا موجب سرگردانی و سرخوردگی آنان نشود.

وزیر علوم ادامه داد: موضوع هدایت تحصیلی توسط آموزش و پرورش برای دانش آموزان و ایجاد مشوق ها در تعیین رشته های تحصیلی ضروری است.

به گزارش ایرنا، تخصیص به موقع بودجه های دانشگاه ها، ارایه رشته های فنی مورد نیاز برای حمایت از دانشگاه های صنعتی، تعیین تکلیف تمام نیروهای حق التدریس، افزایش سرانه دانشجویی، به روزرسانی تجهیزات آزمایشگاهی از جمله محورها و درخواست های روسای دانشگاه های تبریز و آذربایجان شرقی در نشست با وززیر علوم بود.

به‬ گزارش‬ ایرنا، ‬ وزیر علوم فردا / پنجشنبه / نیز پس از بازدید از نمایشگاه خلاقیت و نوآوری در دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر‬ اسلامی تبریز، در آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی سخنرانی می‌کند.

این جشنواره با حضور ۷۱ مهمان و هنرمند از ۳۰ کشور خارجی از ۲۳ تا ۳۰ خرداد ماه جاری در تبریز برگزار می‌شود.

۳۰۹۳/‌۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =