آیین سی امین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد

اراک - ایرنا - سی امین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی اراک عصر چهارشنبه با حضور جمعی از مسئولان، دانشگاهیان و مدیران استان مرکزی در این دانشگاه برگزار شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در این آیین گفت: توسعه کشور و تولید ثروت از مسیر دانشگاه و مراکز آموزش عالی می گذرد.

سید «مهدی مقدسی» افزود: ظرفیت های علمی و دانشگاهی کشور بسیار ارزنده و راهگشاست اما از این توانمندی ها در اصلاح ساختار اداری و بودجه باید استفاده بهینه می شد.

وی ادامه داد: ساختار اقتصاد دولتی در کشور باید بازنگری شود و قوای سه گانه باید با همراهی و تعامل سازنده راه توسعه کشور را با حمایت از دانشگاه ها و ترویج تحقیقات پژوهشی هموار کنند.

مقدسی ادامه داد: کمیته هایی در مجلس شورای اسلامی شکل گرفته تا از ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی عنوان کرد: سایه نفت بر اقتصاد کشور سنگینی می کند و برای هموار کردن مسیر توسعه پایدار راهی به جز بهره گیری از ظرفیت های علمی و تحقیقی در دانشگاه ها نداریم.

وی گفت: امسال در حوزه خودرو با بهره گیری از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان گام هایی برداشته شده و قانون استفاده حداکثری از ظرفیت های داخل در راستای رونق تولید و اشتغال پایدار به تصویب رسید.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: شمار نرخ بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از چالش های نظام آموزش عالی کشور محسوب می شود که نیازمند بررسی کارشناسانه است.

«علی اکبر کریمی» شامگاه چهارشنبه در مراسم بزرگداشت سی امین سالگرد تأسیس دانشگاه صنعتی اراک اظهار داشت: ظرفیت‌های بالقوه ای در شهر اراک در حوزه فناوری، علوم و پژوهش های کاربردی مرتبط با صنعت وجود دارد که این خود فرصتی برای تربیت نیروی انسانی ماهر است.

وی بیان کرد: توسعه فراگیر و اثربخشی کاربردی نیازمند وجود بازوی پرتوان آموزشی و علمی است که با توجه به سبقه علمی؛ فرهنگی استان مرکزی و شهر اراک؛ انتظار بیشتری وجود دارد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بسیاری از موارد توسعه علم برای علم را دنبال کردیم و این در حالی است که نیازهای جدی در حوزه تولید و اشتغال پایدار وجود دارد.
کریمی اظهار داشت: وجود فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار یک معضل جدی است و باید برای رفع آن با اتکای به سرمایه داخلی و ایجاد بازار کار متناسب با شرایط جامعه اقدام جدی کرد.

وی بیان کرد: استان مرکزی در بسیاری از حوزه‌های مختلف از جمله؛ صنعت آلومینیوم، ریلی، صنایع فلزی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع وابسته نیروگاهی و پالایشگاهی سرآمد کشور است و باید این ظرفیت را با توانمندی های دانشگاه صنعتی همسو کرد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس ادامه داد: دانشگاه صنعتی اراک به عنوان یک ذخیره و سرمایه ارزشمند علمی در استان مطرح است و می‌طلبد که نقش آفرینی خود را در این عرصه گسترش دهد تا آینده‌ای روشن را برای صنعت و اشتغال استان مرکزی رقم بخورد.

رئیس اسبق دانشگاه صنعتی اراک نیز در سخنانی گفت: توسعه و صنعت دو بال برای پیشرفت کشور محسوب می شوند و این دو فرآیند با بهره گیری از ظرفیت های دانشگاهی و تحقیقاتی به سرمنزل مقصود ختم می شود.

«محسن نجفی» افزود: دانشگاه سکاندار هدایت و آگاهی بخشی جامعه است و ظرفیت های بکر این مراکز می تواند سعادت و بالندگی کشور را تسهیل کند.

در ادامه این آیین از ۲ نشان دانش آمموختگان و خیران علم و صنعت با حضور مسئولان رونمایی شد.

همچنین از تمبر یادبود سی امین سالگرد تاسیس دانشگاه صنعتی اراک رونمایی شد.

دانشگاه صنعتی اراک با هدف تربیت نیروهای متخصص برای صنایع در رشته‌های فنی‌مهندسی دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه صنعتی اراک در شاخص ارتباط با صنعت موفق به کسب رتبه ۱۷ در بین تمام دانشگاه‌های کشور شده و در جمع بیست دانشگاه برتر کشور از این منظر قرار گرفته‌است.

۳۱۰۷/‏۳۰۷۵