۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۹
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 83351330
۰ نفر
شب شعر ایرانشناسان جوان گرجی در تفلیس برگزار شد

باکو - ایرنا - شب شعر ایرانشناسان جوان گرجی با حضور دانشجویان ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه‌های دولتی ایلیا و ایوانه جاواخیشویلی در تفلیس برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در گرجستان در این شب شعر که در دانشگاه دولتی ایلیا تفلیس برگزار شد، رایزن فرهنگی، استادان اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران کرسی‌های ایرانشناسی حضور داشتند.

دانشجویان حاضر در این مراسم اشعاری از خیام و سعدی به زبان‌های فارسی و گرجی خواندند.

همچنین تعدادی از دانشجویان ایرانشناسی که سال گذشته برای شرکت در دوره دانش افزایی زبان فارسی و ایرانشناسی به تهران و بوشهر اعزام شده بودند به کمک عکس‌ها و فیلم‌های کوتاه به معرفی پایتخت‌های قدیم و جدید ایران و گرجستان از جمله همدان، تهران و تفلیس پرداختند و با نمایش عکس‌های سفر، توضیحات کامل و جالبی درباره فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایران ارائه کردند.

در ادامه حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درباره خصوصیات زبان فارسی گفت: زبان فارسی، دارای خصوصیات و گذشته تاریخی است که هر کس به معارف بشری علاقمند است، باید برای زبان فارسی، ارج و رتبه‌ی بالایی قائل شود.

وی افزود: در گذشته این زبان پرظرفیت، رسا، شیرین و زیبا توانسته، بخش عظیمی از منطقه‌ی جغرافیایی پیرامون ایران را با نفوذ معنوی، رسایی، شیوایی و قدرت بلاغت خود تحت تسلط و سیطره‌ی فرهنگی خود درآورد و در دل ملت‌ها جا باز کند.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به اینکه زبان فارسی حامل مجموعه‌ی میراث عظیمی فکری و فرهنگی است، بر ضرورت یادگیری زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد و افزود: یادگیری زبان فارسی می‌تواند زمینه بهره گیری از گنجینه غنی اشعار بزرگ شاعران ایرانی مانند مولوی، خیام، عطار، حافظ، سعدی و فردوسی و بزرگان دیگر در شعر و نثر فراهم کند.

شبد**خاورم ** ۱۳۷۹**۳۳۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =