وزیر ارتباطات: ۶۸ هزار اشتغال شناسنامه دار در حوزه فناوری ارتباطات ایجاد می شود
محمدجواد آذری جهرمی در نشست با جوانان و مدیران استارت آپ های حوزه فاوا کردستان

سنندج - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است تا پایان امسال ۶۸ هزار اشتغال شناسنامه دار در حوزه فناوری اطلاعات در سطح کشور ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی عصر چهارشنبه در نشست با جوانان و مدیران استارت آپ های حوزه فاوا در کردستان اظهار داشت: طرحی را ۶ ماه پیش با عنوان نوآفرینان در دولت به تصویب رساندیم که زنجیره‌ای برای اشتغال و زمینه ساز تحول در حوزه دیجیتال است.
وی تاکید کرد: قرار است تا پایان خرداد امسال یا اوایل تیر این طرح اجرایی شود که امیدواریم با رونمایی از آن تا پایان سال جاری شاهد رشد اقتصادی در کشور باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه وظیفه دولت ایجاد فضا برای رشد دانش نیروی انسانی در مجموعه‌های مختلف است، افزود: برای ایجاد تحول در حوزه فعالیت استارتاپ ها باید زیر ساخت‌های آموزشی را فراهم کنیم.
آذری جهرمی به سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریالی دولت برای اجرای طرح نوآفرینان اشاره کرد و یادآور شد: برنامه ویژه ما بحث ارتقای دانش در عرصه استارتاپ ها بوده و تلاش ما رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی این شرکت‌ها و تقویت نیروی انسانی است.
وی یکی از حلقه‌های زنجیره رشد استارتاپ ها را ایجاد تقاضا در بازار برای محصولات این شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: امور اجرایی شرکت‌های استارتاپ نیز باید تسهیل یابد ضمن اینکه در طرح نوآفرینان برای رفع مشکلات این شرکت‌ها از جمله بیمه، مالیات و ثبت شرکت برنامه ریزی کرده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری در عرصه فناوری اطلاعات را بسیار سودمند و جوابگوی نیازها دانست و اضافه کرد: با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌توان کمک بسیار بزرگی به رونق طرح تکاپو و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات کرد.
آذری جهرمی اظهار داشت: طرح تکاپو که در دولت یازدهم کلید آن زده شد نمونه موفق رونق گروه‌های دانش بنیان است و امیدواریم با تسهیل مسیر رشد استارتاپ ها به توسعه اقتصادی کشور و به تبع آن توسعه استان کردستان کمک کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد جمعیت کردستان در روستاها ساکن هستند، گفت: باید از این بخش بالقوه به عنوان بازار محلی در راستای فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان بهره گرفت.
رئیس پارک علم و فناوری کردستان هم در این نشست اظهار داشت: ۶۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان فعال در این پارک در حوزه فاوا فعالیت دارند و ۳۷ شرکت در زمینه تجاری سازی محصولات خود در حال فعالیت هستند.
فردین سعیدی با بیان اینکه این شرکت‌ها تاکنون ۱۲۰ میلیارد ریال محصول به فروش رسانده اند، افزود: ۳۸ شرکت هم در حوزه آی تی و زیر پوشش این پارک فعالیت دارند.
تعدادی از جوانان و مدیران استارتاپ های حوزه فاوا در کردستان هم در این نشست به ضعف عملکرد شهرداری‌های استان، عدم توجه دولت به ایجاد شهر الکترونیک، ناشناخته بودن صنعت نرم افزاری، ضعف زیرساخت‌های اینترنتی، ضرورت اشتغالزایی بر محور تمرکز زدایی تاکید کرده و خواستار اتخاذ تدابیری برای حل این مشکلات پیش روی استارت آپ ها شدند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفری یک روزه به کردستان در بدو ورود به سنندج در آرامگاه بهشت محمدی و گلزار شهدای این شهر حضور یافت و با اهدای گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.
آذری جهرمی سپس از شرکت دانش بنیان کهربا گستر، نهادهای توسعه کسب و کارهای حوزه فاوا در پارک علم و فناوری کردستان بازدید و در جلسه شورای اداری کردستان شرکت کرد.
بازدید از پروژه احداث مجتمع ICT کردستان، نشست با جوانان و مدیران استارت آپ های حوزه فاوا و حضور در برنامه زنده تلویزیونی صدا و سیمای مرکز کردستان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه آذری جهرمی به این استان است.
استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه دارد.
در حال حاضر یک میلیون و ۲۶۸ هزار و ۵۴۷ مشترک در کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند هستند و ضریب نفوذ تلفن همراه حدود ۱۱۰ درصد است.
۷۳۵۵/‌۹۱۰۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =