سفیر روسیه در لبنان: برخورداری از انرژی هسته‌ای حق ایران است

بیروت- ایرنا- الکساندر زاسپکین سفیر روسیه در لبنان در نشستی که با حضور برخی شخصیتهای لبنانی در بیروت برگزار شد، برخورداری از انرژی هسته‌ای را حق ایران دانست.

اظهارات سفیر روسیه در بیروت که موضوعات مختلف از جمله حضور در سوریه، سلطه جویی آمریکا، جنگ اقتصادی آن و همکاریهای بین المللی را شامل می‌شد، در حالی است که آمریکا در تلاش برای زیر سوال بردن حضور متحدان سوریه در این کشور است و در عین حال همچنان نیروهای خود را در سوریه حفظ کرده است.

آمریکا همچنین با توسل به جنگ اقتصادی در تلاش برای اعمال فشار بر برخی کشورها از جمله ایران و روسیه است.

این موارد از جمله مسائلی بود که سفیر روسیه در بیروت در این نشست به آن اشاره کرد و سیاستهای آمریکا مبنی بر توسل به جنگ اقتصادی را مورد انتقاد قرار داد.

زاسپکین در نشستی که مؤسسه فکری و اجتماعی "فواد شهاب" لبنان در هتل "فینیسیا" بیروت با عنوان "روسیه و ما" تشکیل داد، به حضور کشورش در سوریه، انتقاد از مواضع آمریکا و سلطه جویی آن و نیز حق ایران در برخورداری از انرژی هسته‌ای اشاره کرد.

"میشل سلیمان" رئیس جمهور پیشین لبنان، "علی عبدالکریم " و "علی صادق" سفیران سوریه و سودان در بیروت به اضافه "رودریک خوری" نماینده جبران باسیل وزیر خارجه لبنان از دیگران میهمانان این نشست بودند.

همچنین جمعی از شخصیتهای سیاسی و دیپلماتیک و حزبی از جمله سمیر عطاالله نویسنده و تحلیلگر لبنانی در این نشست شرکت داشتند.

سفیر روسیه در سخنان خود با اشاره به اینکه حضور روسیه در سوریه بر اساس درخواست دولت سوریه است، بار دیگر بر موضع روسیه مبنی بر مخالفت با هر نوع تروریسم تاکید کرده و از غرب به دلایل تلاش برای مداخله جویی و طراحی کودتا و فتنه گری انتقاد کرد و در این خصوص به انقلابهای رنگی در کشورهای مجاور روسیه اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران بر حق آن در برخورداری از انرژی هسته‌ای تاکید و از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای انتقاد کرد.

سفیر روسیه گفت: آمریکا در تلاش برای نابودی مشروعیت و قانون بین المللی است که نمونه آن وضع تحریمها و جنگ‌های اقتصادی و مالی است که هر چند این کشورها را با مشکلاتی روبه رو کرده است اما همین مشکلات آنان را به یافتن راه حل تشویق می‌کند.

وی بر وحدت و همکاری کشورهای دنیا به ویژه کشورهای منطقه خاورمیانه در مبارزه با تروریسم و مقابله با تحریم‌ها و نیز همکاری اقتصادی تاکید کرد و به شدت تلاش‌های آمریکا و متحدانش برای سلطه جویی در جهان را مورد انتقاد قرار داد و گفت، در پنج سال آینده وضعیت در سطح جهان روشن‌تر خواهد شد.

شبد**خاورم **۱۱۱۰**۱۷۰۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =