کمیته شناسایی مشکلات قانون منع بکارگیری اسامی بیگانه  تشکیل می شود

قم – ایرنا – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: خلاء هایی سال‌ها مانع از اجرای قانون منع بکارگیری اسامی بیگانه توسط واحدهای صنفی شده است که با تصویب شورای فرهنگ عمومی این استان ، کمیته‌ای برای شناسایی مشکلات اجرایی این قانون تشکیل می‌شود.

سید موسی حسینی کاشانی عصر چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در مؤسسه علامه طباطبایی، با اشاره به لزوم اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری عناوین خارجی برای مغازه‌ها، واحدهای صنفی و فروشگاه‌ها، افزود: ظواهر و ویژگی‌های شهر قم و همچنین تاکید رهبر معظم انقلاب در حفظ ظاهر مذهبی این شهر، موجب شده تا این موضوع در جلسات مختلف شورای فرهنگ عمومی استان در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: در شأن قم نیست که اسامی و ظاهر معابر، خیابان‌ها و مغازه‌های آن اسامی باشد که هیچ قرابتی با فرهنگ مذهبی و دینی این شهر شهر نداشته باشد.

حسینی کاشانی افزود: رسانه‌ها، تبلیغات محیطی و سر در واحدهای صنفی سه عامل مهم در ترویج عناوین و اصطلاحات بیگانه در سطح استان و کشور است.

وی با بیان اینکه اشکالاتی در اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اصطلاحات بیگانه در کشور وجود دارد اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی استان قم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهکارهایی است تا اشکالات اجرایی اجرای این قانون را در استان مرتفع کنند.

مدیرکل فرهنگ و ار شاد اسلامی قم، گفت: ۶ راهکار و پیشنهاد برای اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه توسط شورای فرهنگ عمومی تدوین شده که تلاش برای الزام واحدهای فاقد پروانه برای رعایت این قانون یکی از این پیشنهادهاست.

وی اظهار داشت: اقدام عاجل برای تعیین تکلیف واحدهای فاقد پروانه فعال، استعلام نام واحدهای صنفی جدید توسط اتحادیه‌ها و اصناف از اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی، الزام تمام واحدهای صنفی برای اجرای قانون ممنوعیت، اعمال قانون و اصلاح تابلوهای صنفی مغایر با قانون طی ۶ ماه، رعایت صدا و سیما برای منع تبلیغ کالاهای دارای نام بیگانه راهکارهای قم برای ساماندهی عناوین و اصطلاحات بیگانه واحدهای صنفی است.

وی با بیان اینکه ۴۰ هزار واحدهای تجاری، تولید و توزیعی در استان وجود دارد که هشت هزار واحد فاقد پروانه هستند گفت: ۲۰ هزار فروشگاه و واحد صنفی توزیع کننده در استان وجود دارد که اصلاح تابلوی سر در این واحدهای صنفی می‌تواند سهم زیادی در اصلاح این موضوع در سطح استان داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با بیان اینکه سازمان زیباسازی شهرداری قم وظیفه صدور مجوز برای نصب تابلو را ندارد، گفت: این سازمان وظیفه گرفتن عوارض بر اساس ابعاد تابلوهای واحدهای صنفی را به عهده دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد آتش زر، ادامه داد: یکی از پیشنهادها برای ساماندهی نام‌های بیگانه اصناف استان، تعریف وظیفه برای سازمان زیباسازی شهری پیرامون برخورد با واحدهای صنفی متخلف است.

مدیر کل آموزش و پرورش قم نیز در این جلسه، ایجاد مرکز مشاوره برای نامگذاری واحدهای صنفی را عامل مهم در گرایش واحدهای صنفی برای استفاده از عناوین فارسی دانست و گفت: دستگاه‌های مختلفی که در زمینه اجرای قانون منع به کارگیری عناوین و اصطلاحات خارجی در استان وظیفه دارند، به وظیفه خود به درستی عمل نمی‌کنند که اصلاح این موضوع ضروری است.

حمیدرضا شیخ الاسلام اظهار داشت: برخی واحدهای صنفی موجود نمایندگی کشوری هستند که با این نام در سطح کشور فعالیت می‌کنند که باید در این زمینه مجلس شورای اسلامی ورود کند.

وی ادامه داد: ایجاد مرکزی با حضور اساتید زبان و ادبیات فارسی برای مشاوره و کمک به نامگذاری واحدهای صنفی می‌تواند در بهبود وضعیت کنونی واحدهای اصناف کمک بسیار زیادی کند.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه (س) نیز در این جلسه با اشاره به لزوم ایجاد بانک عناوین در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساماندهی و مشاوره واحدهای صنفی گفت: بسیاری از صاحبان اصناف آگاهی و شناختی از ممنوعیت قانونی استفاده از عناوین بیگانه ندارند که پیش از اقدام قانونی، مشاوره به آنها ضرورت دارد.

حجت الاسلام صفر فلاحی، الزام واحدهای فاقد مجوز برای اجرای قانون به کارگیری استفاده از عناوین خارجی را مورد اشاره قرار داد و گفت: برداشتن تابلو به معنای بستن و پلمب مغازه نیست و می‌توان به جای پلمب مغازه‌ها، در ابتدا اقدام به برداشتن تابلوی آنها برای اصلاح عنوان آن نمود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه نیز در این جلسه بازنگری در قانون و اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری از عناوین خارجی را ضروری دانست و گفت: باید پیش از برخورد با واحدهای صنفی، نسبت به مشاوره و آگاهی دادن به صاحبان آنها اقدام شود.

حجت الاسلام عباس اسکندری، با تاکید بر اینکه بسیاری از واحدهای صنفی متخلف از قانون ممنوعیت به کارگیری عناوین بیگانه بی اطلاع هستند، گفت: برخورد سلبی با واحدهای صنفی در وضعیت نامناسب اقتصادی مناسب نیست.

۷۴۰۴/ ۱۱۷۵ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =