۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰
کد خبرنگار: 965
کد خبر 83351229
۰ نفر
نماینده مجلس: وضعیت زبان فارسی در کشور آشفته است

قم – ایرنا – نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت زبان فارسی در کشور آشفته است و باید اهتمام ویژه برای صیانت و حراست از آن شکل گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری عصر چهارشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی، با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب پیرامون حفظ و حراست از زبان و ادبیات فارسی اظهار کرد: برخی برنامه‌های تولیدی توسط صدا و سیما زمینه تضعیف زبان و ادبیات فارسی را فراهم کرده است.

وی با اشاره به نقش زبان در شکل گیری فرهنگ عمومی و ایجاد فرهنگ در جامعه اظهار داشت: هر کالایی به همراه خود زبان و فرهنگ خاص خود را به همراه دارد که این فرهنگ بیگانه یا همزمان با ورود کالا وارد یا اینکه با تأخیر وارد کشور می‌شود.

ذوالنوری، با تاکید براینکه بر اساس قانون استفاده از عناوین و واژگان بیگانه برای اصناف ممنوع است گفت: استفاده از عناوین و اصطلاحات بیگانه در بسیاری از واحدهای صنفی استان به دلیل ناآگاهی از ممنوعیت قانونی است و تعیین ضرب الاجل چند ماهه نمی‌تواند این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کند.

وی با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات فرهنگی اهتمام همه مسئولان و دستگاه‌های مختلف ضروری است، گفت: حضور مسئولان عالی دستگاه‌های مختلف در جلسات شورای فرهنگی عمومی به دلیل اهمیت مسائل فرهنگی ضروری است و باید به جای فرستادن نماینده، خود مسئول اداره در این جلسه حاضر شود.

ذوالنوری ادامه داد: ترویج برخی مدل‌ها و لباس‌ها، ساماندهی فرهنگسراها و اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری عبارات و اصطلاحات بیگانه از جمله اموری است که باید در دستور کار قرا گیرد.

وی گفت: باید با طراحی طرح‌هایی برای ساماندهی وضعیت فرهنگی و اولویت دادن به آنها، زمینه بررسی و تبدیل آنها به قانون فراهم شود.

۷۴۰۴/ ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =