۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۰۳
کد خبر: 83351217
T T
۰ نفر
رئیس گروه پیشکسوتان بین المللی: ترامپ باید به برجام احترام بگذارد

‌ نیویورک - ایرنا - رئیس گروه پیشکسوتان بین المللی با انتقاد از خروج آمریکا از توافق هسته ای، یکجانبه گرایی و پوپولیسم را مشکل جدی جهان امروزی دانست و گفت: اگر ترامپ خواستار رسیدن به توافق با کره شمالی است باید به برجام احترام بگذارد.

ماری رابینسون که پس از نلسون ماندلا ریاست گروه موسوم به پیشکسوتان بین المللی را برعهده دارد، در جمع خبرنگاران سازمان ملل متحد افزود: سیستم چند جانبه گرایی به کشورهای بزرگ و کوچک کمک می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این گروه با ترامپ دیدار خواهد کرد و به او مشاوره می‌دهد، اظهار کرد: در صورت امکان ارائه مشاوره به ترامپ و اینکه او به آنها گوش دهد، گروه پیشکسوتان بین المللی علاقمند به انجام این کار است.

این فعال بین المللی پیشکسوت با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و نگاه ترامپ به کره شمالی ادامه داد: از نکات حائز اهمیت آگاهی داشتن نسبت به توافقی که با فرآیند بسیار پیچیده و مشارکت کشورهای دیگر حاصل شده است.

وی با تاکید بر این جمله که "من درباره توافق هسته‌ای ایران صحبت می‌کنم"، خاطر نشان کرد: اگر ترامپ خواهان رسیدن به توافق با کره شمالی است، نکته کلیدی احترام به توافق موجود (برجام) است.

رابینسون اضافه کرد: مشکل فقط ترامپ و مقامات ضعیف او نیستند بلکه فراتر از آن است، مشکل پوپولیسم، مشکل اولویت دادن به داخل کشور و منزوی کردن آن به خاطر ملی گرایی است. چیزی که در اروپای شرقی، آمریکای لاتین به خصوص برزیل هم شاهد آن هستیم.

وی با بیان اینکه "وقتی سازمان مللی داشتید که از چندجانبه گرایی به طور قوی حمایت و همبستگی خود را در موضوعات خاص اعلام کند، شرایط متفاوت خواهد شد"، تصریح کرد: در غیر این صورت، فضا برای پوپولیسم فراهم خواهد شد. همه اینها در کنار مشارکت منفی ترامپ است که باعث افزایش این مشکل شده است.

**توئیت های ترامپ عامل بی ثباتی

رئیس گروه پیشکسوتان بین المللی تاکیدکرد: من فکر می‌کنم بخشی از آن به خاطر عادت ترامپ به توئیت است که در بی ثباتی تأثیر دارد. در پاسخ به رسانه‌ها، توئیت های بی شمار و بی پایانی دارد و در واقع چیزی اتفاق نمی‌افتد.

رابینسون خاطرنشان کرد: سیاست ما درباره عدم اشاعه بر روی دولت‌های صاحب سلاح اتمی متمرکز است تا خطرات و موقعیتی را که در آن هستیم، واقع بینانه باشد.

وی با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره افزایش غنی سازی ایران افزود: در این ارتباط توافق موجود از جمله توافق هسته‌ای با ایران باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس گروه پیشکسوتان ادامه داد: شاید قابل پیش بینی شدنی نباشد که ایران به چه مسیری خواهد رفت اما ایران داشت تعهدات خود را اجرا می‌کرد و این آمریکا بود که از این توافق فاصله گرفت که هنوز طرف‌های دیگر آن تلاش می‌کنند آن را حفظ کنند.

رابیسنون یادآور شد: ما در این باره و همچنین مسأله‌ای تغییرات آب وهوایی که مهمتر از مسائل هسته‌ای است با دبیرکل سازمان ملل متحد صحبت کردیم. در شرایط خطرناکی قرار داریم. باید تلاش کنیم از جنگ احتمالی جلوگیری کنیم و آن هم در سایه چندجانبه گرایی محقق خواهد شد.

شبد **۱۳۷۹**۱۴۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha