استاندار جدید گلستان: بازسازی مناطق سیل زده اولویت کارهایم خواهد بود

گرگان - ایرنا - هادی حق شناس که امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت به عنوان استاندار گلستان انتخاب شد؛ در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: همانطور که در نشست دولت مطرح کردم و مورد تاکید رییس جمهوری هم بوده، رسیدگی به وضعیت سیل زدگان و بازسازی مناطق آسیب دیده استان اولویت اصلی و اول کارهایم است.

هادی حق شناس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: توجه و تاکید ما به منازل مسکونی تخریب شده و یا خسارت دیده است که براساس آمارهای موجود ۱۷ هزار خانه است.

وی اضافه کرد: مالکان برخی خانه های آسیب دیده از سیل گلستان هنوز موفق به دریافت تسهیلات کم بهره بانکی نشده‌اند و تاکید می کنم مرمت، بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده استان اولویت دارد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر دولت وظیفه دارد زیرساخت‌های اساسی و مهم در این مناطق مانند احداث پل، مدرسه، راه، راه آهن و سایر بخش‌های حساس و مهم عمومی را که در سیل دچار آسیب شده سریع‌تر احیاء و بازسازی کند.

*** توجه ویژه ای به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی خواهد شد

استاندار گلستان یکی دیگر از اولویت های کاری خود را توجه به حوزه کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که گلستان در تولید محصولاتی مانند کلزا، سویا، گندم و حتی در خاویار رتبه های برتر کشور را دارد، باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

حق شناس افزود: تامین ۱۰ درصد گندم مورد نیاز کشور به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن در گلستان که از کیفیت خوبی هم برخوردار است، نشان از توان بالای استان در حوزه اقتصاد و کشاورزی دارد.

وی اضافه کرد: گلستان نه تنها در زمینه تولید پنبه هم جایگاه بالایی در کشور دارد بلکه در ادوار گذشته مراوداتی با کشورهای دیگر از طریق مرزهای استان و نیز بندرعباس داشته است که باید به این ظرفیت توجه بیشتری شود.

وی با بیان اینکه گلستان رتبه چهارم تولید برنج کشور را دارد، خاطرنشان کرد: مزیت نسبی استان حوزه کشاورزی است اما ضرورت دارد با رونق صنایع تبدیلی به خصوص توجه به شهرک های صنعتی، ارزش افزوده بیشتری نصیب کشاورزان شود.

*** از توان گردشگری آشوراده استفاده خواهیم کرد

حق شناس اضافه کرد: مطابق برخی آمارها در سال های ۹۵ و ۹۶ و حتی در سال ۹۷ در یک شب بطور میانگین ۱۷۰ هزار نفر مسافر در گلستان اقامت داشتند و این ظرفیت باید در حد سایر استانهای شمالی تقویت شود.

وی با بیان اینکه رییس جمهور بر تقویت حوزه گردشگری گلستان تاکید دارد، خاطرنشان کرد: جزیره آشوراده با حفظ همه الزامات زیست محیطی می تواند به یکی از بهترین مکان های هدف گردشگری در ایران تبدیل شود.

*** توجه ویژه به بخش بازرگانی و ترانزیت گلستان

استاندار گلستان همچنین گفت: از دیگر ظرفیت ها و توان استان بخش بازرگانی و فعال کردن مرز و منطقه آزاد اینچه برون است جدای از اینکه احیای بازارچه مرزی می تواند در رونق ترانزیت و معیشت مرزنشینان استان مفید باشد.

حق شناس تاکید کرد: اینکه چه میزان می توان این کارها و برنامه ها را اجرایی کرد بستگی به توانایی بنده به عنوان استاندار و توجه سایر مسئولان استان دارد که اگر اراده ای در منطقه شکل بگیرد، می تواند باعث پیشرفت شود.

وی اظهار کرد: در دولت هم مطرح شد همراهی و کمک دستگاه های ملی و وزیران مربوطه در توسعه و اجرای برنامه های استان گلستان مورد توجه است.

گفتنی است حق شناس دانش آموخته رشته برق در مقطع کارشناسی و اقتصاد در مقطع دکترا است و گفته شده یکی از دلایل انتخاب وی به عنوان استاندار گلستان آشنایی و تسلط وی با حوزه های بنادر، ساحل و اقتصاد است چراکه گلستان در این بخش ها ظرفیت های معطل مانده زیادی دارد.

۳۰۱۴/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =