رهبر مخالفان دولت روسیه برای شرکت در تجمع بدون‌مجوز دستگیر شد

مسکو - ایرنا - حدود ۱۲۰۰ نفر امروز چهارشنبه در تجمعی بدون مجوز برای حمایت از یک خبرنگار آزاد شده در مسکو شرکت کردند که در نتیجه آن بیش از ۲۰۰ نفر دستگیر شدند و گفته می شود آلکسی ناوالنی معروفترین رهبر مخالفان روسیه نیز در بین بازداشتی ها قرار دارد.

ریانووستی روز چهارشنبه در خبر فوری به نقل از وزارت کشور خبر داد که این تظاهرات که در حمایت از ایوان گولونوف برگزار شد بدون مجوز بوده است، بنابراین جرم محسوب می‌شود.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز اعلام کرد که ناوالنی در تظاهرات در حمایت از خبرنگار آزاد شده روس توسط مأموران امنیتی دستگیر شد.
این تظاهرات در حمایت از ایوان گولونوف خبرنگار پایگاه اینترنتی مدوز که چند روز پیش به جرم نگهداری مواد مخدر دستگیر شده بود برگزار شد. دیروز وزارت کشور روسیه با پذیرش اشتباه خود در این پرونده، گولونوف را آزاد کرد و بسیاری از او به عنوان یک قهرمان تمجید کردند.
قرار بود این تجمع پیش از آزادی گولونوف برگزار شود تا شاید زمینه آزادی این خبرنگار را فراهم کند اما به امروز ۱۲ ماه ژوئن موکول شد.
شهرداری مسکو دیروز در بیانیه‌ای خواستار خودداری از برگزاری این تظاهرات شده بود ضمن اینکه گولونوف هم گفته بود در این تجمع شرکت نمی‌کند.

این خبرنگار تحقیقی در سالهای اخیر چندین مقاله درباره فساد مالی در بین مقام‌های روسیه نوشته است.

او روز ششم ماه ژوئن (پنجشنبه هفته گذشته) در مسکو به جرم نگهداری مقداری مواد مخدر توسط مأموران پلیس دستگیر و گفته شد بشدت کتک خورده است.
ولادیمیر کولوکولتسف وزیر کشور روسیه دیروز گفت که ژنرال یوری دویاتکین رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان پلیس مسکو و آندره پوچکوف رئیس اداره وزارت کشور منطقه غرب مسکو تا پایان تحقیقات از مقام خود به طور موقت برکنار شده‌اند.
کولوکولتسف گفت که تعقیب قضائی ایوان گولونوف متوقف شده و این تصمیم درنتیجه تحقیقات کارشناسی بیولوژیکی و جنایی و اثر انگشت نگاری گرفته شده است.
والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه نیز اعلام کرد که در مراحل دستگیری و تحقیقات جنایی درباره گولونوف اشتباهاتی رخ داده است.
وی امروز با یوری چایکا دادستان کل روسیه دیدار کرد و چایکا به وی اطمینان داد که دادستانی کل پرونده تعقیب قضائی خبرنگار را تحت کنترل خود گرفته است.
در همین حال ایوان گولونوف خبرنگار بازداشت شده پس از آزادی اعلام کرد که هیچگاه مواد مخدر مصرف نکرده است و هیچ ارتباطی با مواد مخدری که گفته می‌شود از خانه‌اش به دست آمده، ندارد.
اروپام **۳۹۱*۱۳۴۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =