۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۸
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83350853
۰ نفر
صدور مجوز نشر کتاب در خراسان رضوی الکترونیکی شد

مشهد- ایرنا- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: صدور مجوز کتاب در این استان از طریق سامانه الکترونیکی میسر شد.

جعفر مروارید روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: پیشتر مشکلاتی در زمینه صدور مجوز برای نشر کتاب به دلیل حجم زیاد درخواست در استان، وجود بوروکراسی، طولانی شدن مدت ارزیابی اثر و انجام فرآیند آن برای ناشران وجود داشت.

وی اظهار داشت: خراسان رضوی به دلیل حجم بسیار نشر کتاب، حضور ناشران و جایگاه خود در صنعت چاپ و نشر، بعد از استان تهران برای الکترونیکی کردن صدور مجوز نشر کتاب اقدام نموده و این سامانه را راه اندازی کرده است.

وی گفت: راه اندازی این سامانه اقدام مؤثری در زمینه کاهش مدت صدور مجوز نشر کتاب، افزایش سرعت، ایجاد شفافیت در بررسی آثار نویسندگان و کاهش هزینه های نشر کتاب است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در این سامانه ارزیابان متعدد از حوزه علمیه، دانشگاه ها و اصحاب فرهنگ و هنر همکاری دارند تا کیفیت کار در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری افزایش یابد.

وی اظهار داشت: هدف دیگر از صدور الکترونیکی مجوز نشر کتاب، گسترش فرهنگ کتابخوانی است تا شاهد افزایش مطالعه بویژه بین خانواده ها و پرورش افراد نقاد و متفکر و باسواد در جامعه باشیم که تحقق این مهم از طریق ارتقای سطح مطالعه کتاب انجام می گیرد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: ناشران می توانند با مراجعه به سامانه http://ketab.samandehi.ir و ثبت نام در آن طی کمتر از ۴۸ ساعت به پروفایل خود دسترسی یابند.

افشین تحفه گر با بیان اینکه نتیجه بررسی درخواست متقاضیان نشر کتاب پس از ۲ هفته از طریق این سامانه به آنان اعلام می شود افزود: ناشران می توانند مرحله به مرحله فرآیند بررسی دریافت مجوز برای نشر کتاب را از طریق سامانه مشاهده کرده و در جریان امور قرار گیرند.

وی اظهار داشت: هزینه ای بابت ثبت نام ناشران و بررسی فرآیند دریافت مجوز برای نشر کتاب از متقاضیان گرفته نمی شود و این فرآیند به صورت رایگان انجام می شود.

وی همچنین از ناشران خواست فردا (پنجشنبه) در نشست توجیهی برای صدور مجوز الکترونیکی نشر کتاب در مجتمع فرهنگی، هنری امام رضا (ع) حضور یابند.

تحفه گر گفت: مهلت ثبت نام ناشران در این سامانه و دریافت کد رهگیری و پروفایل ۱۰ روز است و پس از اتمام این مهلت فرآیند بررسی صدور مجوز برای هیچ کتابی به صورت فیزیکی انجام نمی شود.

وی افزود: پارسال درخواست صدور مجوز نشر برای چهار هزار و ۲۳۵ عنوان کتاب در استان به ثبت رسید که از این تعداد سه هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب مجوز نشر دریافت کردند.

وی اظهار داشت: پارسال چهار هزار و ۱۳۵ عنوان کتاب در هفت میلیون و ۷۴۳ هزار و ۵۰۵ نسخه به چاپ رسید که مجوز نشر برخی از آنها مربوط به سال های قبل بود.

تحفه گر گفت: در سال گذشته ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال کتاب از ناشران استان خریداری، سه میلیارد ریال کتاب اهدا و هزار و ۹۳ عنوان کتاب در ۳۸۸ هزار نسخه نیز به کشورهای مختلف صادر شد.

۷۴۸۹ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =