اجرای طرح کاداستر  از برنامه های دولت در شفاف سازی وضعیت املاک است

شهرکرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای طرح ملی کاداستر (حدانگاری) از اولویت های دولت است که موجب شفاف سازی وضعیت عرصه ملی و املاک مالکان شده است.

به گزارش ایرنا، اقبال عباسی روز چهارشنبه در جلسه رفع تداخلات اراضی ملی و کشاورزی چهارمحال و بختیاری که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی کشور برگزار شد، اظهار داشت: این طرح ملی در هویت بخشی، شناسنامه دار کردن و صدور کارت هوشمند برای کشاورزان بسیار حائز اهمیت است و در جهت رفاه حال بهره برداران در این استان است.

وی، از نحوه اجرای طرح کاداستر حدنگاری در عرصه‌های ملی شهرستان‌های استان در ۴ سال گذشته ابراز رضایت کرد و تصریح کرد: اجرای طرح حدنگار در ۵۰ هزار هکتار از اراضی دولتی و شخصی در امسال را گام بلند در رفع تداخلات و اختلافات ملکی بین بهره برداران و عرصه ملی خواهد شد.

استاندار چهارمحال و بختیاری بر تسریع رفع تداخلات پلاک‌های دارای مشکل قانونی سطح استان از سوی دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و گفت: برای رفع تداخلات ارضی، ملاک قانون است که اگر مقررات و ضوابط با تأمل و همکاری دستگاه‌های اجرایی، قضائی و نظارتی به خوبی صورت گیرد اختلافات ملکی در کمترین زمان ممکن قابل رسیدگی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه، تعیین تکلیف ۳۰ پلاک از اراضی ملی و کشاورزی دارای اختلاف در استان طی ۴ سال گذشته را یادآور شد و گفت: تا کنون ۷۶ هزار هکتار از اراضی استان تهیه نقشه کاداستر شده است.

ذبیح الله غریب از ملی بودن بیش از ۸۶ درصد از عرصه و اراضی این استان خبر داد و گفت: تنها ۱۰ درصد از اراضی این منطقه متعلق به بخش کشاورزی است.
وی از اجرای طرح حدنگاری در بیش از ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی این استان خبر داد و افزود: با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه همه اراضی زراعی و باغی این استان زیر پوشش طرح ملی حدنگاری قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحاتل و بختیاری، وسعت اراضی زراعی و باغی سطح استان را ۲۴۷ هزار هکتار برآورد کرد و تصریح کرد: امسال اجرای طرح کاداستر و تهیه نقشه حدنگار در ۵۰ هزار هکتار اراضی استان در حال اجرا می‌باشد.
غریب، قلع و قمع تخلف متخلفان زمین خوار با دستور قضائی را از برنامه‌های اولویت دار در سال جاری استان عنوان کرد و افزود: تجاوز به عرصه دولتی نیز از طریق 'تبصره ۲ ماده ۱۰ ' امور اراضی کشور قابل اجرا است.
وی افزود: هم اکنون بسیاری از روستاهای چهارمحال و بختیاری در جنگل‌ها و اطراف عرصه‌های طبیعی است و مردم این روستاها وابستگی شغلی و معیشتی به این جنگل‌ها دارند و این خود یکی از عوامل تخریب محسوب می‌شود

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بر تسریع رفع تداخلات پلاک ۶۰ منطقه غرب شهرکرد و پلاک ۲۲۱ شهر هفشجان شهرستان شهرکرد تاکید کرد و گفت: وقفه در اجرای رفع تداخلات مناطق یادشده موجب تضعیف حقوق شهروندی و بلاتکلیفی مالکیت ساکنان مناطق است.

اردشیر نوریان، سهل انگار در نحوه واگذاری و نبود شفایت پلاک‌های یادشده مسئولان وقت در چهار دهه گذشته ابراز تأسف کرد و گفت: امید است با تدبر مسئولان کشوری و استانی امسال تکلیف پلاک غرب شهرکرد، هفشجان و اراضی فناوران ۲ شهرستان شهرکرد مشخص و حقوق مالکان واقعی مناطق مشخص و داده شود.

به گزارش ایرنا در این جلسه رفع تداخلات چهار پلاک مشکل دار شهرستان شهرکرد و سامان بررسی و راهکار رفع اختلافات از سوی رئیس سازمان امور اراضی کشور ارائه شد.

استان چهارمحال و بختیاری با ۹۴۷ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی کشور قرار دارد و ۶۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی در مناطق شهری و روستایی دارد.

۶۱۹۹/‏۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =