خاجی: تروریست ها در ادلب راهی جز برخورد نگذاشته اند+فیلم

مسکو - ایرنا - دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی با مثبت ارزیابی کردن رایزنی های خود در پایتخت روسیه اعلام کرد که تروریست ها در ادلب راهی جز مقابله با آنان پیش روی دیگران نگذاشته اند.

علی اصغر خاجی در پایان سفر دو روزه خود و پس از پایان رایزنی‌های خود با الکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، سرگئی ورشنین معاون وزیر امور خارجه روسیه و میخائیل باگدانف معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه این مطلب را به خبرنگار ایرنا اعلام کرد.

وی در خصوص آخرین تصمیم گیری ها در باره ادلب استانی در شمال غربی سوریه و هم مرز با ترکیه که به آخرین پناهگاه تروریست‌ها در سوریه تبدیل شده است، گفت: یک نگرانی در خصوص وضعیت انسانی در این منطقه وجود دارد که چگونه به سلطه تروریست‌ها بر غیرنظامیان پایان داد.

خاجی ادامه داد: پیشتر در این باره توافقی صورت گرفت که مورد تأیید روند آستانه (ایران، ترکیه و روسیه) قرار گرفت و بر اساس این توافق منطقه کاهش تنش در ادلب ایجاد شد تا بتواند وضعیت رو به وخامت این منطقه کنترل شود اما متأسفانه امروز شاهد آن هستیم که گروه‌های تروریستی از این وضعیت سو استفاده کرده‌اند و سلطه خود را نه تنها به سراسر ادلب توسعه بخشیده‌اند بلکه مناطق همجوار ادلب را مرتباً مورد حمله قرار می‌دهند.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی ادامه داد: توافق سوچی با این هدف بوجود نیامد که برای تروریست‌ها محل امنی ایجاد شود تا حضور خود را در منطقه توسعه دهند؛ مبارزه با تروریسم در توافق کاهش تنش پیش بینی شده است بنابراین این تروریست‌ها هستند که شرایط را به سمتی می‌برند که راهی جز برخورد با آنها وجود ندارد.

وی این را هم گفت که همواره مساله انسانی برای دیگر طرف‌ها از جمله ایران، روسیه و دولت سوریه مهم بوده است و همه طرف‌ها خواهان آن هستند که مردم غیرنظامی آسیب نبینند، من امیدوارم که با ریشه کن کردن تروریسم در ادلب بتوانیم مردم این منطقه را ه م بتوانیم از دست تروریست‌ها آزاد کنیم.

خاجی در جمع خبرنگاران هم در خصوص رایزنی‌های خود با طرف‌های روسی گفت: طبق توافق دو کشور گروه کاری که تشکیل شده است مسئولیت تبادل نظر پیرامون مسائل منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را برعهده دارد و من در چارچوب این گروه کاری، تمام مسائل را با طرف روسی مورد بررسی قرار دادم و خوشبختانه بسیاری از دیدگاه‌ها و نقطه نظرات دو کشور در یک مسیر بود.
وی افزود: در کنار مباحث عمومی، در خصوص مساله سوریه و یمن به صورت ویژه با دوستان روسی گفت وگو و بر حل و فصل سیاسی مساله یمن، جلوگیری از وقوع درگیری‌ها در این کشور و حل بحران انسانی تاکید کردیم.

دستیار ارشد وزیر خارجه گفت: در مورد سوریه ما کل تحولات را اعم از آنچه که در صحنه میدانی می‌گذرد و آنچه که در روند حل و فصل سیاسی این کشور به وقوع می‌پیوندد بررسی کردیم.
وی ادامه داد: در صحنه سیاسی موضوع تشکیل کمیته قانون اساسی بررسی شد و دیدگاه‌های دو کشور در این زمینه نیز نزدیک است ضمن اینکه سیطره گروه‌های تروریستی بر ادلب و ناامنی‌هایی که ایجاد شده و مورد تهاجم قرار گرفتن مناطق همجوار ادلب توسط تروریست‌ها و وضعیت کنونی این منطقه مورد بررسی قرار گرفت.
خاجی افزود: در عین حال که بحث وضعیت غیرنظامیان برای کشورهای عضو روند مذاکرات آستانه از اهمیت بالایی برخوردار است اما حضور تروریست‌ها در ادلب و دائمی شدن این حضور قابل قبول نیست و باید برخورد شود.
دستیار ارشد وزیر خارجه با بیان اینکه در دیدار با طرف روسی وضعیت انسانی سوریه و اوضاع اردوگاه‌ها و مساله زندانیان بررسی شد، اظهار داشت: مساله تبادل زندانیان باید در کوتاه‌ترین مدت حل شود که به حل مسائل سوریه کمک می‌کند.

وی مذاکرات با باگدانف را هم خوب و سازنده ارزیابی کرد و گفت: محور اصلی مذاکرات ما به تحولات یمن و منطقه بستگی داشت و وضعیت انسانی در یمن مورد بررسی قرار گرفت و درباره راه‌های کمک رسانی و موانعی که ایجاد شده نیز تبادل نظر شد.

به گفته دستیار ارشد وزیر امور خارجه، قرار شد دو کشور برای ارسال مواد غذایی و دارو به مردم بحران زده یمن که در شرایط سختی به سر می‌برند از راه‌های ممکن تلاش کنند.

وی به مذاکرات استکهلم و پیشرفت‌های سیاسی اخیری که در آن ایجاد شده نیز اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز گفت وگوی خوبی داشتیم وهر دو طرف ارزیابی مشترکی داریم که یمن راه حل نظامی ندارد ضمن اینکه هیچ گروهی در یمن قابل حذف نیست و باید با آغاز گفت و گوهای یمنی - یمنی از بحران سیاسی فعلی خارج شد و کمک کرد تا مردم یمن به وضعیت کشورشان سر و سامان بدهند و فاجعه انسانی در این کشور پایان یابد.

خاجی این را هم گفت که رایزنی‌های مستمر مسکو و تهران نه تنها ادامه خواهد داشت بلکه قرار شد همکاری‌های جدیدی بین دو کشور در چارچوب حل وفصل بحران سیاسی در یمن و کمک‌های بشردوستانه به مردم این کشور شکل بگیرد.

اروپام **۳۹۱*۱۳۴۶**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =