عاملی: دانشگاه آزاد سرمایه بین المللی برای آموزش عالی است

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید: دانشگاه آزاد اسلامی یک سرمایه بزرگ ملی و بین‌المللی برای آموزش عالی است که بعد از ۳۷ سال فعالیت رتبه بزرگترین دانشگاه آزاد جهان را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، سید سعیدرضا عاملی امروز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم تحقیقات این دانشگاه، افزود: توجه به کیفیت دانشگاه آزاد باید جز اهداف اصلی رؤسای این دانشگاه باشد تا سرریز استعدادهای کشور که در کنکور بنا به هر دلایل و شرایطی موفق به ورود به دانشگاه‌های سراسری نشدند، جذب دانشگاه آزاد شوند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، خاطرنشان کرد: دلیل راه اندازی دانشگاه آزاد این بود که از استعدادهای پهنه جغرافیایی ایران بهره برده و این ظرفیت با نگاه فاخر، تقویت شود. فراهم کردن زمینه کسب تجربه در این دانشگاه موجب تقویت روزافزون آن خواهد شد.
عاملی با اشاره به اینکه تا یکسال گذشته آشنایی زیادی با ظرفیت‌های دانشگاه آزاد نداشت، گفت: طی این مدت با ظرفیت‌های زیادی از این دانشگاه آشنا شده‌ام. یکی از این ظرفیت‌ها ارتباط دانشگاه و صنعت است که پژوهش‌های مرتبط با صنعت نشان می‌دهد ظرفیت دانشگاه آزاد ظرفیت باقدرتی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری در ماه رمضان امسال، افزود: رهبری در این دیدار یک محور را برجسته کردند و آن تأکید بر علم و فناوری بود؛ ایشان جنبه اجتماعی علم را برای علم و فناوری کشور برجسته کردند و بی‌شک پیشرفت کشور در گرو دانشگاه و حوزه است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با درآمیختن حکمت عملی و نظری مسیر پیشرفت را روشن و مشخص می‌سازیم.
عاملی، گفت: بسیاری از علوم بدون هدف، عمل کرده و نوآوری بدون عمل را پیش می‌برند. تولید سلاح‌های کشتارجمعی نشان دهنده بدون هدف بودن و محصول نیرنگ است. همچنین تولید دانشگاه‌هایی که لذت بخشی انسان را تقویت می‌کنند محصول همین نیرنگ محسوب می‌شود. دنیای غرب عقلانیت را به این سمت می‌کشاند و مسبب فاجعه در جهان شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه باید به خطوط اندیشه اسلامی که مرجع آن خدا است توجه شود، اظهار کرد: اگر نسبت به این خطوط توجه نداشته باشیم دچار بی تعادلی در جامعه و افراط می‌شویم. از این رو، تولید پایدار محصول توجه به توسعه پایدار است.
وی در ادامه سخنان خود، گفت: بیماری‌های روانی، احساس تنهایی و … از جمله آسیب‌های اجتماعی مطرح در جامعه است که متأسفانه به این ماهیت توجه نکرده‌ایم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی از ویژگی‌های مقام معظم رهبری، یکپارچگی و سازماندهی فکر و اندیشه و سومین ویژگی تأکید بر ارزش‌های انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: در هفت محوری که رهبری برای آینده ذکر کردند همگی محورها مثبت بوده و تأکید بر این دارد که مسیر نباید مسیری باشد که داشته‌ها را تبدیل به نداشته کند./‏