هفت طرح خدماتی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی قم اجرا می‌شود

قم - ایرنا - مدیرکل کمیته امداد امام قم گفت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی وتوانمندی و ارتقای معیشت روستاییان قم در سال جاری هفت طرح خدماتی و اشتغالزایی در هفت روستای قم اجرا می‌شود.

اکبر میرشکار روز چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تالار امام جواد (ع) استانداری قم اظهار داشت: مطالعات این طرح از سال ۹۷ آغاز و نتایج خوبی را به همراه داشته است.
وی گفت: کمیته امداد امام این تعداد طرح را پیرو تاکید استاندار مبنی بر اجرای هر روستا یک طرح خدماتی اجرا می‌کند.
وی در تبیین این طرح‌ها، بهسازی نژادی دام سبک با همکاری بنیاد مستضعفان را از جمله آن ذکر کرد و افزود: تعداد قابل توجهی دام که ظرفیت شیر زیادی دارد، در حال خرید است.
مدیرکل کمیته امداد با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای تولید چیپس میوه به صورت صنعتی با همکاری پارک علم و فن آوری تهران یادآور شد: دستگاه‌های این طرح خریداری شده و پنج طرح آن روی خط تولید
قرار گرفته و بازاریابی ان انجام شده است.
میرشکار همچنین پرورش کرم ابریشم در یکی از روستاهای بخش خلجستان را نیز از دیگر طرح‌های مذکور ذکر کرد و افزود: تولید ۹۰۰ کیلوگرم پیله ابریشم در برنامه و دستور کار است، که ۱۱ طرح آن در مرحله اجرا می‌باشد.
وی با اشاره به پرورش زالوی طبی برای نخستین بار در روستای جنت آباد بخش قنوات، خاطرنشان کرد: در این خصوص تمام رایزنی‌های لازم با مرکز بهداشت و اداره کل دامپزشکی انجام شده است.
مدیرکل کمیته قم ایجاد نیروگاه خورشیدی خانگی را نیز از جمله طرح‌های هفت گانه خدماتی حوزه روستایی عنوان کرد و افزود: این طرح از سال گذشته با همکاری شرکت توزیع نیروی برق قم در روستای سراجه بخش قنوات آغاز و در سال جاری در حال توسعه است، و ۵۰ نیروگاه با ظرفیت تولید کیلووات برق انجام شده و خریدهای آن به مرحله پایان رسیده است.
وی با اشاره به توسعه محصولات چوبی به منظور اشتغال آفرینی در مناطق روستایی تصریح کرد: این طرح اشتغال ۳۲۰ تن را در بحث تولید فراهم می‌کند، و از محل اعتباراتکمیته امداد امام استان ۱۳۰ میلیارد ریال برای آن سرمایه گذاری شده است.
وی گفت: چون این طرح امکان ایجاد اشتغال برای تعداد بیشتری را دارد، اگر دستگاه‌های دیگر بویژه جهاد کشاورزی، دامپزشکی، مرکز بهداشت و امور برق منطقه‌ای همکاری‌های خود را تداوم بخشند، ما نیز تعهد می‌دهیم یک پیشرفت و موفقیت خوب در عرصه تولید و اقتصادی مقاومتی را رقم بزنیم.
توانمند سازی و ارتقا معیشت روستاییان از جمله ۱۴ طرح محوری اقتصاد مقاومتی قم در سال ۹۸ است که در جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به تصویب رسید.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت ساکن مناطق روستایی قم بیش از ۵۵ هزار و ۸۶ است، که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.
۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =