۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۷
کد خبرنگار: 1207
کد خبر: 83350717
۰ نفر
تکیه ویلموتس بر میراث کی روش

تهران - ایرنا- تیم ملی فوتبال ایران در حالی با یک بازی تهاجمی تیم کره جنوبی را در سئول متوقف کرد که بازیکنان اصلی آن نفرات منتخب کارلوس کی روش در جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت های آسیای ۲۰۱۹ بودند.

تیم ملی فوتبال ایران در آزمونی به مراتب دشوارتر و جدی تر از بازی با سوریه، ناکام و سرافکنده نبود؛ تساوی برای ویلموتس در دیدار مقابل کره جنوبی فارغ از مباحث فنی، به جهت شناخت افزون‌تر از بازیکنان پیش از مسابقات مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌ها در شهریورماه سال جاری و باور به توانایی‌های فنی و فردی تیم حائز اهمیت بیشتری بود.
به باور من حفظ این تیم خوب تا دو سال آینده برای ویلموتس کار دشواری نیست؛ کما اینکه کواچ بعد از ولاسکو نتایج بسیار خوبی را در تیم ملی والیبال ایران به دست آورد تا جایی که حضور ولاسکو در والیبال ایران فراموش شد و حتی وزیر وقت ورزش ایران فدراسیون والیبال را الگویی موفق در جذب سرمربی خارجی قلمداد کرد. اما در ادامه ساختار منظم و هدفمند تیم ملی والیبال ما به هم ریخت و فدراسیون والیبال به این نتیجه رسید که کواچ توانایی اداره و حفظ این مجموعه را ندارد.

امروز هیچ فردی قادر به پیش بینی توانایی مدیریت و اثر بخشی ویلموتس در دراز مدت نیست اما می‌توان پیش بینی کرد که ویلموتس قادر است با تکیه بر استخوان بندی اصلی تیمی که در جام جهانی روسیه با میانگین سنی بیست و شش سال و نیم برای حضور از گذرگاه انتخابی جام جهانی قطر تا ۲ سال آینده با کمترین مشکل و نیاز به تغییرات زیاد عبور کند.

در حقیقت کار اصلی و هنر ویلموتس در سال سوم حضور او در تیم ملی مشخص خواهد شد؛ زمانی که او با حفظ انسجام و نظم تیمی و فردی باید جانشینان شایسته ای برای مسعود شجاعی، امید ابراهیمی، وحید امیری، پژمان منتظری، اشکان دژاگه، حتی احسان حاج صفی و رامین رضائیان بیابد. اما با این وجود او ستون‌های اصلی تیم ملی را در اوج قدرت و تجربه در کنار خود خواهد داشت؛ علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی، روزبه چشمی، سیدحسین حسینی، سعید عزت الهی، سردار آزمون، مهدی طارمی، سامان قدوس و…

برای اینکه ویلموتس تا آن زمان جانشینان شایسته ای برای بازنشستگان جام جهانی روسیه بیابد و نیمکت تیم ملی و فاصله بازیکنان اصلی و ذخیره را کم کند، باید جایگاه او را در تیم المپیک یعنی همین تیم بی سرمربی مانده روشن کنند! در حقیقت تیم زیر بیست و سه سال ایران همان معدن دست نخورده طلای ویلموتس است که گویا با سیاست برون سپاری فدراسیون در اولویت قرار ندارد! اگر آینده نگر بودیم، امروز به جای جشن گرفتن بابت حفظ طلسم شکست ناپذیری برابر کره جنوبی به آینده نامعلوم تیم المپیک و تعیین شرح وظیفه ویلموتس در فوتبال ملی می‌اندیشیدیم.

-----------------

کارشناس ورزشی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =