معاون استاندار تهران: طرح های توسعه را نمی توان با قانون زمان شاه پیش برد

تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با اشاره به موضوع استقرار واحدهای صنعتی و شعاع ۱۲۰ کیلومتری گفت: ما نمی توانیم با قانون سال ۴۶ زمان شاه (پیش از انقلاب اسلامی) طرح های توسعه ای را پیش ببریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد امامی امین روز چهارشنبه در چهارمین نشست کارگروه رفع موانع تولید افزود: یکی از مهمترین وظایف ما در حوزه استان بازنگری در مصوبه محیط زیست است تا براساس آن شهرک‌های صنعتی که با مصوبه و مجوز دولت احداث شده از قانون شعاع ۱۲۰ کیلومتر خارج شود.

وی ادامه داد: مشکلی که ما در حوزه زیست محیطی داریم مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتر ی مربوط به مصوبه هیأت دولت در ۴۶ سال گذشته است که به واسطه این مصوبه نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ سال، بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای استان درگیر این مصوبه هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران با بیان اینکه بسیاری از صنایع موجود به نسبت مصوبه سال ۴۶ صنایع هایتک است تصریح کرد: با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی، استانداردها و بهره گیری از کاتالیست ها می‌توان با حذف مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتر به طوری که به محیط زیست آسیب نرسد طرح‌های توسعه‌ای استان را اجرا کرد.

امامی امین گفت: از ابتدای تأسیس شهرک صنعتی چرمشهر تاکنون ۲۰۰ هزار تن زباله در این شهرک دپو شده است، حدود یکسال پیش استاندار وقت به این حوزه ورود کرد و مکان‌هایی را تحت عنوان روستای عزیز آباد و هوشنگ آباد در شهرستان پیشوا برای دپو زباله در نظر گرفت اما به دلیل تغییر و تحولاتی که رخ داد سازمان همیاری این مکان‌ها را برای دفن زباله آماده نکرده است.

وی با بیان اینکه استاندار دستور داده ظرف یکماه آینده نسبت به انجام و عملیاتی شدن انتقال زباله‌ها و پسماندهای صنعتی چرمشهر باید اقدام شود، تصریح کرد: به محض عملیاتی شدن انتقال زباله‌ها به مکان جدید، از ابتدای امسال عوارض آلایندگی از اعضای شهرک صنعتی چرمشهر گرفته نمی‌شود.

امامی امین افزود: بحث شهرک صنعتی علی آباد از نظر تقسیمات کشوری در حوزه جغرافیای سیاسی شهرستان پاکدشت واقع شده اما به دلیل لابی نماینده آنجا در سال ۹۶، هزینه‌ها و مشکلات حوزه قضائی و اداری این شهرک به علت بلا تکلیفی رسیدگی نمی‌شود و منابع درآمدی آن به شهرستان سمنان می‌رود.

امامی امین گفت: مقرر شده فرماندار به عنوان رئیس شورای تأمین شهرستان نامه‌ای را برای استاندار بنویسد و نامه‌ای که حاوی درخواست‌های اعضای شرکت‌های صنعتی و صاحبان صنایع است به استانداری داده شود تا براساس آن در این خصوص تصمیم گیری و به شهرک صنعتی ابلاغ شود.

به گزارش ایرنا، در پایان این نشست استاندار تهران، نادعلی علوی را به عنوان مشاور زیست محیطی خود معرفی کرد.

تهرام/۳۰۳۶//‌۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =