رونق بازار صنایع دستی به خلاقیت هنرمندان وابسته است

سمنان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: رعایت اصل خلاقیت و نواوری راهکار تامین بازار فروش صنایع دستی و رفع دغدغه هنرمندان است.

اسماعیل غنیان روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت روز جهانی و هفته صنایع دستی به مناسبت هفته صنایع دستی در هتلی در شهرستان مهدیشهر افزود: نداشتن نوآوری و بی توجهی به نیاز جامعه در تولیدات، آفت رونق صنایع دستی است.
وی اظهار داشت: تولیدات صنایع دستی باید عامه پسند، چشم نواز باشد و برای تحقق این راهبرد باید تحقیق شود.
وی ادامه داد: کسب و کارهای خرد مانند صنایع دستی جایگاه و ارزش بالایی دارد و باید توسعه این صنایع درآمدزا بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
به گفته وی، کسب و کار خرد مانند صنایع دستی در مکانی امن، ایمن و مطئمن و با تکیه بر داشته ها، موجب اشتغالزایی و درامدزایی در شرایط تحریم می شود و همین موضوع عامل مزیت نسبی است.
غنیان تصریح کرد: صنایع دستی علاوه بر مزیت نسبی، قابلیت مزیت رقابتی دارد و برای بهره برداری حداکثری از این ظرفیت باید مقوله تحقیق و پژوهش جدی گرفته شود.
وی یادآور شد: صنایع دستی ریشه در فرهنگ ها و آیین ها دارد و این عامل و نقطه قوت علاقه مندی و گرایش هنرمندان است و باید از این صنعت برای انعکاس هنر و هویت کشور به جهانیان استفاده و درآمدزایی کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان ابراز داشت: صنایع دستی، گردشگری و کارهای فرهنگی به دلیل اهمیت و نقش مهم در اشتغالزایی در کارگروه تخصصی اشتغال در بخش مشاغل خانگی گنجانده شده است.
وی تاکید کرد: برای ارایه خدمات به شکل مطلوب به هنرمندان صنایع دستی انجام فعالیت ها به صورت شبکه ای و تشکیل اتحادیه اجتناب ناپذیر است، پیگیری فعالیت ها و تسهیل و تسریع در رسیدگی به انتظارات هنرمندان صنایع دستی از طریق تشکیل تشکل و تعاونی میسر است.
وی با بیان اینکه در تعاونی ها انحراف و مشکلات اقتصادی کمتر است، خاطرنشان کرد: باید رویکرد فعالیت در قالب تعاونی در بین هنرمندان صنایع دستی تقویت شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان، تامین بازار را مهمترین مشکل هنرمندان مطرح و تاکید کرد: تشکیل تعاونی، نوآوری در تولید با تکیه بر تحقیق و فعالیت جمعی گره گشای این دغدغه است.
در این آیین تجلیل از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان با حضور فرهاد فلاح مدیرکل آموزش و حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.
بیستم خرداد مصادف با ۱۰ ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.
۷۳۴۲/‏۶۱۰۳