۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۰:۰۱
کد خبرنگار: 1022
کد خبر: 83350482
۰ نفر
برداشت کلزا در گلستان به آخر خط نزدیک شد

گرگان - ایرنا - کار برداشت دانه روغنی کلزا از کشتزاری های گلستان که از دهه آخر اردیبهشت آغاز شده بود، طبق گزارش مسوولان دستگاه های مربوطه به روزهای پایانی رسید.

براساس گزارش چهارشنبه مسؤولان جهادکشاورزی گلستان، امسال در استان ۷۷ هزار هکتار سطح قابل برداشت کلزا وجود داشت که پیش بینی می‌شود از این اراضی ۱۵۰ هزار تن محصول برداشت شود.

همچنین امسال نرخ تضمینی خرید هر کیلوگرم کلزا توسط شورای اقتصاد ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال با افت دو درصد غیر مفید و ۱۰ درصد رطوبت تعیین شده بود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان در این پیوند گفت: در زمان حاضر ۲ تا ۳ درصد از کشتزارهای کلزا در این استان باقی مانده که عملیات برداشت محصول در آن همچنان ادامه دارد.

حمیدرضا علی محمدی اظهار داشت: برای خرید تضمینی کلزا باقی مانده در استان، ۲ مرکز در شهرستان‌های مراوه تپه و کلاله واقع در شرق گلستان دایر است.

وی همچنین به مقدار خرید تضمینی کلزا در استان اشاره کرد و افزود: تاکنون ۱۴۹ هزار تن کلزا از کشاورزان گلستان تحویل گرفته شده که در این مدت، چهار هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال نیز به حساب بانکی آنها واریز شد.

به گفته وی بقیه طلب کلزاکاران گلستان طبق لیست ارسالی به مرکز از طریق بانک‌های عامل، واریز خواهد شد.

استان گلستان در تولید دانه روغنی کلزا طی ۲ سال اخیر رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
سال زراعی گذشته کشاورزان گلستان ۵۷ هزار هکتار کلزا کشت کردند که از این سطح ۱۱۲ هزار و ۵۰۰ تن محصول را برداشت و به صورت تضمینی به دولت فروختند.
زراعت کلزا یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که نظارت در زمان داشت، مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز این محصول اهمیت زیادی دارد.
همچنین کشت کلزا ضمن مشارکت در تولید روغن خوراکی مورد نیاز کشور و تلاش برای بی نیازی از واردات این محصول، بهترین تناوب برای گندم و جو است که رعایت این امر علاوه بر افزایش تولید سال آینده، آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز را کاهش می‌دهد.
استان گلستان واقع در شمال کشور با داشتن ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی به ویژه دانه روغنی کلزا است.

۶۲۰۴/۳۰۹۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =