تعیین فشار خون ۳۰ درصد جمعیت شهرستان قزوین

قزوین - ایرنا - رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: از زمان آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون تاکنون ۳۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال شهرستان برای سنجش فشار خون خود مراجعه کرده اند.

دکتر علیرضا مهر علیان روز چهارشنبه در نشست خبری که به منظور اطلاع رسانی از اقدامات انجام شده در خصوص بسیج ملی کنترل فشار خون برگزار شد، افزود: تاکنون ۴۴ هزار و ۸۱۳ نفر به مراکز و همچنین ۶ هزار تن نیز به ایستگاه‌های موقت شهرستان قزوین برای کنترل فشار خون خود مراجعه کرده‌اند.
وی اضافه کرد: این طرح علاوه بر مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، توسط تیم‌های سیار در اماکن عمومی، دستگاه‌های دولتی، کارخانه‌هاو ایستگاه‌های موقت نیز در نقاط مختلف شهر در حال اجراست.
مهرعلیان ادامه داد: در حال حاضر ۱۶ مرکز جامع خدمات سلامت شهری، ۱۸ پایگاه سلامت شهری، ۲۰ مرکز جامع سلامت روستایی، ۱۰۷ خانه بهداشت روستایی و ۳۴ واحد سیار شهرستان قزوین در این طرح به سنجش فشار خون مردم اقدام می‌کنند.
این مسؤول یادآور شد: همچنین امکان سنجش فشار خون به شیوه خود اظهاری از طریق سامانه اینترنتی نیز فراهم شده تا افراد در منازل خود فشار خود را کنترل کرده و اطلاعات آن را در سامانه‌ای که به همین منظور راه اندازی شده ثبت کنند.
وی گفت: هزینه‌های حوزه درمان پرداخت‌های مردم را افزایش داده و پیشگیری مهم‌تر از درمان هم تنها در حد یک شعار باقی مانده است و برای بیمارستان‌های دولتی هم هزینه‌های بستری بیماران سخت‌تر شده است.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: در این شرایط سخت اتخاذ تدابیر عملی جهت ارتقای سلامت و جلوگیری از افزایش هزینه‌های درمانی ضروری است و طرح‌هایی چون بسیج ملی کنترل فشار خون نیز در همین راستا به منظور آگاهی بخشی و حساس سازی مردم برای کنترل فشار خونشان اجرا می‌شود.
مهرعلیان با بیان اینکه فشار خون بالا عامل بسیاری از بیماری‌ها از جمله سکته‌های قلبی و مغزی است گفت: این در حالی است که ۴۰ تا ۶۰ درصد مردم از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند.
وی اظهار داشت: با وجود این اهمیت و گذشت چند روز از اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در تمام مراکز بهداشتی و درمانی و خانه‌های بهداشت، استقبال مردم در حد مورد انتظار نبوده و از رسانه‌ها انتظار می‌رود برای اطلاع رسانی به مردم در خصوص این طرح تلاش کنند.

مهرعلیان با تاکید بر لزوم اصلاح سبک زندگی و تغذیه برای تعادل میزان فشار خون گفت: مصرف نمک یکی از عوامل اصلی افزایش فشار خون است و مردم باید بتوانند ضمن حذف نمک از سفره غذا از مصرف مواد غذایی که دارای نمک بالایی هستند پرهیز کنند چون نمک سفره تنها سهم ۳۰ درصدی دارد و نمک پنهان در غذا دارای سهم بیشتری است.
مهرعلیان با بیان اینکه مصرف روزانه نمک ایرانیان ۱۱ گرم و بسیار بیشتر از استانداردهای جهانی است گفت: ایرانی‌ها ۱۰ سال زودتر از متوسط جهانی دچار سکته مغزی می‌شوند و ۸۲ درصد مرگ‌های ایران به علت سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی است که ناشی از فشار خون و در نتیجه مصرف بالای نمک است.
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین افزود: علاوه بر فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان و سرطان معده نیز ارتباط مستقیمی با مصرف نمک دارند و مردم باید بدانند بسیاری از مواد غذایی آنها مانند نان، پنیر، پفک و چیپس دارای مقادیر بالای نمک است که باید مصرف سبزیجات را جایگزین آن کرد.

۷۳۸۸*۶۰۱۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =