۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۴
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83350425
۰ نفر
ترامپ به سوالی در باره همکاری برادر کیم جونگ اون با سیا پاسخ نداد

تهران – ایرنا – شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اظهاراتی در باره اینکه "کیم جونگ نام" برادر ناتنی رهبر کره شمالی در استخدام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده و با این سازمان همکاری می کرد را تایید و یا رد نکرد.

تارنمای خبری سی ان ان روز چهارشنبه با انتشار این خبر افزود: این در حالی است که دونالد ترامپ درست چند هفته قبل از کشته شدن کیم جونگ نام که در فوریه ۲۰۱۷ میلادی در فرودگاه بین المللی "کوالالامپور" مالزی به قتل رسید، بر سرکار آمده بود.

این رسانه تصویری آمریکایی ادامه داد: ترامپ گفته وی به سیا در زمان ریاست جمهوری خود اجازه جذب و استخدام برادر ناتنی رهبر کره شمالی را نمی‌داد.

سی ان ان افزود: ترامپ گفته است که وی اطلاعی در باره همکاری برادر ناتنی کره شمالی با سیا نداشته است.

تارنمای این شبکه خبری آمریکایی نوشت: ر مقاله‌ای که "وال استریت ژورنال" روز دوشنبه (۲۰ خردادماه) منتشر شد، آمده است که برادر ناتنی رهبر کره شمالی یک منبع جاسوسی برای سیا بوده و به کرات با مأموران اطلاعاتی این سازمان دیدار داشته است.

سی ان ان ادامه داد: ر کتابی تحت عنوان "جانشین بزرگ" که درباره "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی بوده و توسط «آنا فیفیلد» خبرنگار روزنامه واشنگتن پست نگاشته و در روز سه شنبه (روز گذشته) انتشار یافت، یک عامل سازمان سیا در باره جزئیات دیدار با برادر ناتنی رهبر کره شمالی سخن گفته است.

این شبکه خبری افزود: سیا از دادن توضیح دراین باره به سی ان ان خودداری ورزید.

وال استریت ژورنال ادعا کرد: «کیم جونگ نام» برادر ناتنی رهبر کره شمالی که دو سال پیش به قتل رسید مأمور سری سازمان اطلاعاتی آمریکا بود و چندین دیدار با مقام‌های آمریکایی داشت.

روزنامه وال استریت ژورنال در مصاحبه با منابع آگاه نوشت: میان سازمان سیا و کیم جونگ نام ارتباطاتی وجود داشت.

با این وجود سه ماه بعد از قتل برادر رهبر کره شمالی در ماه می (اردیبهشت- خرداد) ۲۰۱۷، روزنامه آساهی ژاپن نوشت، نام با یک شهروند آمریکایی - کره‌ای در مالزی که گفته می‌شود از عوامل سازمان اطلاعاتی سیا بوده، دیدار داشته است.

کیم جونگ نام در روز ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ در زمان انتظار برای پرواز خود به ماکائو توسط دو زن به شدت مسموم و بلافاصله به قتل رسید.

بعدها معلوم شد که علت مرگ وی سم اعصاب "وی اکس" بوده که یکی از سمی‌ترین مواد شناخته شده شیمیایی است./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =