۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
کد خبرنگار: 834
کد خبر 83350404
۰ نفر
سفر آبه بهترین فرصت برای ایران

تهران- ایرنا- «ایران می‌تواند بهترین استفاده را از سفر آبه داشته باشد»، «ما نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم»، «قیمت دلار باز هم کاهش یافت» و «چرا با کاهش قیمت دلار، قیمت کالاها پایین نمی‌آید؟!» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته‌ترین گزارش‌های پایگاه‌های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده‌ای از این گزارش‌ها را انتخاب و منعکس کرده است.

ایران می‌تواند بهترین استفاده را از سفر آبه داشته باشد

وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت‌وگو با سیداسدالله اطهری، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح کرد: امروز چهارشنبه ۲۲ خرداد شینزو آبه نخست وزیر ژاپن وارد تهران خواهد شد، چشم‌های رهبران و بازیگران مهم منطقه‌ای و فرامنطقه ای به این سفر دوخته شده است. رویترز گزارش داده که قرار است آبه در این سفر با رهبر معظم انقلاب، حسن روحانی رئیس جمهور و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دیدار و گفت و گو کند.

این کارشناس روابط بین الملل گفت: ما نباید به دام کسانی بیفتیم که مایل هستند تا ایران را وارد جنگ کنند. به گفته او این بار برگ میانجی گری به کشورهایی چون عراق و ترکیه داده نشده و ژاپن ایفای نقش می‌کند. به گفته اسدالله اطهری این سفر می‌تواند بهترین و بزرگترین فرصت برای ایران باشد.

سیداسدالله اطهری کارشناس مسائل بین الملل در این باره گفت: «در مورد سفر آقای شینزو آبه به تهران گمانه زنی‌های مختلفی مطرح است؛ برخی می‌گویند وی برای دیدار دوجانبه می‌آید و موضوع دیگری که گفته می‌شود برای کاستن تنش‌ها و جلوگیری از جنگ در خلیج فارس است. اگر جنگی در این منطقه صورت بگیرد حدود ۸۰ یا ۹۰ درصد واردات نفت ژاپن در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت. مسائلی که در فجیره و یمن شاهد بودیم یا در خلیج‌فارس می‌بینیم، اتفاقاتی اگر بیفتاد خروجی چه خواهد بود؟ بنابراین سفر نخست وزیر ژاپن به تهران بهترین و بزرگترین فرصت برای ایران است و باید برای کاستن تنش‌ها استفاده شود و ایران باید نهایت استفاده را از آن ببرد.‌

نکته دیگری را صراحتاً عنوان می‌کنم که در حوزه تمدن ایرانی، تمامیت ارضی و منافع ملی کشورمان در معرض خطر قرار گرفته است. در این راستا صحبت از عربستان، اسرائیل و «تیم بی» می‌شود که مستلزم هوشیاری ایران است. ما نباید به دام کسانی بیفتیم که مایل هستند تا ایران را وارد جنگ کنند. تا حدی که می‌توانیم به کمک ژاپن جلو برویم، ما این بار برگ میانجی گری را به کشورهایی چون عراق و ترکیه ندادیم. اگر چه عراق متحد استراتژیک ایران است ولی این بار ژاپن این نقش را ایفا می‌کند، چرا که این کشور عضو گروه هفت بوده و دارای جایگاه اقتصادی و نفتی خاصی در نظام بین الملل است. اگر اتفاقی بیفتاد تمام کارخانه‌های ژاپن از کار می‌افتد.»

اطهری با توجه به استراتژی کاخ سفید بیان کرد: «در آن طرف میدان نیز ترامپ و تیمش در حال تلاش برای بسیج کردن افکار عمومی دنیا علیه ایران هستند، پله پله پیش می‌رود همان روندی که برای عراق، افغانستان و لیبی رفتند و باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا ایران مانند عراق، لیبی و افغانستان است؟ ممکن است ما به وسیله زیر سیستم‌ها مقاومت کنیم اما نظر من این است که باید کمک کردکه با تمام توان این توطئه‌ها را خنثی و سایه جنگ را از کشور دور کنیم. آرزوی مخالفین تمامیت ارضی ایران آرزوی تمامی کسانی که ضدایران هستند این است که ما بر اثر سیاست اشتباه تصمیم بگیریم. ممکن است عده‌ای ایران را تشویق کنند که روسیه، چین، اروپا یا حتی کشورهای دیگر هر گروه دیگر، ایران را تحریک کنند تا مقابل ترامپ قرار بگیرد حتی با این خیال که ترامپ رئیس جمهور بعدی نشود دمکرات‌ها به دنبال این هستند. معتقدم که در مقابل ایالات متحده ما فقط زیر سیستم‌ها آن هم در حد خودش، برای کمک داریم، غیر از این کسی به کمک ما نخواهد آمد. باید در نظر داشت که ایران در وضعیت استراتژیکی خاصی است و به همین دلیل نباید انتظار کمک از کشوری را داشته باشیم. پس راه عقلانی این است که تا حد ممکن از وقوع یک درگیری یا جنگ اجتناب کنیم. در دیدار با نخست وزیر ژاپن ایران باید مسئله لغو تحریم‌های ثانویه را به صورت جدی دنبال کند و به نظرم موضوع بازگشت آمریکا به برجام نباید مطرح شود.»

این استاد دانشگاه با تاکید بر وجود نخبگان در جامعه ایران گفت که به نظر من این مهمترین فرصت برای تهران است و نمی‌توان برآورد کرد پس از این دیدار چه اتفاقاتی در انتظار ایران است.

ما نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم

وبسایت خبری «تابناک» در گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، آورده است: برخی از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که عامل پدید آمدن وضعیت کنونی در کشور، اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران است و تنها راه حل این مشکلات نیز مذاکره است؛ اما اکنون با آمدن وزیر خارجه آلمان و حضور قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن در ایران، بار دیگر موضوع مذاکرات احتمالی به غرب و آمریکا جدی شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی اظهار داشت: شرایط بین‌المللی ما در حال بهبودی است و با استفاده از دیپلماسی فعالی که داریم، توانسته‌ای بسیاری از مشکلات تحریمی را که در ماه‌های گذشته فشار زیادی بر ما تحمیل کرد، کم کنیم. البته برخی اعتقاد دارند که باید مذاکره صورت گیرد و نگاه این افراد هم به سمت آمریکاست، ولی به نظر من، ما باید بار دیگر زمینه‌ای فراهم آوریم که آمریکا تنهاتر و از به وجود آمدن اجماع‌ها جلوگیری شود. برای این کار هم نیاز است که در داخل به امکانات و سرمایه و ظرفیت‌های خود متکی باشیم تا بتوانیم از عهده خارجی‌ها برآییم.

وی افزود: تا اینجای کار کسی مشکلی ندارد، اما زمانی ما می‌توانیم نتیجه بهتری بگیریم که تعاملی هم با همسایگان و کشورهای دیگر دنیا داشته باشم. در این میان، اگر آمریکا هم خواست که خواسته است و اگر هم نخواست، مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد.

جعفرزاده گفت: اما اتفاقی که می‌افتد و عموماً بر اساس تنگ‌نظری‌ها یا سهل‌انگاری‌هاست، این است که ما با کشورهایی وارد چالش می‌شویم که ضرورتی ندارد. ما نمی‌توانیم با آنها تعامل کنیم و جالب است که برخی از این کشورها از بابت تحریم‌ها خسارت می‌بینند، ولی ما نمی‌توانیم با آن‌ها تعامل کنیم.

وی در پایان گفت: باید یک کنش مقتدرانه به جای یک واکنش منفعلانه صورت گیرد تا بتوانیم از عهده مشکلات خود برآییم و با اقتدار و حفظ جایگاه همیشگی خود در مناسبات بین‌المللی تحریم‌ها را دور بزنیم.

قیمت دلار باز هم کاهش یافت

پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» گزارش داد: صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان خریداری می‌کنند. همچنین امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را برای خرید از مردم ۱۲ هزار و ۳۸۲ تومان اعلام کرده‌اند.

سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴ میلیون و ۴۴۲ هزار تومان و طلای ۱۸ عیار هم ۴۰۹ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است. امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به آخرین قیمت‌های روز قبل در قیمت ۴ میلیون و ۴۴۲ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۳۴۹ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۱۷ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۶۱۸ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۷۹ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت طلای ۱۸ عیار هم ۴۰۹ هزار و ۸۰۰ تومان تومان ارزش‌گذاری شده است. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۲۶.۴ دلار معامله می‌شود.

صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان خریداری می‌کنند. برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان است.

امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۲ هزار و ۳۸۲ تومان و ۵ ریال، قیمت یورو را ۱۴ هزار و ۵ تومان و ۹ ریال و قیمت پوند انگلیس را ۱۵ هزار و ۷۴۳ تومان و ۸ ریال برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند.

چرا با کاهش قیمت دلار، قیمت کالاها پایین نمی‌آید؟!

پایگاه خبری «فرارو» در گفت و گو با وحید شقاقی، تحلیلگر مسائل اقتصادی، آورده است: بارها این پرسش مطرح شده است که چرا با کاهش قیمت ارز، قیمت کالاها آنچنان کاهش نمی‌یابد؟ مردم انتظار دارند که همانقدر که از قیمت ارز کاسته می‌شود به همان نسبت هم قیمت کالاها ارزان شود. این تصور از آنجا ریشه گرفته است که چند ماه پیش به نسبت افزایش قیمت دلار قیمت کالاها هم افزایش می‌یافت.

اخیراً عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور که خود رئیس «ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» است، در این باره گفته است: «اکنون که ارز روند کاهشی دارد به همان نسبت قیمت کالاها باید کاهش یابند.»

وحید شقاقی در این باره گفت: «گزاره‌ای که وزیر کشور مطرح کرده است، درست نیست. به این دلیل که در اقتصاد کاهش قیمت به چند عامل مهم بستگی دارد. انتظارات تورمی در آینده، چسبندگی، کشش قیمت‌ها و مؤلفه‌های دیگر اقتصادی از جمله آنهاست.»

او افزود: «وقتی قیمت دلار افزایش می‌یابد به تدریج هزینه‌های تولید بالاتر می‌رود. به عنوان مثال تولید کننده کالایی تولید می‌کند که به تدریج و به مرور زمان هزینه زیادی برای تولید آن صرف می‌کند. پس تولید کننده کالای نهایی را حتی اگر قیمت دلار پایین بیاید و هزینه تولید هم کاهش یابد، نمی‌تواند ارزان‌تر بفروشد. چرا که ساخت آن کالا گران تمام شده است. به این پدیده می‌گویند چسبندگی قیمت. این پدیده نشان می‌دهد لزوماً اینگونه نیست که متناسب با کاهش قیمت دلار قیمت کالا هم کاهش یابد.»

این تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: «برای کاهش قیمت کالا، انتظارات هم اهمیت زیادی دارد. مثلاً در حال حاضر قیمت دلار ۱۳ هزار تومان است، اما آیا تولید کننده و یا حتی مصرف کننده مطمئن است که این قیمت تغییر نخواهد کرد و یا احتمال می‌دهد در آینده افزایش یابد؟»

او تاکید کرد «پس کاهش قیمت یک کالا به عوامل متعددی بستگی دارد و با یک متغیر نمی‌توان امید داشت قیمت کالا کاهش یابد. کاهش قیمت کالا معادله یک متغییری نیست بلکه چند متغیر دارد. یکی از آن متغییرها قیمت دلار است. کشش قیمتی، انتظارات تورمی، چسبندگی قیمت‌ها و حتی عوامل سیاسی و اقتصادی دیگر هم در این زمینه مؤثر اند.»

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس: اگر بگویم چه کسانی از ایران نفت می‌خرند، آمریکا آنها را ترور خواهد کرد

وبسایت خبری «عصرایران» در گفت‌وگو با ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، درباره انگیزه و پیامدهای سفر نخست وزیر ژاپن به ایران آورده است: در هفتۀ جاری، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان به ایران آمد و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم به ایران می‌آید. بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند انگیزۀ سفر این دو مقام خارجی به تهران، میانجی‌گری بین ایران و آمریکا است. در این بین سفر نخست وزیر ژاپن به تهران پس از ۴۱ سال، اهمیت ویژه‌ای برای ایران و ژاپن دارد. متن زیر گفت‌وگوی عصرایران است.

*با توجه به حضور وزیر خارجه آلمان در تهران و سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران، به نظر می‌رسد احتمال مذاکره ایران و آمریکا قوت گرفته است. آیا واقعاً این طور است؟

- ایران در چارچوب قانون اساسی و فرامین مقام معظم رهبری و موضع‌گیری‌های شفاف اخیر رئیس جمهور، مایل است با همه کشورهای عضو سازمان ملل تبادل و تعامل داشته باشد جز کشور غاصب اسرائیل. دربارۀ آمریکا هم خطوط قرمز به صورت شفاف از سوی مقامات جمهوری اسلامی ترسیم شده است. بر این اساس هر مذاکره‌ای در چارچوب برجام امکان‌پذیر است ولی در غیر این صورت، ما هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نخواهیم داشت. آمریکایی‌ها هنوز هم سیاست چماق و هویج را دنبال می‌کنند اما جمهوری اسلامی امروز در شرایطی نیست که فریب هویج آمریکا را بخورد یا از چماق او بترسد.

اگر قرار نیست ایران با آمریکا مذاکره‌ای فراتر از چارچوب برجام داشته باشد، این همه بحث دربارۀ میانجی‌گری شینرو آبه از کجا نشأت می‌گیرد؟

- آمریکایی‌ها از همۀ ابزارها استفاده می‌کنند. یک روز از پادشاه اردن استفاده کردند، زمانی از پادشاه عمان استفاده کردند. دائماً از طرق مختلف برای جمهوری اسلامی پیغام می‌فرستند و رئیس جمهور ما هم اعلام کرد که ما نیازی به پیغام و شماره تلفن نداریم. بنابراین طبیعی است آمریکا بخواهد از ژاپن و آلمان استفاده کند. اما جمهوری اسلامی حرفش این است که ما به تعهدات خودمان در برجام عمل کرده‌ایم و طرف‌های مقابل ایران هم باید به تعهداتشان در برجام عمل کنند.

*با توجه به خروج آمریکا از برجام و شرایط فعلی، به نظرتان شرط بازگشت آمریکا به برجام برای آغاز مذاکره بین ایران و آمریکا، چقدر واقع‌بینانه است و قابلیت تحقق دارد؟

- ما الان هیچ نیازی به آمریکا نداریم. هیچ علاقه‌ای هم به بازگشت آمریکا به برجام نداریم. اما چون آمریکا در چارچوب برجام تعهداتی را پذیرفته و سپس عهدشکنی کرده، باید برگردد به برجام. اگر آمریکا به برجام برگردد، همان مسیر قبلی دوباره ادامه پیدا می‌کند. دنیای کنونی هم دنیای چندقطبی شده و قدرت آمریکایی هم رو به افول است. جمهوری اسلامی هم در جایگاه رفیعی ایستاده است. ارتش آمریکا به آقای ترامپ اعلام می‌کند که

در اثر تحریم‌های آمریکا فروش نفت ایران کاهش یافته و پول نفتی هم که در شرایط کنونی می‌فروشیم، از طرق بانکی به حساب ایران واریز نمی‌شود. بنابراین شما بر چه اساس می‌فرمایید ما هیچ نیازی به مذاکره با آمریکا نداریم؟

-ما الان داریم تحریم‌ها را دور می‌زنیم. ما الان یک بشکه میعانات گازی روی آب نداریم. ما ۹۳۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌کنیم که معادل ۶ میلیون بشکه نفت است. ۳ میلیون بشکه نفت خام هم تولید می‌کنیم که ۲ میلیون بشکه آن در پالایشگاه‌های خودمان مصرف می‌شود. بنابراین روزانه ۱ میلیون نفت خام به علاوه ۱ میلیون میعانات گازی صادر می‌کنیم.

سوال من راجع به فروش بنزین یا فروش نفت در سال گذشته نبود. منظورم این بود که امسال روزانه چند بشکه نفت می‌فروشیم.

-به اندازه نیازمان می‌فروشیم. شما می‌خواهید من بگویم چه کسانی از ما نفت می‌خرند و به ما کمک می‌کنند که تحریم‌ها را دور بزنیم. ولی اگر من جواب این سوال را بدهم، آمریکایی‌ها به سراغ این افراد می‌روند و آن‌ها را ترور می‌کنند.

چرا آمریکا ناو هواپیمابر به خلیج فارس نیاورد؟

وبسایت خبری «تابناک» در گفت‌وگو با سردار محمد اسماعیل کوثری، فرمانده عالی نظامی کشور، آورده است: سردار کوثری در پاسخ به اینکه چرا آمریکایی‌ها علیرغم تبلیغات گسترده و شانتاژهای ترامپ و کاخ سفید، ناو هواپیمابر خود را به خلیج فارس نیاورد، اظهار کرد: بحثی که آن‌ها در ارتباط با اعزام ناو هواپیمابر آمریکایی و بمب افکن‌های فوق پیشرفته به منطقه عنوان کردند، نوعی جنگ روانی برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران بود که البته ما به هیچ عنوان تحت تأثیر این موضوع قرار نگرفتیم و برای مقابله با هرگونه تعرضی به خاک کشورمان آمادگی داشته و داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجالس هشتم و نهم تصریح کرد: آمریکایی‌ها به ویژه فرماندهان عالی نظامی شأن می‌دانند که ورود ناو هواپیمابر به خلیج فارس در شرایط فعلی، آن‌ها را به شدت آسیب پذیر خواهد کرد و این موضوع ۱۰۰ درصد به ضررشان است. آن‌ها فقط تا مرحله بهره برداری روانی از موضوع اعزام ناو جنگی بر این موضوع تأکید کردند.

این فرمانده عالی نظامی کشورمان افزود: در مورد میزان آسیب پذیری ناوهای هواپیمابر آمریکایی باید اشاره کنم که حتی با ادواتی به مراتب کمتر و ضعیف‌تر از آنچه از امکانات و تجهیزاتی که ما در خلیج فارس داریم، این ناوها آسیب پذیرند. البته آمریکایی‌ها آسیب پذیری‌های دیگری هم دارند که ما می‌توانیم از آن ناحیه‌ها به آن‌ها ضربه بزنیم. اگر خطایی از آن‌ها سر بزند، حتماً خواهند دید که چه نقاط آسیب پذیری دارند که در دسترس ماست.

سردار کوثری افزود: حالا آن‌ها راه مذاکره را از آن جهت که دیدند فشارهایشان طی سال گذشته و امسال به نتیجه نرسیده، مطرح کرده و دنبال می‌کنند؛ هرچند تأکید می‌کنیم حرف آن‌ها برای انجام مذاکره هم دروغ است. اگر آن‌ها می‌خواستند مذاکره کنند و در قبال جمهوری اسلامی و مردمش صداقت داشته باشند، به مفاد برجام پایبند می‌ماندند و به آن عمل می‌کردند.

به گفته این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، همه ادعاهای ترامپ و دولت آمریکا برای مذاکره با ایران دروغ است. آن‌ها می‌خواهند مردم و افکار عمومی را در قبال آنچه علیه ملت ایران انجام داده‌اند، منحرف کرده و فریب بدهند. تنها یک راه برای راستی آزمایی صداقت آمریکایی‌ها در مذاکره با ایران وجود دارد؛ آن هم اینکه ترامپ و دولتش به تعهدات قبلی که درباره ایران دارند، پایبند مانده و به آن عمل کنند.

خلاء عاطفی موجب گرایش جوانان و نوجوانان به مواد مخدر است

وبسایت خبری «پارسینه» در گفت و گو با ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی آورده است: نماینده تبریز با بیان اینکه در مصرف موادمخدر در کشور با کاهش سن روبرو هستیم، اظهارداشت: براساس شنیده‌ها، استفاده از مواد مخدر «گل» در میان دانشجویان روایج پیدا کرده است. به منظور کنترل استفاده از مواد مخدر میان جوانان و نوجوانان نیازمند آموزش و آگاهی هستیم. در قدم اول باید خانواده پیش گام شوند. ارتباط عاطفی میان اعضای خانواده از جمله میان پدر، مادر و اعضای خانواده اگر پررنگ باشد و اگر بتوانند همدلی صورت بگیرد بسیاری از این موارد کنترل می‌شود.

به گفته وی، اینترنت و فضای مجازی در شرایط کنونی موجب دوری اعضای خانواده شده است و میزان گفت و گوی خانوادگی بسیار مهم است. تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی مهم است، اما باید در جهت رفاه، آسایش و امنیت انسان استفاده شود. خانواده رکن اساسی در هر جامعه‌ای است و فرد را نمی‌توان جدا از خانواده تصور کرد و تمام پیشرفت‌ها باید در جهت آسایش خانواده باشد و موجب انسجام خانواده شود و اگر این اتفاق نیفتد خطری به دنبال دارد و این فرصت تبدیل به یک تهدید شده است.

وی تاکید کرد: باید از سوی خانواده و جامعه به نوجوانان و جوانان آگاهی داده شود و بجای اینکه تنها مواد مخدر را نهی کنیم اثرات و عواقب آن را بازگو کنیم؛ بنابراین بعد از خانواده نیازمند دادن آگاهی از سوی وزارت آموزش و پرورش هستیم. در این راستا صداوسیما و گروه‌های مختلف فضای مجازی هم می‌توانند مؤثر باشند. البته نباید تنها به هشدار اتکا کرد بلکه باید نتیجه استفاده از مواد مخدر را هم برای نوجوانان و جوانان عنوان کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: شرایط اقتصادی در گرایش به استفاده از مواد مخدر تاثثیر ندارد، چون در قشر مرفه نیز شاهد استفاده از مواد مخدر هستیم البته جنس و نوع مواد تغییر می‌کند. اما کسانی که خلاء عاطفی دارند به استفاده از مواد مخدر روی می‌آورند.

منتظر تغییرات اساسی ویلموتس در تیم ملی باشید

وبسایت خبری «مشرق» در گفت و گو با میرشاد ماجدی، کارشناس فوتبال، نوشت: دومین دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتبال با هدایت مارک ویلموتس رودرروی کره جنوبی در زمین چشم بادامی‌ها با نتیجه تساوی ۱-۱ به پایان رسید. در این مسابقه باز هم روی تداخل دو تن از مدافعان میانی تیم ملی و اشتباه فردی دروازه خود را باز شده دید اما در نهایت با فشار بیش از اندازه‌ای که روی دروازه کره جنوبی وارد کرد موفق به جبران گل خورده شد.

میرشاد ماجدی درباره دیدار دوستانه تیم ملی کشورمان برابر کره جنوبی اظهار داشت: واقعاً خوشحالیم که تیم ملی فوتبال مان به حالتی رسید که دو مهاجم ثابت را در زمین قرار می‌دهد. تعداد دفعاتی که به حریفان مان حمله می‌کردیم بیشتر از قبل شده است. موقعیت‌های زیادتری به دست می‌آوریم و کاری ندارم که به کره کم گل زدیم ولی اینکه میل به گلزنی در تیم ملی بیشتر شده جای امیدواری است.

وی افزود: گرچه هنوز نیاز به زمان داریم تا ببینیم چه تفکری در ذهن ویلموتس هست ولی از نظر من در این دو بازی روبروی سوریه و کره جنوبی تماشاگر بازی از دیدن فوتبال لذت برده است. دلیلش هم این است تیم ملی مان، هم فوتبال هجومی ارائه کرد، هم گل زده، هم موقعیت سازی داشته و هم مالکیت توپ را از آن خود کرده است.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره تأثیرگذاری سرمربی جدید روی نحوه بازی تیم ملی گفت: فکر می‌کنم این بیشتر بازی خود بازیکنان بود که تلفیق شده با نگاهی که سرمربی جدید به فوتبال هجومی دارد. این تنها خصیصه بازی دیروز بود اما من فکر می‌کنم هنوز زمان نیاز است تا مارک ویلموتس افراد جدید تیم را بشناسد. لیگ ما مطمئناً بازیکنان جوان و مستعد بیشتری برای تیم ملی خواهد داشت.

ماجدی خاطر نشان کرد: ما در مصاف با کره باز هم تعدادی از ستاره‌های قبلی مان را دیدیم که فکر می‌کنم باید کم کم از تیم ملی مان بروند تا جوانگرایی در دستور کار ما قرار بگیرد و این مطمئناً با سابقه‌ای که از ویلموتس در تیم ملی بلژیک داریم در تیم ملی مان اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: من مطمئن هستم که ویلموتس و تیم ملی کشورمان لیگ را ترک نخواهند کرد. لیگ ما یک لیگ پویا و بانشاط است که فارغ از بحث‌های حاشیه‌ای که دارد فوتبال سطح بالایی را به بیننده منتقل می‌کند. سال قبل هم گفته بودم بازی سپاهان تراکتور، استقلال تراکتور، پدیده نساجی، پرسپولیس سپاهان، سپاهان استقلال و مسابقات دیگری که من به یاد دارم همگی نشان دهنده لیگ پویای ما بودند و مطمئن هستم که ویلموتس در انتخاب نفرات جدید دستش بسته نخواهد بود.

صفر تا صد سفر آبه به تهران؛ آیا ژاپن می‌تواند مسئله ایران و آمریکا را حل کند

پایگاه خبری تحلیلی «نامه‌نیوز» گزارش داد: سفر امروز شینزو آبه به تهران می‌تواند حاوی پیام‌های مهم دیپلماتیک باشد زیرا او در شرایطی مقصد سفر خود را تهران انتخاب کرده است که چندی پیش از میانجی‌گری میان ایران و آمریکا سخن گفته بود که این سخنان با استقبال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مواجه شد.

هرچند به گفته مقامات ژاپنی او حامل پیام ترامپ برای ایران نیست و می‌خواهد برای کاهش تنش در منطقه تنها به عنوان یک میانجی ایفای نقش کند اما به دلیل روابط خوب ژاپن و آمریکا شاید بتوان گفت سخنانی که در دیدار او با مقامات ایرانی مطرح می‌شود به نوعی رویکرد آمریکاست. آبه پیش از سفر به تهران در فرودگاه هاندای توکیو درباره هدفش از این سفر گفته است که می‌خواهد مذاکره صادقانه‌ای برای تأمین ثبات در خاورمیانه با مقامات عالی‌رتبه ایرانی داشته باشد. آبه از بالاگرفتن تنش‌ها در خرمیانه ابراز نگرانی کرده و گفته است: «ضمن اینکه وضع موجود توجه جامعه بین‌المللی را برای صلح و امنیت در منطقه جلب می‌کند، ژاپن در این میان خواهان ایفای نقشی به قدر توان خود است و مایلم برای کاهش تنش‌ها تبادل نظر صریحی داشته باشم».

همچنین روزنامه ژاپن‌تایمز بر این مساله تأکید کرد که شینزوآبه به‌عنوان یک میانجی دیپلماتیک یا حامل پیامی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، به ایران سفر نخواهد کرد و این سفر به منظور کاهش تنش‌های موجود انجام می‌گیرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت هم روز گذشته درباره هدف این سفر گفت: «این سفر در چارچوب روابط سنتی و دیرینه دو کشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفت‌وگوهای مورد علاقه طرفین انجام می‌شود».

این سفر به قدری برای مقامات سیاسی مهم به‌نظر می‌رسد که سفیر آمریکا در ژاپن که قطعاً بدون نظر دولت متبوعش یعنی آمریکا اظهارنظری نمی‌کند از سفر آبه به تهران ابراز امیدواری کرده تا مذاکراتی سازنده با ایران دربگیرد. البته او در پاسخ به این پرسش که آیا شینزو آبه حامل پیامی برای تهران است، با طفره از پاسخگویی گفت: «من وارد جزئیات مذاکرات (میان آبه و ترامپ) نمی‌شوم. به این مسئله را به خود نخست‌وزیر می‌سپارم».

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در نشست شورای حکام درباره سفر آبه به تهران به نوعی نقش میانجی‌گری ژاپن را تأیید کرد و گفت که اخیراً با وی تماسی نداشته اما همیشه او را در جریان تحولات قرار داده و آبه خود می‌داند که چگونه گفت‌وگوهای سازنده‌ای با ایرانیان برقرار کند.

ضرورت افزایش جمعیت کشور

پایگاه خبری «شفقنا» در گفت و گو با علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، مطرح کرد: این کارشناس مسائل اجتماعی در رابطه با ضرورت توجه به مساله جمعیت گفت: جمعیت برای هر جامعه‌ای نعمت است اما مشروط بر اینکه برنامه ریزی درستی برای افزایش جمعیت داشته باشیم. وقتی خانواده‌ها نمی‌توانند فرزندان حاضر را حمایت کنند بنابراین توصیه‌های ما راجع به افزایش تعداد فرزندان تأثیری نخواهد داشت.

او در ادامه با اشاره به تلاش‌های بی نتیجه یک دهه اخیر افزایش جمعیت گفت: یک دهه است که راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم اما در آمار نتیجه مطلوبی را شاهد نبودیم. زیرا نتوانستیم این امید را بیافرینیم که افزایش جمعیت می‌تواند در بهبود وضعیت خانواده یا حتی در توجه به خانواده و محصول خانواده که فرزند باشد مؤثر واقع شود.

عضو فراکسیون کارگری مجلس تصریح کرد: تعارفات کردیم و مردم هم در حد تعارفات با ما پیش آمدند. یعنی بعضی از کارها که باید چند روزه حل می‌شد چند سال طول کشیده است. به عنوان نمونه در قانون آمده بود که به فرزندان سوم به بعد دفترچه رایگان تعلق نگیرد و سال‌ها بعد از آنکه اصل این قانون را لغو کردیم تأمین اجتماعی آن را لغو نمی‌کرد! پس اجرا بسیار مهمتر از تصمیم گیری و قانونگذاری است.

محجوب بیان کرد: اقدامات اساسی صورت نگرفته است تا مردم باور کنند که این فرزند وقتی به خانواده اضافه می‌شود اقداماتی حمایتی از آنها انجام می‌گیرد. شرایط الان با هزار سال پیش تفاوت کرده است آن موقع زمین خدا فراخ‌تر از امروز بود و جا برای زیست بیشتر بود اما الان اینگونه نیست. بنابراین باید با برنامه با آنها حرف بزنیم و برنامه آنقدر قوی و دقیق باشد که نه فقط مردم را امیدوار بلکه متقاعد کند که بایستی این راه را طی کنند. خانواده‌ها برای افزایش جمعیت باید متقاعد شوند چراکه خانواده‌های جدیدی که تشکیل می‌شوند ضد فرزند هستند بنابراین فرزند آوری انگیزه‌های اضافی می‌خواهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =