شعبات دانشگاه آزاد در کشورهای منطقه گسترش می یابد

تهران- ایرنا - رئیس هیات موسس و امنا دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حضور این دانشگاه تنها در ایران نیست، افزود: دانشگاه آزاد در افغانستان، امارات و لبنان فعال است و با برنامه‌ریزی‌های پیش بینی شده، شعبات آن در سوریه، عراق، آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه ایجاد و گسترش پیدا کند.

علی اکبر ولایتی در روز چهارشنبه در اجلاس روسای واحدهای دانشگاهی با عنوان «دانشگاه آزاد اسلامی؛ گام دوم انقلاب اسلامی» و هم زمان با گرامیداشت سی وهفتمین سالگرد تاسیس این دانشگاه، گفت: تزکیه در کنار تعلیم جزو وظایف اساتید است، انتظار مقام معظم رهبری از دانشگاه آزاد اسلامی نیز پیاده‌سازی تزکیه و تعلیم توأمان است.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همان طور که دانشگاه آزاد از لحاظ کمی در جایگاه بالایی است، انتظار می رود از لحاظ کیفی در جایگاه مطلوبی قرار بگیرد.

وی با طرح این پرسش که چه توقعی از دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و این دانشگاه چه نقش‌آفرینی برای آینده می تواند داشته باشد، گفت: زمانی تعداد ظرفیت پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های کشور بسیار کم بود به طوری که از هر ۱۰ نفر، یک نفر وارد دانشگاه می‌شد. با توجه به نیاز توسعه آموزش عالی در کشور، دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد و توانست در همه نقاط کشور واحد دانشگاهی راه‌اندازی کند که این موضوع منجر به رشد و توسعه آموزش عالی در کشور شد.

ولایتی با بیان اینکه حضور دانشگاه آزاد اسلامی تنها مربوط به کشور نیست، افزود: این دانشگاه در کشورهای افغانستان، امارات و لبنان نیز فعال است و با برنامه ریزی‌های پیش بینی شده، مقرر شده شعبات دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای سوریه، عراق، آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه ایجاد و گسترش پیدا کند.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با اشاره به تفاوت دانشگاه‌های جهان اسلام و دانشگاه‌های غربی، تصریح کرد: آنچه در دانشگاه‌های جهان اسلام همواره مورد توجه بوده است، موضوع تزکیه و تعلیم است، همانطور که در قرآن کریم هم به جز یک آیه، در تمامی آیات، تزکیه بر تعلیم تقدم داشته است. این در حالی است که در دانشگاه‌هایی که از غرب الگو گرفته‌اند، به تزکیه اهمیت داده نمی‌شود.

وی افزود: توجه به تزکیه تاکنون در دانشگاه‌های ما مورد توجه جدی نبوده است، اما در دانشگاه آزاد به این موضوع اهمیت داده می شود. نیاز است تزکیه و امور فرهنگی به طور جدی در این دانشگاه پیگیری شود.

ولایتی با تاکید بر اینکه در مدیریت دانشگاه آزاد نسبت به مسائل فرهنگی بی‌تفاوتی وجود ندارد، افزود: گاهی بی تفاوتی و بی توجهی در امور دینی در این دانشگاه دیده می شود که نباید اینگونه باشد؛ زیرا ایران کشوری اسلامی است و در این دانشگاه به عنوان یکی از مراجع تعلیمات عالی نباید در امور دینی سهل انگاری و بی توجهی داشته باشد.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برخی اساتید به خود اجازه می دهند علیه اسلام و نظام شبهات ایجاد کنند. باید توجه داشت دانشگاه آزاد اسلامی محصول انقلاب اسلامی است و باید مروج دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

رئیس هیات مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: توقع ما این است که اساتید مقید به عقاید و مبانی اسلام باشند و اگر هم کسی مدعی آرمان خاصی است یا با مبانی اسلام و انقلاب مخالفت دارد، می‌تواند در این زمینه مناظره کند، اما جای بیان شبهات و عقاید ضد دینی و غیرانقلابی، در کلاس درس به صورت یک طرفه نیست و نباید در دانشگاهی اسلامی، تبلیغات غیراسلامی شود.

وی با بیان اینکه تفکر و سلیقه ای خاص در دانشگاه آزاد اسلامی حاکم نیست، گفت: همه نظرات شنیده و مشورت انجام می شود؛ زیرا خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران، تعالی و موفقیت دانشگاه آزاد اسلامی را وظیفه خود می‌دانیم.

ولایتی تاکید کرد: این دانشگاه نباید صرفاً مصرف کننده علوم دیگران باشد بلکه باید در حوزه آموزش و پژوهش پیشرو بوده و دانشگاهی زبانزد باشد تا در افق ترسیم شده به انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه تبدیل شود.

وی ادامه داد: مدیران سازمان مرکزی دانشگاه از وضعیت واحدهای سراسر کشور با خبر هستند و جلسات استانی به طور مستمر برای ایجاد انسجام و هماهنگی به منظور پیشبرد اهداف عالی این دانشگاه برگزار می‌کنند.

رئیس هیات مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفقیت‌های چشمگیری در کشور و عرصه‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند که باید از همه مسئولان، اعضای هیات علمی، اساتید و دانشجویان تقدیر شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =