۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83350355
۰ نفر
روزانه ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می شود

ارومیه- ایرنا- معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: روزانه ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می شود که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال به محیط زیست خسارت می زند.

به گزارش ایرنا حسین رجب صلاحی روز چهارشنبه در همایش شهرداران آذربایجان غربی افزود: در بودجه سال جاری یکهزار میلیارد تومان برای بخش پسماند در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: اگر این اعتبار تخصیص یابد بسیاری از مشکلات حوزه پسماند کشور حل و فصل می‌شود.
صلاحی با اشاره به فعالیت یک واحد زباله سوز در تهران گفت: عملیات ساخت سه واحد نیز در شهرستان‌های نوشهر، ساری و رشت در حال اجراست.
وی با اشاره به بودجه شهرداری‌های کشور در بخش‌های مختلف، اظهار داشت: ۷۰۰ میلیارد تومان برای خرید قیر، هشت هزار میلیارد تومان برای بخش‌های حمل و نقل ریلی و عمومی و بازآفرینی شهری، ۴۰۰ میلیارد تومان برای بخش تملک دارایی‌ها و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از محل مالیات بر ارزش افزوده برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است.
مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز در این جلسه گفت: رویکرد حذف کاغذ از مراحل اداری شهرداری‌ها به خصوص در بخش‌های شهرسازی و مدیریت مالی در اولویت برنامه‌های ماست.
رضا نگهبان افزود : باید پرونده‌های شهرسازی اسکن شده و از نگه داشتن پرونده‌ها در شهرداری‌ها جلوگیری شود.
وی بیان کرد: شهرداری‌ها می‌توانند از محل اجرای ماده ۷۷ مطالبات خود را وصول کنند و این قوی‌ترین ماده مورد بهره برداری شهرداری هاست.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: طرح بازآفرینی شهری در هشت شهرستان این استان تعریف شده است و باید از این ظرفیت برای توسعه شهر استفاده شود.
پیمان آرامون افزود: بازآفرینی شهری با هدف افزایش تاب آوری محلات هدف و حفظ بحران ایمنی این مناطق اجرا می‌شود و این امر نیز مورد تاکید مسؤولان است.
وی با اشاره به لزوم توجه به بحث تقسیم آب شرب شهری از آب خام، اظهار داشت: آبیاری فضای سبز با آب شرب شهری رویه‌ای منسوخ در تمام دنیاست و باید برای این امر تدبیری سنجیده شود.
وی فرسودگی ناوگان حمل و نقلی آذربایجان غربی را از دیگر مشکلات اساسی استان اعلام کرد و افزود: بیش از ۹۰ درصد اتوبوس‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است و بیشتر آنان عمر بالای ۱۳ سال دارند.
وی عمر ناوگان تاکسیرانی آذربایجان غربی را بیش از ۹ سال عنوان کرد و اضافه کرد: باید تدبیری اساسی برای نوسازی ناوگان حمل و نقلی این استان سنجیده شود.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: توجه به تاکسی‌های اینترنتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا بر اساس ضوابط متولی حمل و نقل درون شهری، شهرداری‌ها هستند.
آرامون نبود اعتبار برای اتمام طرح‌های تفصیلی و توسعه شهری در آذربایجان غربی، افزایش تعداد زمین‌های قولنامه ای و خرید تجهیزات خودروهای آتش نشانی را از دیگر مشکلات تنش آفرین در این استان عنوان کرد.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی نیز در این همایش گفت: این استان ۱۷ شهرستان، ۴۶ شهر، ۴۱ بخش، ۱۱۳ دهستان و ۲ هزار و ۸۰۰ روستا دارد.
سیف‌الله مطلبی افزود: از تعداد کل روستاهای آذربایجان غربی ۲ هزار و ۱۹۵ روستا بالای ۲۰ خانوار است.
وی اظهار داشت: ۳۱ شهر آذربایجان غربی نیز بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند و ما بقی نیز زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت دارند.
وی با اشاره به بودجه شهرداری‌های استان در سال جاری، ادامه داد: ۱۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون ریال برای شهرداری‌های این استان طی امسال است.
به گزارش ایرنا، در ادامه این جلسه شهرداران شهرستان‌های خوی، ارومیه، اشنویه و سایر شهرداران به بیان مشکلات و مسائل خود پرداختند.
۹۹۱۸/‌۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =