نشست کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده ای ایران و جمهوری آذربایجان در باکو آغاز شد

باکو – ایرنا – نشست کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده ای ایران و جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه با حضور هیات کارشناسی دو کشور در باکو آغاز به کار کرد.

به گزارش ایرنا، هیات پنج نفره ایران متشکل از مسوولان و نمایندگان بخش های دولتی و خصوصی به سرپرستی منوچهر سلمانزاده مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی جاده ای با هدف بررسی راهکارهای توسعه همکاری های فی مابین در حوزه ترانزیت و حمل و نقل جاده ای در این نشست حضور دارد.

در این نشست دو روزه مسایل حمل و نقل کالا میان دو کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از جمله کاهش حجم برخی عوارض حمل و نقل، افزایش تعداد پروانه ورود و عبور برای وسایل حمل و نقل بررسی می شود.

کاهش عمر ناوگان مسافربری جمهوری آذربایجان که در خاک ایران تردد می کنند با هدف کنترل ایمنی حمل و نقل مسافربری، محیزط زیست و مصرف سوخت از جمله موضوعات مورد مذاکره این اجلاس خواهد بود.

عمر ناوگان مسافربری ایران در حال حاضر حد اکثر ۷ سال می باشد.

هدف از بررسی راهکارهای بهبود ترانزیت و حمل و نقل جاده ای میان ایران و جمهوری آذربایجان توسعه همکاری های تجاری فی مابین دو کشور اعلام شده است.

با توجه به مرز مشترک ۷۶۴ کییلومتری ایران و جمهوری آذربایجان و فعالیت ۴ گذرگاه مرزی فی مابین، دو کشور علادوه بر حمل و نفر ریلی و هوایی در راستای حمل و نقل جاده ای نیز همکاری دارند.

در حال حاضر تنها ارتباط زمینی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق خاک ایران است و همچنین کامیون های ایرانی برای حرکت به مقاصد روسیه، گرجستان، اوکراین و بلاروس از خاک جمهوری آذربایجان استفاده می کنند.

خاورم **۳۳۷**۱۱۴۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =