ایجاد اقامتگاه در روستاها با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است
بوم گردی

زنجان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: ایجاد اقامتگاه های موقت و دائمی در روستاهای این استان زنجان با مشارکت بخش خصوصی و همکاری عموم مردم در این حوزه ممکن است.

سجاد صنعتی منفرد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برای ایجاد و تقویت گردشگری در کشور و استان واحدهای بوم گردی تسهیلات دریافت می کنند، افزود: تقویت فرهنگ بوم گردی سبب رونق گرفتن اقتصاد روستا و باعث جذب گردشگر در منطقه می‌شود.

وی به بازدیدش از روستای درسجین به عنوان یکی از روستاهای دارای بافت با ارزش استان اشاره و تاکید کرد: فاز نخست طرح توسعه روستای درسجین در سال ۸۸ آغاز و در سال ۹۴ با اعتبار نزدیک ۱۴ میلیارد ریال به پایان رسید و با مشارکت بخش خصوصی اقامتگاه های گردشگری روستا نیز بهره برداری خواهد شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: برای احداث واحدهای بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری، تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی با سود چهار درصد و با بازپرداخت ۶۰ ماهه پرداخت می شود، همچنین سازمان میراث‌فرهنگی نیز تسهیلات جداگانه ای برای این موضوع در نظر گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به تسهیلات مقاوم سازی و نوسازی خانه های روستائیان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبار سال ۹۷ از نیمه دوم سال با همکاری بانک ها آغاز گردید و این تسهیلات برای هر متقاضی ۲۵۰ میلیون ریال با سود پنج درصد بود، همچنین خواست متقاضیان پذیرش سفته زنجیره ای و تسهیل درضمانت نامه های بانکی است.

صنعتی منفرد به مشکلات پرداخت تسهیلات در بانک ها اشاره و اظهار داشت: بانک های استان برای پرداخت تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی تعداد معینی از متقاضیان را برای پرداخت تعیین کرده اند و بیشتر از سقف مورد نظر تسهیلات پرداخت نمی کنند.

به گزارش ایرنا، نداشتن ضامن کارمند و نپذیرفتن تضامین زنجیره ای توسط بانک های عامل مهمترین مانع جذب تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی مسکن برای متقاضیان در روستاهای استان زنجان به شمار می رود که حل این مساله نیازمند همکاری بانک ها و درک شرایط روستائیان توسط تصمیم گیران در این حوزه است.

از ۷۱۰ روستای بالای ۲۰ خانوار برای ۹۸.۲ درصد طرح هادی تهیه شده و در حالی که برای روستاهای زیر ۲۰ خانوار بنیاد مسکن وظیفه ای ندارد، اما برای ۵۸ روستا با این شاخص نیز طرح هادی تهیه شده است.

۸۰۶۸/‏۳۲۱۶

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =