۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83350245
۰ نفر
ورزش پهلوانی خراسان شمالی مربی کم دارد

بجنورد- ایرنا- هیات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی خراسان شمالی گفت: در این استان با کمبود مربی رو به رو هستیم و برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید ۱۲ نفر مربی و هشت نفر مرشد به نیروها افزوده شود.

به گزارش ایرنا، الیاس امیرآبادی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت هفته ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای اظهار داشت: در این استان، هشت مربی رسمی مورد تایید فدراسیون مشغول به فعالیت هستند که پاسخگوی نیاز نیست.

وی افزود: برای پاسخ به نیاز به مربی برای ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، تلاش داریم تا امسال دوره مربی گری درجه سه در استان برگزار شود.

وی گفت: برای برگزاری دوره مرشدی هم یک نفر مدرس زبده اعلام آمادگی کرده است و بر اساس برنامه ریزی ها در ماه آتی آموزش های لازم در استان به فراگیران داده می شود.

امیرآبادی اظهار داشت: اکنون پنج زورخانه در شهر بجنورد فعال است و ورزشکاران شهرستان شیروان هم یک زورخانه در اختیار دارند البته یک زورخانه هم به صورت استاندارد ساخته شده و در حال تجهیز شدن است.

وی خاطرنشان کرد: در شهرهای اسفراین، فاروج و گرمه هر کدام یک زورخانه فعال است و ساخت زورخانه جاجرم، راز و آشخانه هم در حال اجرا است.

امیرآبادی از میزبانی رقابت های منطقه ای کشتی پهلوانی رده نونهالان و نوجوانان در استان خبر داد و گفت: این رقابت‌ها با حضور ورزشکاران استان‌های خراسان شمالی، گلستان، مازندران، سمنان و خراسان رضوی تا ۱۰ روز دیگر برگزار می شود.
بازی کردن ورزشکاران با میل در گود زورخانه عملی است که زورخانه کاران برای نشان دادن چابکی و مهارت انجام می دهند که شامل به هوا پرتاب کردن یک یا دو میل به نوبت و گرفتن آنها به استادی در حال چرخیدن ورزشکار است.

هیات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی خراسان شمالی افزون بر ۶۰۰ ورزشکار مستمر دارد.

ساخت خوابگاه ورزشی اولویت اساسی استان

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی هم در این نشست خبری گفت: یکی از اولویت ها و نیاز اساسی بخش ورزش استان، ساخت خوابگاه ورزشی است و اجرای این زیرساخت، یکی از پیشنهادهای ما در سفر مقامات ارشد کشوری به استان است.

محمد بروحی اظهار داشت: طرح توجیهی ساخت خوابگاه با ۴۰۰ نفر ظرفیت در حال تهیه است و پیگیر هستم تا اجرای آن محقق شود.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی خوابگاه برای ورزشکاران ندارد افزود: شماری از هیات های ورزشی، خوابگاه دارند اما این امکان، برای ما رضایت بخش نیست.

بروحی تامین اعتبار برای سرعت بخشیدن به اجرای سالن ۶ هزار نفری ۱۹ مهر را از دیگر درخواست ها از کاروان دولت عنوان کرد و گفت: تلاش داریم اعتباری برای این پروژه ورزشی گرفته شود.

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی افزود: سالن ۶ هزار نفره اکنون ۴۰ درصد پیشرفت دارد و بر اساس برآوردهای سال گذشته، تکمیل آن ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی گفت: با تامین ۸۰ میلیارد ریال، پروژه در دست اجراست و تلاش داریم تا با اجرای سقف سالن، از استهلاک بیشتر، زنگ زدگی و فرسودگی تجیهزات و امکانات جلوگیری شود.

وی با اشاره به اجرای گودچوخه بجنورد گفت: برای اجرای این طرح تا کنون ۵ مییلیارد ریال هزینه شده و امسال ۱۰ میلیارد ریال برای آن، اختصاص یافته است.

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود با انتقاد از اینکه در اجرای پروژه های ورزشی، توازن میان شهرستان ها رعایت نشده است گفت: برخی شهرستان ها از جمله فاروج سرانه ورزشی بالا است وبرخی فضاها بلااستفاده مانده دارد اما در بجنورد مشکل فضای ورزشی داریم.

اکنون ورزشکاران خراسان شمالی در ۵۰ هیات ورزشی مشغول به فعالیت هستند.

۷۱۸۵/‏‬ ۶۰۴۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha