۲۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۰
کد خبرنگار: 951
کد خبر: 83350238
۰ نفر
رئیس جهادکشاورزی سمنان: خسارت کشت غرقابی بیشتر از خشکسالی است

سمنان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: کشت و آبیاری به روش غرقابی، با توجه به کم آبی و کاهش بهره وری در تولید محصول، خسارت‌بارتر از خشکسالی است.

سید حسن میرعماد روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کشاورزان با مدیریت اصولی و فرهنگ سازی باید کشت محصولات کشاورزی به صورت غرقابی را کنار بگذارند.

وی خاطر نشان کرد: دولت در سال های گذشته از اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی حمایت کرده که باید برای تحقق این برنامه ها کشاورزان نیز تلاش کنند.

رئیس سازمان جها کشاورزی سمنان گفت: شاید بسیاری از کشاورزان با رویکرد سطحی و کوتاه مدت به درآمد سالانه خود در کشت غرقابی توجه داشته باشند اما تولید محصول به شیوه های سنتی در بلندمدت کشور را در تولید محصولات راهبردی با مشکل مواجه می کند.

میرعماد تصریح کرد: ارایه تسهیلات بدون بازپرداخت ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون ریالی به کشاورزان به ازای یک هکتار ایجاد سامانه های نوین آبیاری از اقدامات مثبت دولت برای صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه سمنان از استان های شاخص در نصب سامانه های نوین آبیاری است، گفت: در سه سال گذشته طرح اصلاح الگوی کشت در بیش از ۲۰ هزار هکتار از عرصه های کشاورزی سمنان انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سمنان گفت: با برنامه ریزی اصولی تلاش می شود تا سال ۱۴۰۰ دست کم ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سمنان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شود.

اجرای سامانه های نوین پیش از دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی استان سمنان ۱۶ هزار هکتار بود و اکنون به بیش از ۳۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

۱۹۸ هزار هکتار از وسعت استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار اراضی باغی، ۱۱۰ هزار هکتار اراضی زراعی و بقیه اراضی در مرحله آیش است.

۷۳۳۹/۶۱۰۳