۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 1031
کد خبر: 83350210
۰ نفر
تهیه دانشنامه هنرهای سنتی اصفهان در دست اقدام است

اصفهان - ایرنا - رییس حوزه هنری اصفهان از تهیه و آماده سازی دانشنامه هنرهای سنتی استان با محوریت این نهاد و با همکاری جمعی از استادهای رشته های مختلف هنری در دانشگاه هنر و بخش های مربوطه خبر داد.

مهدی احمدی فر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از تهیه این دانشنامه، زنده نگاه داشتن هنرهای سنتی و صنایع دستی و هنرمندان چیره دست آن است.

وی اظهار داشت: مرحله اولیه ثبت این دانشنامه در اسفند سال گذشته آغاز شد و هم اکنون مرحله مقدماتی نگارش آن در حال آماده سازی است که با دعوت از سایر استادهای رشته‌های هنری و هنرمندان انتظار می‌رود که امیدواریم که در اول تیرماه نگارش آن آغاز شود.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان ادامه داد: در این دانشنامه تاکنون ۲ هزار عنوان رشته معرفی شده است که ۹۰۰ رشته آن مربوط به صنایع دستی است.

وی هنرمندان صنایع دستی را ذخایر معنوی کشور برشمرد و تصریح کرد: باید به تربیت هنرمندان و شاگردان ممتاز در رشته‌های مختلف هنرهای دستی توسط استادان ماهر و چیره دست اقدام شود.

احمدی فر با اشاره به نامگذاری روزی جهانی برای صنایع دستی به پیشنهاد ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی و ثبت آن توسط یونسکو بیان کرد: امید است این اتفاق و مناسبت موجب یافتن جایگاه واقعی این صنعت مهم در جامعه شود.

وی در کنار هم قرار گرفتن هنرهای دستی را موجب هم افزایی و هویت بخشی به یکدیگر و همچنین ارتقای جایگاه معنوی این بخش از صنعت در کشور دانست و گفت: باید شرایط برای ظهور و بروز هنرهای دستی در قالب برپایی نمایشگاه‌های متعدد در شهرها فراهم شود..

رئیس حوزه هنری اصفهان این دیار را مهد صنایع دستی و موزه شهر ایران دانست و گفت: اصفهان صاحب بسیاری از صنایع دستی ایران است و شایسته است که با ساختن نمادهای آن در شهر، ارزش و جایگاه آن برای گردشگران و مهمانان بیشتر نمایان شود.

وی همچنین ارج نهادن به هنرمندان صنایع دستی که از تمام وجود خود برای خلق اثری هنرمندانه و ماندگار و افتخاری برای این کشور مایه می‌گذارند بسیار مهم و مورد تاکید دانست و گفت: تلاش هنرمندان و دست اندرکاران صنایع دستی است که موجب ماندگاری و ارزش این رشته‌های هنری شده است.

به گزارش ایرنا، از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تاکنون ۴۰۰ هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده‌های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع دستی گره خورده است.

استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

۶۹۹۴/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =