۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۲
کد خبرنگار: 971
کد خبر: 83350165
۰ نفر
بیش از ١٢٠ هزار پرونده در تعزیرات تشکیل شد

تهران-ایرنا- سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۱۲۰ هزار و ۶۴۱ پرونده در تعزیرات تشکیل شده است که متخلفان به هزار میلیارد (تریلیون) و۷۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شده اند.

سید یاسر رایگانی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: بیشترین پرونده های تشکیل شده در تعزیرات مربوط به حوزه کالا و خدمات ایت و بیشترین ارزش ریالی تخلف مربوط به حوزه قاچاق است که مقایسه تعداد پرونده های قاچاق و میزان ارزش ریالی نشان دهنده برخورد با قاچاقچیان در سطح کلان است.
وی با اشاره به طرح ضیافت ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک رمضان سه هزار و ۵٠٢ تیم گشت مشترک، ۱۶ هزار و ۴۷۲ مورد بازرسی انجام داده اند و در این بازرسی ها پنج هزار و ٨٢٢ واحد دارای تخلف، پنج هزار و ٨٢۴ واحد بدون تخلف، چهار هزار و ٨٢۶ واحد تذکر گرفتند و برای ۶ هزار ٣۶٣ متخلف پرونده تشکیل شده و متخلفان جمعاً به پرداخت ۱۹۶ میلیارد و ۴۹۴ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده اند.

*پرونده های خودرو

سخنگوی تعزیرات در مورد پرونده های خودرو گفت: گروه خودروسازی بهمن خودرو برای ۱۵۰ دستگاه خودرو «بستر»، برای تحویل باقی مانده بود که با ورود تعزیرات این خودروها به قیمت مصوب سازمان حمایت به مبلغ ۱۰۳ میلیون تومان تحویل شد.
وی ادامه داد: ۱۰۰ دستگاه خودرو هاوال با پیگیریهای تعزیرات تحویل مشتریان شد و ۱۴۰۰ تعهد دیگر باقی مانده است.
رایگانی افزود: تعزیرات آخرین اطلاعات واردات قطعات این خودرو همچنین نحوه صدور پلاک این خودروها را از پلیس راهور پیگیری کرده است زیرا درصدد هستیم تا حقوق مصرف‌کنندگان از سوی خودروسازان تضییع نشود.
سخنگوی تعزیرات به پرونده شرکت سایپا در مورد تعهد تحویل خودرو سیترون (C۳) اشاره کرد و گفت: این شرکت دو هزار دستگاه تعهد تحویل داشت که ۱۳۰۰ مورد را تحویل داد و برای ۷۰۰ دستگاه باقی مانده مهلت یک ماهه برای تحویل داده ایم که از این مهلت دو هفته گذشته و مدیرعامل این شرکت تعهد داده است تا در این مدت خودروها را زیر قیمت مصوب سازمان حمایت تحویل مشتریان دهند.

رایگانی درباره پرونده کرمان خودرو افزود: این شرکت تعهد تحویل ۴۵ دستگاه خودرو را داشت که با پیگیری های تعزیرات این خودروها به مشتریان تحویل شد و اکنون ۴٠ شکایت دیگر در تعزیرات به دلیل عدم ایفای تعهدات داشتند، در حال پیگیری هستیم.

*ایران خودرو و ساپیا خودروها را تحویل می دهند

سخنگوی تعزیرات ادامه داد: ایران خودرو و سایپا هم در حال انجام تعهدات و تحویل خودرو ها هستند. این شرکت هزار خودرو در گمرک دارد که در این زمینه تعزیرات نمی تواند ورود کند ولی در مورد سایر موارد توافقاتی داشتیم تا خودرو به مشتریان تحویل شود.

وی اضافه کرد: شرکت ایران خودرو دیزل پرونده سنگینی داشتند که حساب ها مسدود و اموال این شرکت توقیف شد که براساس توافقات به شرط تحویل خودرو ها حساب ها آزاد و اموال رفع توقیف شد.


رایگانی گفت: در اداره کل تعزیرات استان تهران، ١٢ هزار پرونده در زمینه خودرو طی یک سال گذشته مختومه شده است و رضایت شاکیان و حقوق آنان در تعزیرات رسیدگی شده است.

*۱۵ پرونده کاغذ در حال رسیدگی است

سخنگوی تعزیرات به پرونده های تشکیل شده در زمینه کاغذ اشاره کرد و گفت: ۱۵ پرونده در حال رسیدگی و دریافت استعلام است همچنین ٩ پرونده مهلت یک هفته ای برای اجرای ضوابط قیمت گذاری دریافت کرده اند.

رایگانی اضافه کرد: در استان فارس، گشت مشترک تعزیرات با دریافت گزارش احتکار کاغذ به محل اعزام و پس از بررسی مشخص شد فردی بدون ثبت اطلاعات محموله در سامانه جامع انبارها، محموله یاد شده را در انباری نگهداری کرده و با توجه به دریافت اظهارات متهم و مشخص شدن سوءنیت وی؛ حکم به توزیع کاغذهای کشف شده در شبکه رسمی به نزخ مصوب سازمان نظارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد.

وی ادامه داد: در استان سمنان ۶ پرونده عدم ایفای تعهدات برای خرید کاغذ تشکیل شده است و در این زمینه سه شرکت متخلف به۶ ماه تا یک سال تعلیق کارت بازرگانی و اعاده عین ارز دریافتی به بانک شاکی محکوم شده اند. ارزی های دریافتی شامل ۱۳ میلیون یورو، ۶۶۲ میلیون ون کره و ۳ میلیون یوآن چین بوده است.

رایگانی افزود: در استان تهران تعداد ۳۰ فقره احتکار کاغذ تشکیل شده که یک فقره به دلیل عدم صلاحیت به مراجع ذیصلاح ارسال، ۲ پرونده منع تعقیب صادر شده و ۳ پرونده نیز با ارائه مدارک برائت گرفته اند.

*مهم ترین پرونده های مهم و ملی در استان ها

سخنگوی تعزیرات به مهمترین پرونده های مهم و ملی در سطح استان ها اشاره کرد و گفت: یک شرکت بین المللی در استان تهران به دلیل گرانفروشی بیش از ۹۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به پرداخت ۹۷ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد که رای صادر شده در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

وی ادامه داد: ماموران پلیس آگاهی شهرستان ایرانشهر مقدار ۱۶۰ کیسه شیر خشک در مجموع ۴ تن شیرخشک را در حال قاچاق کشف کردند و با توجه به تائید دانشگاه علوم پزشکی در مورد مصرف قابل انسانی این محموله، حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

رایگانی اضافه کرد: همچنین محموله ۲۵ تن شیر خشک دیگر در استان سیستان و بلوچستان توسط پلیس آگاهی کشف و پس از استعلام مصرف انسانی از دانشگاه علوم پزشکی حکم به ضبط محموله صادر و متهم به پرداخت پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

سخنگوی تعزیرات گفت: از ابتدای امسال تاکنون پنج فقره پرونده شیرخشک به میزان ۱۲۱ تن تشکیل شده که سه فقره پرونده مختومه شده و ۲ پرونده با مقدار ۱۰۷ تن در حال رسیدگی است.

وی به پرونده های مهمی در استان یزد اشاره کرد و افزود: محموله لوازم پزشکی و باطری تلفن همراه قاچاق در گلوگاه شهید مدنی مهریز به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و پرونده در حال رسیدگی و صدور رای است.

رایگانی افزود: در استان کردستان پس از کشف ۱۱ کیلو و ۲۳۵ گرم و ۳۱۰ سوت زیورآلات سفید و زرد، رسیدگی به پرونده آغاز و با احراز تخلف متهم به ضبط محموله و پرداخت ۱۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی درباره پرونده های استان فارس گفت: با کشف محموله قاچاق پارچه از یک کامیون در حال تردد در دشت ارژن، پرونده تخلف تشکیل و استعلام های لازم انجام شد و با توجه به عدم ارائه مدارک قانونی از سوی متهم و تائید مراجع ذیصلاح، محموله توقیف و به سازمان اموال تملیکی ارسال شد. ارزش این محموله ۲۷ میلیارد ریال است و حکم متهم نیز به زوی صادر می شود.

رایگانی اظهارداشت: همچنین یک محموله پارچه قاچاق نیز به ارزش ۳۲ میلیارد ریال از یک کامیون کشف شده و شعبه در حال دریافت اظهارات متهم است. محموله دیگر قاچاق لوازم یدکی به ارزش ۶ میلیارد ریال کشف و به تعزیرات حکومتی ارسال شده که شعبه رسیدگی کننده در حال بررسی موضوع است. مامورین اجرای احکام تعزیرات فارس پس از محکومیت ۱۵ میلیارد ریال قاچاقچی ارز، موفق شدند مقدار ۳ میلیارد ریال از این جریمه را وصل و به حساب خزانه دولت واریز کنند.

رایگانی ادامه داد: در پرونده قاچاق ارز دیگری نیز که متهم ۱۵ میلیارد ریال جریمه شده بود، ماموران اجرای احکام مقدار دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از جریمه مذکور را وصول کردند.

سخنگوی تعزیرات درباره پرونده ای در استان ایلام گفت: پرونده عدم ایفای تعهدات ارزی یک شرکت به ارزش ۱۶ میلیارد ریال در تعزیرات ایلام تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

وی درباره پرونده ای در استان خراسان جنوبی گفت: پنج پرونده قاچاق دام (گوسفند و شتر) به ارزش ۹ میلیارد ریال تشکیل و در حال رسیدگی است.

رایگانی درباره پرونده ای در استان گلستان افزود: یک شرکت به اتهام کسری گندم و عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۱۷۵ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد همچنین شرکت دیگری نیز به اتهام عرضه خارج از شبکه گندم به پرداخت ۶۶ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

سخنگوی تعزیرات با اشاره به پرونده های متعدد قاچاق سوخت در استان هرمزگان گفت: در چهار پرونده قاچاق سوخت ۱۲ نفر متهم در مجموع به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده اند.
وی ادامه داد: پرونده احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال و پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال مهم ترین پرونده های در دست رسیدگی است.


رایگانی درباره پرونده های مهم استان آذربایجان غربی گفت: برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گرانفروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولر گازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده است.

وی اضافه کرد: در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی از سوی یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول شده و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.

رایگانی گفت: یک شرکت صادرداتی به دلیل قاچاق ۴۴ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بشکه رزین حاوی ۸۵ درصد مواد سوبسیدار از نوع نفت سفید، به پرداخت ۸۸ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.

سخنگوی تعزیرات درباره پرونده های مهم در استانخراسان شمالی افزود: با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد گرانفروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز متهم به پرداخت ۳ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است که این حکم در مرحله اجرا است.

رایگانی درباره پرونده قاچاق سیگار در استان مرکزی گفت: قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیگی است.

وی درباره پرونده های مهم در استان کرمان افزود: با متوقف کردن یک کانتینر توسط مامورین نیروی انتظامی مشخص شد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است اما با توجه به مشکوک بودن رفتارهای راننده، ماموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع و مورد رسیدگی قرار گرفت. نهایتاً متهم پرونده به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جریمه نقدی و ارزش خودروی حامل محموله محکوم شد و همچنین حکم به ضبط سیگارهای مکشوفه نیز صادر شد.

رایگانی درباره پرونده ای در استان سمنان گفت: مدیرعامل کشتارگاه «الف» به دلیل گرانفورشی ۱۴۳ هزار و ۱۹۲ کیلوگرم گوشت مرغ در تعزیرات به پرداخت ۱۲ میلیارد و ۹۶ میلیون ریال جزای نقدی ر حق صندوق دولت و ممهور نمودن پروانه به مهر تخلف مرتبه اول محکوم شد.

وی درباره پرونده ای در استان لرستان گفت: با هماهنگی انجام شده از سوی معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مقرر شده بود که سازمان همیاری شهرداری سهمیه گوشت گرم گوسفندی تنظیم بازار را برای توزیع میان مصرف کنندگان بر اساس فرم زمانبندی و سهمیه شهرستان خرم آباد، تحویل فروشگاه های منتخب کند.

رایگانی اضافه کرد: حسب گزارش های دریافتی سازمان مذکور برخلاف ضوابط توزیع، کالای مورد نظر را تحویل واحدهای صنفی مربوطه نکرده و بر همین اساس پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت و در بررسی های شعبه سوم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی خرم آباد موضوع عرضه خارج شبکه مقدار یک هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی محرز و مشخص شد و نهایتاً متهم (سازمان همیاری شهرداری) به پرداخت یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

وی درباره پرونده مهمی در استان آذربایجان شرقی گفت: یک شرکت وارد کننده مواد اولیه صنایع تولید کفش به دلیل گرانفروشی و عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری به پرداخت ۵۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد.

وی ادامه داد: این شرکت مواد اولیه صنایع کفش را فرآوری می کرده یعنی کاتالیزور را به صورت خام وارد کرده و پس از فرآوری آن را به ۲۰ گرید مختلف تغییر داده و با قیمت جدید به فروش می رسانده اما از نظر کارشناسان عمل فرآوری دلیل بر افزایش قیمت اینم کالا نیست و تخلف است.

سخنگوی تعزیرات درباره خراسان رضوی افزود: پس از کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم ارز قاچاق توسط مامورین مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بلافاصله برای فرد متخلف پرونده تعزیراتی تشکیل که در نهایت پس از رسیدگی و أخذ دفاعیات متهم به پرداخت ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال جزای نقدی، معادل یک برابر بهای ارز قاچاق و ایضا پرداخت مبلغ ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال معادل ارزش ارز از بین رفته محکوم شد.

وی گفت: فرد متخلف در مجموع به پرداخت ۱۰۹ میلیارد و ۹۵۳ میلیون و ۲ هزار ریال محکوم شد.

رایگانی درباره پرونده استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: یک شرکت تولیدی بطری آب معدنی که با کد بورسی سهیمه ماهانه مواد پتروشیمی را خریداری می کرد تا بطری آب معدنی تولید کند؛ این سهمیه را به صورت آزاد و غیرمجاز در شمال و کردستان به فروش رسده که به همین دلیل به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

وی ادامه داد: پرونده احتکار میوه توسط فردی به ارزش ۱۸ میلیارد ریال و پرونده قاچاق پتو توسط ۲ نفر به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال و همچنین پرونده قاچاق تن ماهی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال مهم ترین پرونده های در دست رسیدگی است.

رایگانی درباره پرونده های مهم استان آذربایجان غربی گفت: برای مدیرعامل یک شرکت وارداتی به دلیل گرانفروشی یک هزار و ۳۲۲ دستگاه کولر گازی جریمه ۲۱ میلیارد ریال صادر شده است.

وی اضافه کرد: در یک پرونده ارزی، حواله ارزی خارج از ضوابط تعیینی از سوی یک شرکت به میزان ۸۰ هزار یورو وصول شده و حکم جریمه ۷۸ میلیارد ریالی متهم نیز در شعبه تجدیدنظر قطعی شده است.
رایگانی گفت: یک شرکت صادرداتی به دلیل قاچاق ۴۴ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بشکه رزین حاوی ۸۵ درصد مواد سوبسیدار از نوع نفت سفید، به پرداخت ۸۸ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است.
سخنگوی تعزیرات درباره پرونده های مهم در استان خراسان شمالی افزود: با گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در مورد گرانفروشی ۷۱ هزار و ۴۰۰ کیلوگرم برنج توسط یک شرکت بومی، تخلف بررسی و پس از احراز متهم به پرداخت ۳ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شده است که این حکم در مرحله اجرا است.

رایگانی درباره پرونده قاچاق سیگار در استان مرکزی گفت: قاچاقچی محموله سیگار به ارزش ۱۸ میلیارد ریال در تعزیرات حکومتی به ضبط محموله به نفع ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و پرداخت ۱۸ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین ضبط خودرو حامل محموله محکوم شد همچنین دو پرونده احتکار فویل آلومینیومی به ارزش ۸۲ میلیارد ریال در حال رسیگی است.

وی درباره پرونده های مهم در استان کرمان افزود: با متوقف کردن یک کانتینر توسط مامورین نیروی انتظامی مشخص شد بارنامه این کانتینر مربوط به پارچه است اما با توجه به مشکوک بودن رفتارهای راننده، ماموران اقدام به فک پلمپ کانتینر و کشف یک میلیون و ۷۰۰ هزار نخ سیگار کردند و بلافاصله پرونده به تعزیرات ارجاع و مورد رسیدگی قرار گرفت. نهایتاً متهم پرونده به پرداخت ۱۹ میلیارد ریال جریمه نقدی و ارزش خودروی حامل محموله محکوم شد و همچنین حکم به ضبط سیگارهای مکشوفه نیز صادر شد.

رایگانی درباره پرونده ای در استان سمنان گفت: مدیرعامل کشتارگاه «الف» به دلیل گرانفورشی ۱۴۳ هزار و ۱۹۲ کیلوگرم گوشت مرغ در تعزیرات به پرداخت ۱۲ میلیارد و ۹۶ میلیون ریال جزای نقدی ر حق صندوق دولت و ممهور نمودن پروانه به مهر تخلف مرتبه اول محکوم شد.

وی درباره پرونده ای در استان لرستان گفت: با هماهنگی انجام شده از سوی معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مقرر شده بود که سازمان همیاری شهرداری سهمیه گوشت گرم گوسفندی تنظیم بازار را برای توزیع میان مصرف کنندگان بر اساس فرم زمانبندی و سهمیه شهرستان خرم آباد، تحویل فروشگاههای منتخب کند.

رایگانی اضافه کرد: حسب گزارش های دریافتی سازمان مذکور برخلاف ضوابط توزیع، کالای مورد نظر را تحویل واحدهای صنفی مربوطه نکرده و بر همین اساس پرونده تخلف تشکیل و مورد رسیدگی قرار گرفت و در بررسی های شعبه سوم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی خرم آباد موضوع عرضه خارج شبکه مقدار یک هزار کیلوگرم گوشت گوسفندی محرز و مشخص شد و نهایتاً متهم (سازمان همیاری شهرداری) به پرداخت یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

وی درباره پرونده مهمی در استان آذربایجان شرقی گفت: یک شرکت وارد کننده مواد اولیه صنایع تولید کفش به دلیل گرانفروشی و عدم رعایت ضوابط قیمت گذاری به پرداخت ۵۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد.

وی ادامه داد: این شرکت مواد اولیه صنایع کفش را فرآوری می کرده یعنی کاتالیزور را به صورت خام وارد کرده و پس از فرآوری آن را به ۲۰ گرید مختلف تغییر داده و با قیمت جدید به فروش می رسانده اما از نظر کارشناسان عمل فرآوری دلیل بر افزایش قیمت اینم کالا نیست و تخلف است.

سخنگوی تعزیرات درباره خراسان رضوی افزود: پس از کشف ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار درهم ارز قاچاق توسط مامورین مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بلافاصله برای فرد متخلف پرونده تعزیراتی تشکیل که در نهایت پس از رسیدگی و أخذ دفاعیات متهم به پرداخت ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال جزای نقدی، معادل یک برابر بهای ارز قاچاق و ایضا پرداخت مبلغ ۵۴ میلیاردو ۹۷۶ میلیونو ۵۰۱ هزار ریال معادل ارزش ارز از بین رفته محکوم شد.
در ادامه وی گفت: فرد متخلف در مجموع به پرداخت ۱۰۹ میلیاردو ۹۵۳ میلیونو ۲ هزار ریال محکوم شد.

رایگانی درباره پرونده استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: یک شرکت تولیدی بطری آب معدنی که با کد بورسی سهیمه ماهانه مواد پتروشیمی را خریداری می کرد تا بطری آب معدنی تولید کند؛ این سهمیه را به صورت آزاد و غیرمجاز در شمال و کردستان به فروش رسانده که به همین دلیل به پرداخت ۳۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.

*حکم پرونده برنج فروشگاه شهروند هفته آینده صادر می شود

سخنگوی تعزیرات در مورد برنج‌های کشف شده در فروشگاه شهروند گفت: وظیفه ما این است که پرونده‌هایی که رسیدگی می‌شود اطلاع‌رسانی کنیم اما دوست نداریم وارد تقابل رسانه‌ای شویم.

وی ادامه داد: تعزیرات تا زمانی که مدیرعامل شهروند نشست خبری برگزار نکردند ما چیزی نگفتیم. اکنون هم فروشگاه زنجیره ای دیگری با شکایت دادستانی با نظر کارشناسی برنج ایرانی دانه بلند هاشمی که ۷۰ درصد این برنج پاکستانی بوده و ۳۰ درصد ایرانی را در تعزیرات دارد.

رایگانی افزود: پرونده برنج های فروشگاه شهروند در دست رسیدگی است و طی هفته آینده حکم آن صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: تأمین کننده این شرکت به تقلبی بودن جنس اعتراف کرده است و به صراحت گفته است که برنج قاطی دارد. برای ما محرز است که برنج تقلبی است و البته تأمین کننده این تقلب را انجام داده و قطعاً شهروند از این تقلب مطلع نبوده است که بعد از صدور حکم جزئیات پرونده را اعلام می‌کنیم.

وی گفت: طبق اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان امکان کارشناسی این برنج‌ها وجود ندارد و کارشناسان اتحادیه‌ها فقط می‌توانند نظر کارشناسی بدهند.

*هشدار به برندهای واردکننده پوشاک

سخنگوی تعزیرات با اعلام هشدار به واردکنندگان پوشاک برند گفت: براساس یک گزارش مردمی، یک پیراهن بچگانه در سایت فروشگاه اصلی در ترکیه به قیمت ۷۹ لیر معادل ١٧۶ هزار تومان به قیمت لیر امروز عرضه می شود اما همین پیراهن در نمایندگی این فروشگاه در ایران ۴۵۹ هزار تومان قیمت گذاری شده است. این اختلاف فاحش ۳ برابری با تمام عوارض گمرکی و مالیات در مورد یک پیراهن بچه‌گانه بسیار زیاد است.

وی گفت: تعزیرات نمی خواهد به سمت برخوردهای قضایی و تعطیلی واحدهای صنفی حرکت کند اما نباید حقوق مصرف‌کنندگان تضییع شود.

سخنگوی تعزیرات گفت: هفته آینده گشت‌های تعزیرات از این برند و دیگر برندهای پوشاک بازدید خواهد داشت و بهتر است که قبل از ورود گشت‌های ما اصلاح قیمت داشته باشند.

رایگانی درپاسخ به سوالی درباره ورود تعزیرات به نرخ اجاره بهای مسکن گفت: تعزیرات قانوناً اجازه ورود به این امر را نداریم و امیدواریم که در مجلس اتفاقات خوبی بیوفتد.

*آگهی فروش یک میلیارد تومانی شهاب سنگ

وی با اشاره به عرضه و قیمت گذاری های عجیب در سایت ها و کانال های فضای مجازی افزود: من امروز آگهی یک شهاب سنگ را در سایت دیوار به قیمت ۱ میلیارد تومان مشاهده کردم؛ از پلیس فتا و وزارت ارتباطات و دادستانی خواهش می کنیم که نظارتی بر این سایت‌ها داشته باشند.


سخنگوی تعزیرات در مورد موضوع کشف ۱۳۶ هزار کولر گازی گفت: پرونده مختومه شده و متخلف به پرداخت ۱۵۵ میلیارد تومان جریمه نقدی محکوم شده است که در مرحله اجرای حکم است.

رایگانی در پاسخ به سوالی درباره شرکت های قطعه ساز خودرو گفت: پرونده ای در این خصوص به تعزیرات ارجاع نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =