۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 2113
کد خبر: 83350153
۰ نفر
آمریکا با ادعاهای واهی ، فروش تسلیحات به عربستان را توجیه می‌کند

تهران - ایرنا - همزمان با افزایش انتقاد کنگره در مورد فروش تسلیحات دولت ترامپ به عربستان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون ) مدعی شد که ما برای جلوگیری از فروش تسلیحات چین و روسیه به عربستان سعودی ؛ مجبور به این کار هستیم.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «پاتریک شاناهان» در دیدار با همتای گرجستانی خود گفت، آمریکا برای ایجاد مانع فروش تسلیحات نظامی روسیه و چین مجبور به فروش تسلیحات به کشورهای عربستان و امارات است.

شاناهان در ادامه افزود، عربستان و امارات دو کشور متحد آمریکا به‌حساب می‌آیند و اگر ما تسلیحات نظامی در اختیار آنان نگذاریم، این کشورها نیاز خود را از روسیه و چین تأمین خواهند کرد.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا در حالی سخن از فروش تسلیحات نظامی به عربستان و امارات می‌زند که سناتورهای کنگره شدیداً به دنبال متوقف کردن این فروش هستند.

هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای اعلام کرد، سناتورها ۲۲ قطعنامه جداگانه تقدیم می‌کنند تا مانع از اجرای قراردادهای تسلیحاتی دولت ترامپ با عربستان و امارات شوند و همچنین بر نقش کنگره در تأیید فروش‌های تسلیحاتی به دولت‌های خارجی تأکید کنند.

این سناتورها تأکید دارند، آنطور که دولت ترامپ وارد فروش‌های تسلیحاتی شده، بی‌سابقه است و با اقدام و همکاری دیرینه میان کنگره و قوه مجریه تناقض دارد. ایالات متحده بسته تسلیحاتی هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری با عربستان دارد که شامل ۱۲۰ هزار بمب هدایت‌شونده، حمایت از جنگنده‌های اف -۳۵ سعودی، فروش خمپاره، موشک‌های ضد تانک و مسلسل‌های کالیبر ۵۰ می‌شود.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند که طی آن تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار یمنی از جمله ۸۵ هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند.

انتقاد از فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان به‌ویژه پس از کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی توسط عوامل آل سعود در کنسولگری این کشور در استانبول شدت گرفت.

دولت ترامپ بدون توجه به این انتقادها، افزون بر خودداری از اتخاذ موضع شدید علیه عربستان در موضوع خاشقچی، بر روابط راهبردی خود با ریاض تأکید و به فروش سلاح ادامه داده است. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =