تلاش برای توسعه گردشگری دریایی بین منطقه آزاد انزلی و روسیه

انزلی-ایرنا-مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از تلاش برای توسعه گردشگری دریایی بین این منطقه و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی رضا مسرور در جشن روز ملی جمهوری فدراتیو روسیه در کنسولگری این کشور در رشت اظهار داشت: توسعه روابط ایران و روسیه به عنوان یک رویکرد در سیاست های مقامات عالی رتبه دو کشور مشاهده می شود.

وی ضمن تبریک این روز به آندره گئور گیوویچ وادوف سرکنسول روسیه در گیلان و ملت و دولت روسیه اظهار داشت: روسیه کشوری مهم در مناسبات منطقه ای و فرامنطقه است.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی کمتر از یک درصد کل تجارت خارجی روسیه را تشکیل می دهد، بر وجود ظرفیتهای بالا در حوزه های اقتصادی، تجاری، گردشگری و فرهنگی جهت توسعه همکاری ها تاکید کرد.

رییس هیات مدیره منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: اراده قوی دو دولت مبنی بر توسعه روابط بنا شده، موضوعی که به عنوان یک استراتژی در سیاست های مقامات عالی رتبه دو کشور و خواست مردم قابل مشاهده است.

وی با اشاره به فرصت ها و ظرفیت های دو کشور در حوزه گردشگری افزود: باتوجه به امکانات زیرساختی این منطقه و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه، توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر میان ایران و روسیه با تکیه بر ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری دریایی، می تواند زمینه ساز گسترش همه جانبه روابط دو کشور باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان نسبت به افزایش روابط اقتصادی، تجاری و ترانزیتی دو کشور اعلام آمادگی کرد.

در این دیدار آندره گئور گیوویچ وادوف سرکنسول روسیه در گیلان نیز بر عزم کشور متبوع خود در جهت توسعه روابط دو جانبه با منطقه آزاد انزلی تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک‌ها و مؤسسات مالی - بیمه‌ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت‌های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

۶۰۳۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =