۴۵۰ نفر در  پنج روز اخیر از موزه تاریخ طبیعی زنجان دیدن کردند

زنجان - ایرنا - مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست، ۴۵۰ نفر از موزه تاریخ طبیعی این استان دیدن کردند.

امجد باقری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد بازدید کننده ۱۹۰ نفر میهمان و مسافر بودند که علاوه بر ارایه بسته های آموزشی که حاوی مطالب خاص در خصوص معرفی مناطق تحت مدیریت و حفاظت شده محیط زیست استان زنجان بود، کارشناسان حاضر نیز به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دادند.

وی با بیان اینکه بازدید از موزه تاریخ طبیعی زنجان از ۱۷ خرداد ماه جاری به مدت پنج روز بر اساس ساعت کاری برای عموم رایگان بود، اظهار داشت: این فرصت بسیار خوبی بود تا بازدید کنندگان از نزدیک انواع گونه‌های جانوری این استان آشنا شوند.

باقری، شعار امسال هفته محیط زیست را "کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی و زمین سبز" اعلام و ابراز امیدواری کرد شهروندان و روستاییان این استان به محیط زیست توجه جدی نموده و از تهدید و تخریب آن جلوگیری و به بهبود آن نیز کمک کنند.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: در موزه تاریخ طبیعی استان زنجان، تاکسیدرمی انواع پرندگان، گوشتخواران، علفخواران، خزندگان، حشرات و بندپایان، در معرض دید قرار دارد و این در شناساندن گونه‌های جانوری موجود در مناطق، ارائه آموزش و انجام پژوهش و تحقیقات بسیار مهم و تأثیرگذار است.

باقری افزود: بازدیدکنندگان از موزه می‌توانند از نزدیک با گونه‌های جانوری شاخص این استان ازجمله آهو، کل و بز، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی، سارگپه، گرگ، یوزپلنگ ایرانی، مار، عقرب و رتیل، آشنا شوند.

وی تصریح کرد: این موزه در تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه‌ها که تعطیل می‌باشد از ساعت هشت صبح تا ۱۴ ظهر و جمعه‌ها نیز از ساعت ۱۴ تا ۱۸ برای بازدید علاقه مندان دایر است.

به گزارش ایرنا، موزه تاریخ طبیعی این استان که در ابتدای جاده قدیم تبریز - زنجان و در داخل پارک جنگلی ارم شهر زنجان واقع شده به منظور حفظ و نگهداری و همچنین نمایش گونه‌های جانوری و گیاهی، سنگواره‌ها و نمونه‌هایی از برخی کانی‌ها و سنگ‌های معدنی موجود در زنجان در سال ۷۳ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

یکی از اهداف مهم موزه‌های تاریخ طبیعی، معرفی انواع گونه‌های جانوری بومی و غیربومی مهاجر می‌باشد که به همین منظور لاشه جانوران به صورت تاکسیدرمی شده در معرض دید عموم گذاشته شده است.

تاکسیدرمی در اصطلاح عامیانه خشک کردن لاشه جانوران است و در واقع با این هنر گونه‌های جانوری مختلف به ویژه جانوران در حال انقراض به منظور شناساندن و ارائه آموزش به نسل‌های آینده حفظ می‌شوند.

۶۰۸۴/‏۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =