۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۵
کد خبر: 83349970
۰ نفر
۸۰ درصد گل گاوزبان  اشکورات  رودسر برداشت شد

لاهیجان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی رودسر گفت: تاکنون گل گاوزبان در سطح ۸۰ درصد معادل ۳۷۵ هکتار از باغ های مناطق اشکورات این شهرستان برداشت شده است.

عبدالله غلامپور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموع سطح زیرکشت گل گاوزبان شهرستان رودسر ۴۷۰ هکتار است که تمامی این باغ‌ها در مناطق کوهستانی اشکورات قرار دارند و هرساله بطور متوسط حدود پنج هکتار به این سطح افزوده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: عملکرد کل محصول گل گاوزبان در مناطق کوهستانی اشکورات نسبت به سال قبل، پنج درصد افزایش نشان می‌دهد و ارزش اقتصادی محصول برداشت شده کنونی ۳۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

وی شهرستان رودسر را دارای بالاترین سطح تولید گل گاو زبان در استان و کشور خواند و گفت: چهار هزار و ۵۰۰ بهره بردار در این شهرستان در بخش گل گاوزبان فعالیت دارند و تاکنون ۲۰۰ تن محصول خشک توسط آنان برداشت شده و در مجموع؛ رودسر ۷۰ درصد محصول گل گاوزبان گیلان و ۳۴ درصد گل گاوزبان کشور را تولید می کند.

غلامپور در خصوص قیمت هر کیلوگرم گل گاوزبان نیز گفت: میانگین قیمت هر کیلوگرم گل گاوزبان ۱۸۰ هزارتومان است و در سال جاری و سال گذشته حدود چهار هزار کیلوگرم گل گاوزبان این شهرستان به کشورهای ویتنام و چین صادر شد.

وی یادآور شد: سال گذشته مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای دو نفر از بانوان منطقه، پرداخت یارانه بذر به مبلغ ۳۰ میلیون ریال برای ۱۳ نفر و در سال جاری نیز یارانه خرید بذر به مبلغ ۲۲۵ میلیون ریال به ۱۳ نفر پرداخت شده است.

شهرستان رودسر با حدود ۱۴۷ هزار نفر جمعیت دارای چهار بخش کلاچای، چابکسر، رحیم آباد و مرکزی و ۱۰ دهستان است و در ۸۵ کیلومتری شرق رشت مرکز استان گیلان قرار دارد.

۶۰۲۹ / ‏‬ ۲۰۰۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =