۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۷
کد خبر: 83349927
۰ نفر
اندیشه‌ مثبت‌ و تلاش؛ تنها راه‌ توسعه

کرمانشاه- ایرنا- روزنامه نقدحال چاپ کرمانشاه در شماره ۶۷۷ روز سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸ مطلبی را با عنوان «اندیشه‌مثبت‌ و تلاش؛ تنها راه‌ توسعه» به قلم محمدحسین شیریان منتشر کرده است.

در این یادداشت آمده است: کشور آلمان رهبر ناخواسته منطقه یورو است. فرانسه، همسایه آلمان است اما چرا نتوانسته صنایع قدرتمندتری در رقابت با آلمان داشته باشد؟ پیشرفت خیره‌کننده آلمان در کمتر از ۲ دهه پس از دومین جنگ ویرانگر جهانی مورد توجه این یادداشت است. اما همه این کشورها علی‌رغم درگیر بودن در جنگ، ویرانگری سرزمین‌شان و اشغال اروپا توسط نازیسم؛ سرنوشت متفاوتی یافتند. همه کشورهای این قاره پس از جنگ متفاوت ظاهر شدند.

آلمان در میانه این کشورها یک استثناء بزرگ است. کشوری که رهبران نازی‌اش کمر به ویرانی کشور خود و دیگران بست؛ و بعد تسلیم شد. چگونه با تصمیم برآمده از همان مردم جنگ‌زده توان خود را به‌کار بستند تا از بند نازیسم رهایی یافته و سرنوشتی برجسته برای مردم و کشور رقم زنند.
‌برای پاسخ‌دادن به این سوال که چرا در ایران روابط علم و دانشگاه با صنعت، تولید و عدم وابستگی به خارج در شعار مطرح می‌شود اما در عمل هنوز موفق نبوده‌ایم. مثلاً کار دانشکده معماری دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و چند عنوان برجسته از نهادهای آموزش سطح بالا چیست؟ بدنه علمی و کتاب‌های تدریس‌شده توانسته است مظاهر شهرها و بطن کارخانجات و صنایع را متحول کند؟ چرا آلمان موفق شد چهره نازیسم را به‌عنوان کشوری متخاصم و اشغالگر از دیدگان جهانیان زدوده و جایگاه دوم یا سوم صنایع سنگین جهان را به‌خود اختصاص دهد؟ برای پاسخ به این پرسش حداقلی، پیشنهاد می‌شود کتابی را که با عنوان «بهبود استثنایی اقتصاد آلمان: آیا می‌توان از سیاست‌های اقتصادی این کشور درس گرفت؟» و در انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است با ویراستاری «دالیا مارین» ترجمه دکتر کیومرث یزدان‌پناه درو و مجید غلامی مطالعه فرمایید! این کتاب به ما توضیح می‌دهد آلمان به‌عنوان مرد بیمار اروپا چگونه به سوپر استار اقتصاد این قاره و الگویی برای جهان تبدیل شده است؟ تصریح این مقالات در کتاب «بهبود استثنایی اقتصاد آلمان» در امکان انتقال تجربیات این کشور و الگوبرداری از آن را توضیح می‌دهد.

در مقدمه مترجمان کتاب آمده است: «قدر مسلم، مانند آلمانِ امروزی‌شدن، آرزوی کشورها و ملت‌هایی است که عطش توسعه و پیشرفت دارند. این کشور بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم با جایگزین‌کردن اندیشه مثبت به‌جای فکر قبلی که بر مبنای سلطه‌طلبی و خشونت و جنگ بود و پشت پا زدن به رویه‌های غلط (یورش به کشورهای دیگر) راهی متفاوت در پیش گرفت. مردم آلمان بر ریل مکتب فرایبوگ، حرکتی برای آینده جهانی آغاز کردند که آلمان با محبوبیت در جهان نفوذ کند؛ نه منفوریت. آلمان جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی نرخ تبدیل ارز را از آن خود کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۴ با صادراتی ۱.۱۳ تریلیون یورویی، سومین صادرکننده بزرگ در دنیا در کالا و خدمات بوده است. صادرات این کشور ۴۱ درصد از تولید ملی آلمان را تشکیل می‌دهد.»

تشکیل نمایشگاه‌های بزرگ سالانه صنعتی و انتشاراتی که منجر به تولید و صادرات افزون‌تری می‌شود از جمله عوامل توسعه این کشور اروپایی است. اما سوالی مهم در ذهن باقی می‌ماند. اقتصاد بزرگ آلمان نتیجه توجه به کدام راه متکی بر علم و دانش است؟ ما در کجای جهان ایستاده‌ایم و کی می‌خواهیم از این پیله تنیده به دور خود خارج و فاصله خود را با جهان پیرامون خود را دریافته و آن را ترمیم کنیم؟.

۸۰۶۶