1.2 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی مهاباد پرداخت شد

مهاباد- ایرنا- سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: یک میلیارد و 200 میلیون ریال تسهیلات به 59 هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی این شهرستان پرداخت شده است.

غلامرضا عبده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد ۳۶ طرح در قالب طرح‌های اشتغال روستایی و ۲۳ طرح نیز در بخش فراگیر تاکنون پرداخت شده است.

وی ادامه داد: ۲۵۰ هنرمند فعال هم اکنون در بخش‌های مختلف صنایع دستی فعال بوده و در کارگاه‌های خانگی این شهرستان مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: این هنرمندان در حوزه رشته‌های سفالگری، چاروق دوزی، معرق چرم، معرق چوب، منوط چوب، چرم دوزی، گلدوزی، رودوزی سنتی، بافتنی سنتی و جاجیم بافی فعالیت می‌کنند.

وی اظهار داشت: برای هنرمندان صنایع دستی که از اداره میراث فرهنگی مجوز فعالیت دارند از ۷۰ تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای تداوم فعالیت‌های آنها در زمینه صنایع دستی پرداخت می‌شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی بیان کرد: به همین مناسبت از ۲ هنرمند پیشکسوت فعال این شهرستان «رحمان هرمزیاری» فعال در حوزه چاروق دوزی و «قدم خیر داودی» هنرمند حوزه بافتنی نیز تقدیر شد.

عبده با اشاره به نقش صنایع دستی در اشتغال و کارآفرینی تاکید کرد: با توجه به شعار امسال رهبر معظم انقلاب در مورد اهمیت رونق تولید، بدون شک صنایع دستی نقش مؤثری در عرصه اشتغالزایی و کارآفرینی در کشور ایفا می‌کند.

وی اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی برای احیای رشته‌های قدیمی و منسوخ شده حوزه صنایع دستی کلاس‌های آموزشی مختلفی را برگزار می‌کند.

به گزارش ایرنا ۱۰ ژوئن روز جهانی صنایع دستی نام دارد و به همین مناسبت از هر سال از ۲۰ تا ۲۶ خرداد نیز در قالب هفته صنایع دستی برنامه‌های ویژه‌ای برای این قشر هنرمند برگزار می‌شود.

مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت یکی از قطب‌های مهم رشته‌های مختلف صنایع دستی در آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

۹۹۰۳/‏۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =