۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۴
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83349882
۰ نفر
غربالگری فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال استان زنجان به ۵۱ درصد رسید

زنجان - ایرنا - مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: با آغاز اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون از ۱۸ خرداد جاری تا کنون از جمعیت ۵۳۶ هزارو ۶۵۰ نفری افراد بالای ۳۰ سال این استان ۵۱ درصد غربالگری شده‌اند.

دکتر علی صیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای این طرح تاکنون ۱۴ درصد از افراد غربالگری شده، بیماریابی شده اند که پس از برنامه ریزی ها، اقدامات درمانی لازم برای مراقبت از این بیماران انجام می شود.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر پوشش طرح ملی بسیج فشار خون در شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود و طارم به ترتیب به ۸۸، ۹۵ و ۶۰ درصد رسیده است که این موضوع از روند رو به پیشرفت اجرای آن در مناطق مختلف استان حکایت دارد.

این مسئول ادامه داد: از زمان اجرای این طرح ۳۰ درصد شهروندان زنجانی نیز به مراکز و پایگاه ایستگاه های سلامت استان مراجعه کرده اند که مشارکت و همکاری آنان در تحقق برنامه های این طرح بسیار اثر گذار است.

وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده غربالگری پر فشاری خون در ۷۸۷ مرکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت، پایگاه سلامت و ایستگاه های ثابت و سیار استان انجام می‌شود.

صیدی افزود: فشار خون بالا در دنیا عامل ۶۲ درصد بیماری های عروق مغزی و ۴۹ درصدی بیماری های قلبی علل مرگ و میر به شمار می رود.

وی اظهار داشت: بیماری فشار خون مهمترین علت در سکته های مغزی، قلبی، بیماریهای کلیوی به ویژه بیماریهای مزمن است که سالانه شمار زیادی را به خود مبتلا می کند.

مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به عموم مردم به خصوص افراد بالای ۳۰ سال توصیه کرد در فرصت باقیمانده تا ۱۵ تیر جهت غربالگری فشار خون به مراکز یادشده مراجعه کنند و در این میان برخی از ایستگاه های ثابت، پایگاه های سلامت و مراکز جامع خدمات سلامت بصورت ۲ شیفته از ساعت هشت ۲۰ شب فعالیت می کنند.

به گزارش ایرنا، طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون به طور رسمی از ۱۸ خرداد جاری در سطح کشور آغاز شده است و تا ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.

۹۶۴۶/‌۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =