۱۶۵ تعاونی خراسان جنوبی در جشنواره تعاونی های برتر ثبت نام کردند

بیرجند - ایرنا - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: اکنون ۸۹۸ تعاونی فعال در استان وجود دارد که ۱۶۵ تعاونی برای رقابت در چهاردهمین جشنواره تعاونی های برتر سال ۹۷ ثبت نام کرده اند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی عباس رکنی افزود: بر اساس اعلام نخستین گزارش تعداد شرکت‌های تعاونی ثبت نام شده در چهاردهمین جشنواره ملی تعاونی‌های برتر، خراسان جنوبی در صدر جدول رتبه بندی استان‌ها در زمینه تعداد ثبت نام شدگان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۸.۳۷ درصد تعاونی استان در جشنواره مذکور ثبت نام کرده‌اند اظهار داشت: بیشترین تعداد ثبت نام شدگان به ترتیب در تعاونی‌هایی با گرایش خدماتی، کشاورزی، اتحادیه تولیدی و صنعتی بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی در ارتباط با رتبه بندی اعلام شده، عنوان کرد: این گزارش بر اساس ۲ شاخص «نسبت تعداد تعاونی‌های ثبت نام شده در جشنواره به کل تعاونی‌های فعال استان» و «نسبت تعداد تعاونی‌های ثبت نام شده در جشنواره که مدارک و مستندات خود را به صورت کامل در سامانه درج کرده‌اند به کل ثبت نام‌های انجام شده» رتبه بندی شده‌اند.

وی ادامه داد: در رتبه بندی انجام شده استان‌های خراسان جنوبی، بوشهر، اردبیل، اصفهان و گیلان پنج استان اول در این جدول بودند.

رکنی یادآور شد: جشنواره تعاونی‌های برتر به عنوان بزرگترین رویداد ترویجی و فرهنگی بخش تعاون در کشور شناخته شده است.

وی اضافه کرد: بایستی در سال رونق تولید و با توجه به لزوم معرفی ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و پتانسیل‌های آشکار بخش تعاون در اقتصاد کشور از طریق معرفی کسب و کارهای تعاونی‌های موفق و پیشران به جامعه، تعاونی‌های فعال استان با حضور حداکثری در این رویداد مشارکت کرده و نقش آفرینی کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی پیش تر گفته بود: در راستای شناسایی و معرفی الگوهای برتر بخش تعاون و به منظور فراهم کردن زمینه‌های گسترش و ارتقای روحیه تعاونی و نمونه پروری در بخش‌های مختلف اقتصادی، چهاردهمین جشنواره تعاونی‌های برتر با حضور مقامات کشوری و استانی، تعاونگران، پیشکسوتان بخش تعاون در شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

وی زیان ده نبودن تعاونی (۳ سال متوالی منتهی به سال مالی ۱۳۹۷)، رعایت استانداردهای اجباری تولید یا خدمات، برخورداری کارکنان از شرایط قانونی کار و بیمه، نداشتن بدهی معوق تعاونی، پرداخت و یا تعیین تکلیف حقوق دولتی از جمله مالیات‌های تکلیفی توسط تعاونی و اینکه تعاونی دارای صورت‌های مالی مصوب ومجامع عمومی سالیانه باشد را از حداقل شرایط عمومی برای ورود به رقابت انتخاب تعاونی‌های برترعنوان کرد.

ثبت نام تعاونی‌ها در این جشنواره از چهارم خردادماه آغاز شده و تا ۱۰ تیرماه امسال ادامه دارد.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴